Tikram lietuviui iškyla gamtoje, šventė sodyboje ar namų kiemelyje neatsiejama nuo kepsninės ir skaniai iškeptų šašlykų. Didėjant vištienos vartojimui, populiarėja ir vištiena, skaniai iškepta ant žarijų, o ypač – jei ji marinuota netradiciniame, išskirtinio ir neįprasto skonio marinate
Gilias paukštininkystės tradicijas turintys Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynai, įdiegę moderniausias gamybos technologijas, kepti ant grotelių siūlo tai, kas mums dar neįprasta ir nauja, – nukaulintą vištų šlaunelių mėsą, atskiras sparnelių dalis – vidurines jų dalis ar petelius, taip pat vištos krūtinėlę.
Mėgstantiems kepti ant grotelių Paukštynų technologai pataria, kaip pasirinkti šviežią mėsą, kaip paruošti įvairius marinatus ir kaip skaniai išsikepti jau paruoštą vištieną ant grotelių.
1 patarimas: Kaip pasirinkti vištieną kepti ant grotelių?
Visų pirma, labai svarbu pasirinkti šviežią ir kokybišką mėsą. Norėdami pasirinkti tinkamiausią, atidžiai ją apžiūrėkite. Mėsa turi būti elastinga, rausvos spalvos. Pjūvio paviršius nelipnus, malonaus kvapo, riebalai – baltos arba šviesiai baltos spalvos.
Kepti ant grotelių puikiai tinka vienodo dydžio ir svorio vištienos gabaliukai ar atskiros viščiuko dalys. Be to, vištiena tinka gaminti daugelį patiekalų, yra lengvai ir greitai paruošiama.
2 patarimas: Šviežia vištiena puikiai sugeria marinatus
Marinatai sušvelnina bei suminkština mėsą bei suteikia patiekalui savito skonio. Vištiena, palyginti su kiauliena, jautiena ar žvėriena, puikiai sugeria marinatų ar prieskonių aromatus, kurie puikiai atsiskleidžia iškeptoje vištienoje.
Vištienos marinatui puikiai tiks pieno produktai. Šiam marinatui labiausiai tinka pienas, kefyras, jogurtas, pasukos, o marinuoti reikėtų mažiausiai 6 valandas.Geriausia vištieną marinuoti vakare ir kepti kitą dieną.
Marinuojant prieskoninėmis žolelėmis galima išgauti pačius įvairiausius marinatų skonius:
• marinuojant tik su viena ar keliomis žolelių rūšimis bus intensyvesnis skonis;
• žolelių mišiniai patiekalo skoniui suteikia subtilumo: dažnai net nejusti, kad viena ar kita žolelė yra, o be jos skonis pasikeistų.
Marinuojant actu mėsa tampa sultingesnė ir minkštesnė:
• reikėtų įsidėmėti, kad labai svarbu pasirinkti tinkamą marinavimo trukmę ir marinato kiekį;
• tokiame marinate vištieną laikyti ne ilgiau nei porą valandų, antraip mėsa netenka skysčių, o iškepta ji bus sausa ir kietesnė.
3 patarimas: Kaip teisingai išsikepti marinuotą vištieną?
Kad vištiena išliktų sultinga, įsidėmėkite keletą kepimo ant grotelių taisyklių.
Kepant mažus vieno kąsnio gabalėlius:
• kad jie per daug neišsausėtų, veriant ant iešmo, juos suverkite kuo arčiau;
• kepant ant grotelių, gabalėlius taip pat sudėliokite kuo arčiau vienas kito.
Kepant didesnius vištienos gabalus:
• gabalus sudėliokite didesniais atstumais;
• dažnai pavartykite ir pašlakstykite marinatu, kuriame marinuota mėsa, alumi ar vynu.
Dalį drėgmės išsaugosite naudodami dangtį. Prieš užvožiant dangčiu, į šašlykinės kampą įpilkite šiek tiek vandens (vanduo garuoja, tad karštis per vandens garus greičiau perduodamas kepiniui).
