• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Brangstant elektrai, vandeniui ir dujoms, jais gyventojus aprūpinančių bendrovių atstovai teigia nepastebintys, jog daugiau klientų bandytų sąskaitas sumažinti nesąžiningais būdais. Nors vis dar pasitaiko atvejų, kad žmonės bando ardyti vandens, elektros skaitiklius ir taip pakeisti jų rodmenis, vis sudėtingesnės technologijos ir vykdoma kontrolė tam vis dažniau užkerta kelią. Kaip teigė „Rytų skirstomųjų tinklų“ (RST) atstovė ryšiams su žiniasklaida Edita Sirutienė, šią vasarą bendrovė atliko tyrimą apie klientų elektros vartojimo ir taupymo įpročius. Jos metu iš viso buvo apklaustas 401 klientas.

REKLAMA
REKLAMA

Apklausos, kurioje dalyvavo 401 respondentas, rezultatai atskleidė, kad Rytų Lietuvos gyventojai kaip dažniausią elektros energijos taupymo būdą nurodė taupiąsias lemputes, bet tik 17 proc. apklaustųjų pažymėjo, kad visos namuose naudojamos lemputės yra pakeistos taupančiąsias.

REKLAMA

RST atstovė pastebėjo, jog iš šių metų tyrimo duomenų galima daryti išvadą, jog labiausiai elektros taupymu suinteresuoti 46 metų ir vyresni vartotojai, mažiausiai elektros taupymu domisi 18–26 metų jaunimas. Miestiečiai, lyginant su kaimo vietovėse gyvenančiais, taip pat linkę mažiau taupyti elektrą.

REKLAMA
REKLAMA

Sukčiauja ne tik neišgalintieji susimokėti

Kaip teigė E. Sirutienė, didžioji dalis RST klientų yra sąžiningi, tačiau yra ir tokių, kurie bando „sutaupyti“ nelegaliai prisijungdami prie skirstomojo tinklo linijų arba įrenginių, klastodami elektros apskaitos rodmenis pažeidžiant skaitiklį, prisijungiant ir vartojant elektrą be apskaitos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nesąžiningus elektros vartotojus būtų galima suskirstyti į kelis tipus. Vieni imasi nesąžiningo vartojimo norėdami patenkinti savo bazinius poreikius – pasigaminti valgį, pašildyti būstą, – nes neturi lėšų apmokėti už suvartojamą elektros energiją.

REKLAMA

Kiti, dažniausiai – pasiturintys asmenys, nenori riboti savo poreikių, pvz. neatsisako šildyti didelių privačių namų patalpų (rūsių, garažų, baseinų) ar kažkokios veiklos, kuriai būtina elektros energija, vykdymo“, – dėstė pašnekovė.

Kaip pastebi E. Sirutienė, neteisėti elektros energijos vartojimo atvejai yra įvairūs, vieni jų, priklausomai nuo neteisėto vartojimo pobūdžio, nustatomi RST specialistams reguliariai tikrinant elektros apskaitos prietaisus (skaitiklius – jų rodmenis, jų funkcionavimą, apsaugines plombas ir kt.), kiti išaiškinami pagal gautą informaciją ar kilus įtarimams, kad būste suvartojama žymiai daugiau elektros nei už ją atsiskaitoma.

REKLAMA

Kompensuojamos sumos bendrovei siekia nuo kelių šimtų iki kelių ir keliasdešimt tūkstančių litų, priklausomai nuo nesąžiningo vartojimo pobūdžio ir masto.

Rytų Lietuvoje bendrovė per pirmąjį šių metų pusmetį išaiškino 741 neteisėto elektros vartojimo atvejį, nesąžiningi vartotojai bendrovei kompensavo 0,46 mln. litų nuostolių. RST paskaičiavimais, pernai Rytų Lietuvoje neteisėtai suvartotos elektros energijos kiekio būtų užtekę apšviesti 40 mokyklų visus metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VST: nelegalaus elektros vartojimo atvejų mažėja

Bendrovės VST Marketingo ir viešųjų ryšių departamento l.e.p. vadovė Giedrė Vinickienė pažymėjo, jog bendrovės specialistai nuosekliai kovoja su elektros energijos grobstymu – analizuoja suvartojamos elektros energijos kiekį, bendradarbiauja su policijos pareigūnais, rengia reidus.

REKLAMA

„Šis darbas davė teigiamų rezultatų – nelegalaus elektros vartojimo atvejų mažėja, jų fiksuojama vis mažiau. VST aptarnaujamoje teritorijoje daugiausiai nelegalaus elektros vartojimo atvejų buvo fiksuojama 2004–2006 metais. Tuomet tokių atvejų buvo fiksuojama daugiau kaip 1000 per metus. Po kelerių metų nuoseklaus darbo, taikant įvairias prevencijos priemones, tokių vagysčių ženkliai sumažėjo.

REKLAMA

Per šių metų 8 mėnesius iš viso užfiksuotas 221 nelegalaus elektros energijos vartojimo atvejis. 2009 metais fiksuoti 377 tokie atvejai. 2008 metais – 427, 2007 metais – 686“, – informavo pašnekovė.

Anot G. Vinickienės, neteisėto elektros energijos naudojimo būdai labai įvairūs – tai skaitiklių bei jų plombų pažeidimai, neteisėti prisijungimai prie elektros tinklo, slapti atvadai, „atšakos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu padaugėjo atvejų, kai elektros energija grobstoma „naminukės“ gamybai, kuomet nelegaliuose „fabrikėliuose“ naudojama vogta elektros energija“, – teigė VST atstovė.

