Seimo rinkimams nenumaldomai artėjant, su nekantrumu laukiau partijų kandidatų sąrašų daugiamandatėje apygardoje. Lyg nujausdamos tą, dauguma partijų sąrašų paskelbimą tempė iki paskutinės įstatymo numatytos dienos. Bet štai pagaliau jie puikuojasi Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto puslapyje. Ir ką gi mes matome? Ogi tai, kad smulkiosios partijos pagaliau suprato, kaip tais sąrašais galima pasinaudoti.
Mat ankstesniuose rinkimuose mažųjų partijų, negalinčių net svajoti apie 5 procentų barjerą, atstovai galėjo tikėtis prasmukti į Seimą tik vienmandatėse apygardose, pasinaudodami savo asmenine charizma, sugebėjimu kelti triukšmą ar prisirišimu prie konkrečios vietovės. Sąrašu 2000 m. rinkimuose sugebėjo pasinaudoti tik nacionalistinė Tautos pažangos partija, kurios lyderis Egidijus Klumbys “įsitrynė” į tuo metu labai jau neišrankių socialliberalų sąrašą.
Sunku pasakyti, ar mažosios partijos pasimokė iš sėkmingo E. Klumbio projekto, tačiau šiuose Seimo rinkimuose jų atstovų įtraukimas į kitų partijų sąrašus yra gana paplitęs. Beje, nesudarant koalicijų, nes koalicijai reikia peržengti nebe 5, o 7 procentų rinkėjų balsų barjerą. Tad kur kas patogiau tiesiog pasinaudoti vienos partijos sąrašu kelių partijų atstovams: ir pinigai susitaupo, tik už vieną sąrašą užstatą reikia mokėti ir barjeras ne 7, o 5 procentai.
Štai Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos sąraše antruoju numeriu puikuojasi Kazys Bobelis, kuris savo kandidato anketoje teigia: “Visą gyvenimą priklausiau Krikščionims demokratams, dabar suspenduota”. Kada garbusis daktaras “susispendavo”, neaišku, nes dar birželio 17 d. naujienų agentūrai ELTA jis išdidžiai teigė, kad save laiko Krikščionių demokratų partijos pirmininku, o pašalinimą iš partijos laiko niekiniu.
46 numeris šiame sąraše yra Tamara Lochankina - politinės partijos Rusų aljansas valdybos pirmininkė.
Yra tame sąraše ir kitokių įdomybių: Vitalė Vinickienė ir Laima Mogenienė, kurios buvo labai artimos nušalintajam prezidentui Rolandui Paksui, bet dabar, matyt, bendradarbiavimą su Kazimira Prunskiene laiko perspektyvesniu. O 60 numeris sąraše yra Loreta Bosienė - stambaus verslininko, vieno iš Darbo partijos šulų (Nr. 3 šios partijos sąraše) žmona. Kas čia per politiniai nesutarimai šeimoje? O gal tai būsimos parlamentinės koalicijos laidas?
Itin margas yra Respublikonų partijos sąrašas, kuriame gal trečdalis iš 27 asmenų tėra šios partijos nariai. Daugumą šiame sąraše sudaro Mindaugo Murzos nacionaldemokratai (pats M. Murza, Žilvinas Razminas, Arvydas Juozapas Janavičius, Kristina Janavičienė, Kęstutis Čeponis, Snieguolė Paskienė, Andrius Račkauskas ir kt.). Taip pat sąraše yra bent trys Humanistų partijos atstovai (pirmininkas Leopoldas Tarakevičius, Rimas Maskeliūnas ir Rita Varnienė) bei vienas Liaudies sąjungos “Už teisingą Lietuvą” narys Darius Gruzdys, kuriam kažkuo nepatiko jo gimtosios partijos prisišliejimas prie liberaldemokratų, tai jis nusprendė perbėgti į kitą sąrašą. Yra šiame sąraše ir kitų linksmų žmonių - žemaičių separatistas Justinas Burba ir juodų uniformų gerbėjas Visvaldas Mažonas.
Liberalų demokratų partija sudarė koaliciją su Liaudies sąjunga “Už teisingą Lietuvą”, tačiau koaliciniame sąraše yra dar dviejų partijų pirmininkai: minėtas E. Klumbys (Nr. 16), kuris yra Tautos pažangos partijos pirmininkas, bet iškeltas Liberalų demokratų partijos, ir Vytautas Bernatonis (Nr. 38), kuris yra Lietuvos gyvenimo logikos partijos narys, tačiau iškeltas Liaudies sąjungos “Už teisingą Lietuvą”.
Krikščionių konservatorių socialinės sąjungos sąraše randame penkis jaunalietuvius (Stanislovą Buškevičių, Edvardą Kriščiūną, Audrių Skimborauską, Valdą Burnį ir Antaną Zapolskį).
Už korektiškumą galimą pagirti nebent Lietuvių tautininkų sąjungą, kurios sąraše esantys žmonės bent jau matė reikalą įsirašyti į šios partijos gretas. Pvz., Kazimieras Uoka ir Albertas Koviera, kurie dar visai neseniai užėmė gana aukšta pareigas Nacionaldemokratų partijoje, šiuo metu jau skelbiasi tikrais tautininkais. Per šį sąrašą, beje, į Seimą tikisi pakliūti ir neopagonys - Lietuvos Romuvų aktyvistai Inija Trinkūniene ir Jonas Vaiškūnas.
Tad kyla natūralus klausimas, koks partijos vaidmuo politiniame gyvenime, jei pagrindinei savo veiklai - rinkimams - sudaromi kandidatų sąrašai, neturintys nieko bendra su partijos narių sąrašais?