• Mėsos sultingumui įtakos turi druskos užbėrimo laikas: druska iš gaminio ištraukia drėgmę, todėl jąberkite tik prieš kepimą arba prieš tiekiant jau iškeptą patiekalą į stalą.
• Kad patiekalas nepriliptų prie grotelių, prieš kepimą groteles galite patepti aliejumi ar lašinuku.
• Tinkamiausios kepti yra lapuočių malkos, jei yra galimybė, naudokite vaismedžių medieną.
• Vištienos šašlyko kepimo laikas labai priklauso nuo gaminio dydžio ir žarijų kaitrumo. Sparnelius iškepsite per 20 min., ketvirčius – per 30–40 min, filė – per 15–20 min.
Vištiena – ir naudinga, ir skanu
Vištiena – vienas varbiausių produktų mūsų ir mūsų vaikų mityboje. Jine tik skani ir nekaloringa, bet ir naudinga. Vištienoje yra du kartus daugiau baltymų nei kiaulienoje, be to ji yra mažiau kaloringa ir liesesnė.
Vištienoje yra žymiai mažiau riebalų, nei kiaulienoje, jie lengviau įsisavinamiir neapsunkina organizmo.
Vištienoje kai kurių vitaminų bei mineralinių medžiagų (fosforo, geležies) yra net 3 kartus daugiau nei kitos rūšies mėsoje. Vištų kepenėlėse randama nemažai vitaminų A, B1, B2, B6, folio rūgšties. Vištų skrandžiuose ir krūtinėlėse randama daugiau baltymų, šlaunelėse ir sparneliuose – sočiųjų riebalų rūgščių, o blauzdelėse – nesočiųjų. Vištų kakliukuose gausu cinko, o skrandžiuose, šlaunelėse bei sparneliuose yra daug magnio.
Vištienoje yra gerai subalansuotų, žmogaus organizmui būtinų ir nepakeičiamų aminorūgščių, kurios padeda žmogui jaustis sveikam, sočiam ir energingam, o gausios polinesočiosios riebalų rūgštys mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
Sezono naujiena – vištienos šašlykas su apelsinais ir šaltalankiais
AB Vilniaus paukštynas šį sezoną vartotojams pateikė dar neįprastą produktą iš nukaulintos vištų šlauneliųmėsos. Tai „Premium“ vištienos šašlykas su apelsinais ir šaltalankiais. Naujasvasariškas apelsinų ir šaltalankių skonismėsai suteikia saldaus gaivumo, ir subtilaus rūgštumo bei minkštumo.
„Premium“ produktų linija– tai kokybiška unikalių bei greitai paruošiamų vištienos produktų linija. Šie produktai paruošti iš aukščiausios kokybės vištienos ir pateikiami išskirtiniuose gurmaniškuose marinatuose. Šašlykai paruošti iš nukaulintos vištų šlauneliųmėsos, o sparneliai – iš jų dalių: petelių arba vidurinės sparneliodalies.
„Premium“ šašlykų linijoje – penki skoniai
Šašlykas su citrina: Gaivus, tradicinio rūgštoko skonio, subtiliai suderintas druskos ir citrinų sulčių santykis. Naudojamos tik šviežiai spaustos citrinų sultys.
Šašlykas su apelsinų ir šaltalankių uogiene: Gurmaniško skonio, su švelniu apelsino žievelės poskoniu.
Šašlykas su mėtomis: Pats gaiviausias šašlykas iš „Premium“ linijos, itin ryškusmėtos aromatas, naudojamos tik mėtos, be jokių kvėpiklių.
Vidurinės sparnelių dalys mėlynių marinate: Saldžiai aštrokas skonis, patiks ir mažam, ir dideliam.
Sparnų peteliai bruknių marinate: aštrokas skonis, subtilus saldumas.
Vištiena – populiariausia šviežia mėsa Lietuvoje. Tai parodė rinkos tyrimų bendrovės „TNS LT“ atliktas vartotojų tyrimas „NeedScope™“. Šio tyrimo rezultatai atskleidė, kad šviežią vištieną dažniausiai renkasi 49 proc. perkančiųjųšviežią mėsą, o kiaulieną – 41 proc., kalakutieną – 4 proc. ir jautieną – 3 proc.