Elektros energijos šviesai būtų galima sutaupyti perpus

Lrt.lt kalbintas Lietuvos elektros energetikos asociacijos prezidentas Vladas Paškevičius sako pastebįs, jog uždarius atominę elektrinę ir pabrangus elektrai, gyventojai ėmė keisti savo elektros vartojimo įpročius. Su sukčiautojais, bandančiais elektros energiją vogti, anot pašnekovo, veiksmingai kovoti padeda modernesnės technologijos.

REKLAMA

„Elektrai pabrangus, aišku, visi nori taupyti. Perka ir taupančias elektrą lemputes, ir modernesnius buitinius prietaisus. Įmonės įsigyja naujas technologijas, kurios tam pačiam produktui pagaminti sunaudoja mažiau energijos.

Elektros tiekėjai imasi visų priemonių, kad išaiškintų sukčiautojus. Netgi skelbiamos akcijos, kurių metu asmeniui prisipažinus, jog jis neteisėtai naudoja elektros energiją, vagia, jam netaikomos jokios sankcijos.

REKLAMA

Elektros skaitikliai dabar jau gana tobuli, iš karto matosi, jeigu prietaisui kas nors buvo daroma – tik laiko klausimas, kada toks nelegalus elektros energijos vartotojas įklius. Baudos didžiulės, o ir teismai gresia“, – dėstė V. Paškevičius.

Tačiau Vilniaus universiteto profesoriaus Artūro Žukausko teigimu, elektros energijos būtų galima sunaudoti dar mažiau. Šiuo metu, anot VU eksperto, 30 proc. visos elektros energijos Lietuvoje yra sunaudojama apšvietimui. Profesoriaus nuomone, šį kiekį būtų galima sumažinti perpus.

REKLAMA
REKLAMA

„30 proc. nuo visos elektros energijos nueina šviesai, dirbtinei šviesai. Jeigu naudotume modernias technologijas, iš jos būtų galima pusę sutaupyti. Dabar prasidėjo kaitinamųjų lempų draudimai. Žmonės pyksta, nenori keisti kaitinamųjų lempų į kompaktines fluorescencines. Jos elektros energijos, lyginant su kaitinamosiomis lempomis, sunaudoja 4–5 kartus mažiau. Įdiegę modernias gatvių apšvietimo technologijas, galėtume sutaupyti maždaug pusę dabar sunaudojamos elektros energijos“, – pasakojo pašnekovas.

Už vandenį susimokėti „nepiktybiškai pamiršta“

Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidentas Bronius Miežutavičius sako, kad piktybiškai vagiančių vandenį asmenų yra, bet ne tiek, kad „reikėtų šaukti, jog žmonės visiškai sąžinę prarado“. Kur kas didesnė problema, ypač Vilniuje, – pasenusi ir susidėvėjusi vandens apskaitos sistema.

„Kartais būna taip, jog pilietis norėdamas gerai atsiskaityti negali atsiskaityti vien dėl to, kad apskaita ne tokio lygio, kokio reikia. Pasitaiko, kad gyventojui kuriam laikui išvykus – kadangi vandens kaina yra palyginti nedidelė – užklumpame vartotojus tiesiog nepiktybiškai pamiršusius apmokėti sąskaitą. Ir tai būdinga ne pensinio amžiaus žmonėms, bet, dažnai būna, pasiturintiems žmonėms.

REKLAMA

Žinoma, yra labai daug atvejų, kuriuos nustato mūsų tarnybos, kai iš tikrųjų naudojamasi neteisėtomis priemonėmis. Tai dažniausiai įvairiausi magnetai, mechaninių dalių įstatymas į skaitiklio vidų. Yra netgi tokių piliečių, kurie pakeičia plombas arba nuima skaitliuką, atsuka jį ir vėl pastato. Vis dėlto situacija gerėja, nes dabartiniai įrenginiai sunkiau paveikiami tokiomis elementariomis priemonėmis“, – dėstė B. Miežutavičius.

Deklaruoja didesnius dujų kiekius negu suvartoja

„Lietuvos dujų“ atstovė spaudai Sigita Petrikonytė-Jurkūnienė informavo, jog šiemet padaugėjo vartotojų, kurie deklaruoja didesnius kiekius dujų negu suvartoja, tačiau skaičiai, bendrovės nuomone, nėra grėsmingi.

„Kai kurie vartotojai linkę per šiltąjį metų laikotarpį deklaruoti didesnius dujų kiekius ir už juos atsiskaityti, o šaltuoju metų laiku tokiu būdu mokėti mažiau. Tokių nesąžiningų vartotojų paprastai padaugėja prieš numatomą gamtinių dujų kainų brangimą, mat kainos gyventojams keičiasi 2 kartus per metus, o įmonė įpareigota paskelbti naujas kainas ne vėliau kaip prieš mėnesį iki jų įsigaliojimo.

Kadangi nuolat analizuojame atsiskaitymus už dujas, o „rizikingi“ vartotojai yra nuolat atnaujinamose duomenų bazėse, esant poreikiui, galime organizuoti inspektorių vizitus, stengiamės dirbti su klientais taip, kad skolos nekeltų rūpesčių ne tik jiems, bet ir mums“, – pasakojo atstovė spaudai.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Vytautas Stasiūnas teigė, jog vagysčių klausimas šilumos tiekėjams nėra aktualus, nes „įrengimai yra tokie sudėtingi, kad neįmanoma ką nors padaryti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų