• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kelis dešimtmečius mokslininkai stengiasi atkreipti dėmesį į visuotinio klimato atšilimo keliamus pavojus. Kalbama, kad kyla jūros lygis, kinta ekosistemos, vis dažniau kartojasi gamtos stichijos. Bet ar galėtume įžvelgti tiesioginį ryšį tarp klimato atšilimo ir žmonių sveikatos, klausiama žurnale „The Economist“.

REKLAMA
REKLAMA

Harvardo medicinos mokyklos Sveikatos ir aplinkos centro mokslininkai, trejus metus tyrę klimato pokyčius ir prognozavę jų padarinius, tvirtina, kad visuotinis klimato atšilimas lemia dažnesnius uraganus, potvynius, pernelyg karštų orų bangas, o visa tai sudaro palankias sąlygas plisti pavojingoms ligoms.

REKLAMA

Pavyzdžiui, prieš kelerius metus Mozambiką nualinę potvyniai lėmė maliarijos protrūkį. Tyrimo vadovas Paulas Epsteinas sako, kad ankstesni klimato pokyčių ir maliarijos tyrimai dažniausiai grindžiami duomenimis apie aukštumose gyvenančius žmones, o šįkart analizuota ir situacija žemumose. Mozambike po potvynių sergančiųjų maliarija padaugėjo net penkis kartus. O vis dažnesni potvyniai siejami su visuotiniu klimato atšilimu. Jei ir toliau apie šį pavojingą reiškinį bus daug kalbama ir mažai daroma, tai galime sulaukti tokios situacijos, kai ką nors pakeisti jau bus pernelyg vėlu.

REKLAMA
REKLAMA

Gausėjant į atmosferą išmetamo anglies dvideginio, sudarančio didžiausią šiltnamio efektą lemiančių dujų dalį, didėja astma sergančių žmonių. Šį reiškinį daug kas pastebi, tačiau priežasčių nepavyksta įtikinamai paaiškinti. Pavyzdžiui, JAV pastaraisiais metais šios kvėpavimo takų ligos atvejų padaugėjo net keturis kartus. Įprastai ši liga siejama su aplinkos taršos dalelėmis. Dr. Epsteinas mano, kad didėjant anglies dvideginio koncentracijai ir šiltėjant klimatui, susidaro palankesnės sąlygos augalams, ore didėja žiedadulkių ir sporų koncentracija. O tai reiškia, kad daugėjant ore dirgiklių, žmonės dažniau serga astma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo išvadose rašoma, kad visuotinis klimato atšilimas sudaro palankias sąlygas ligoms plisti, ypač kai kalbame apie su šiuo nepageidaujamu reiškiniu siejamas gamtos nelaimes, pavyzdžiui, Meksikos įlankos pakrantes nusiaubusį uraganą „Katriną“ ar ypač karštų orų vasaras Prancūzijoje. Klimato pokyčių perspektyvų projektą finansavo Jungtinių Tautų Organizacijos raidos programa, kurios dėmesio centre – skurdo problemos, ir perdraudimo bendrovė „Swiss Re“. Todėl ir šįkart sulaukta tik teorinių svarstymų ir pasigesta praktinių išvadų bei nuorodų, ką ir kaip galėtume pakeisti.

Pagal užsienio spaudą parengė Gintaras Aleknonis

www.lrt.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų