Prestižiniame Vilniaus Antakalnio rajone, Pavilnių regioniniame parke, pūpso kalnai padangų, šiferio, tepalų. Tai šių metų gegužę užfiksavo TV3 laidos „TOP3“ žurnalistai.
Sargas dirba apsvaigęs
Buvusi garažų aikštelė buvo sutvarkyta dar 2022 metais, bet šiukšlių kalnai vėl iš kažkur atsirado. Sutiktas sargas tuomet skundėsi, kad negali nuleisti užtvaro, jog į aikštelę niekas neįvažiuotų: „Mygtuko nėra. – Atėmė iš jūsų mygtuką? – Neatėmė, elektros nėra.“
Vėliau prisipažino, kad ir paties būklė ne kokia – yra išgėręs: „Ką gėrėt šiandien? Degtinę ar alų? – Degtinę. – Ar daug? – 300 gramų.“
Tąkart aikštelę sutvarkyti turinti savivaldybės įmonė „Grinda“ kaltino būtent sargą, kad į sutvarkytą aikštelę kažkas privežė šiukšlių.
„Jeigu ten yra sargas, matyt, jis buvo pastatytas tam, kad žmonės nevežtų ten šiukšlių, bet jeigu sakot, sargas yra nekokios būklės, tai labai tikėtina, kad sargas neapsaugojo nuo nelegalaus sąvartyno“, – teisinosi „Grindos“ atstovas Egidijus Steponavičius.
Tačiau aplinkosaugininkai išsiaiškino, kad dalį atliekų į svetimą aikštelę regioniniame parke vežė ir pati sargą kaltinusi „Grinda“.
„Pavyko nustatyti, kad dalį tų atliekų neteisėtai laikė „Grinda“. Tai buvo padangos ir pabėgiai, kurie laikomi pavojingomis atliekomis“, – tikino Aplinkos apsaugos departamento atstovas Edgaras Skrebė.
Turėjo tvarkyti, bet šiukšlino
„Grindos“ vadovas pakomentuoti situaciją atsisakė – atsiuntė savo darbuotoją. Jis ėmė neigti, kad melavo, jog ne „Grinda“ į aikštelę, kurią turėjo sutvarkyti, pati privežė atliekų.
„Klausimas buvo, kiek atvežėt šiukšlių, tai šiukšlių mes neatvežėm, tai šita prasme melavimo tikrai nebuvo“, – kalbėjo E. Steponavičius.
Vieną akimirką aiškino, kad šiukšlių nevežė, o kitą: „Tarp kitko, padangos surinktos iš skirtingų Vilniaus miesto sąvartynų.“
Galiausiai įmonės atstovas pateikė savo versiją, kodėl atliekas suvežė į aikštelę, kurią turėjo išvalyti.
„Kadangi pabėgiai ir padangos nėra utilizuojami Lietuvoje, jų išvežimas yra sudėtingas, mes sukaupėm, pasidarėm laikiną sandėliavimo aikštelę ir iš ten turėjo būti išvežta utilizavimui. Didelio nusikaltimo mes kaip ir nepadarėm“, – dėstė E. Steponavičius.
Sandėliuoti šiukšlių svetimoje aikštelėje „Grinda“ neturėjo teisės ir taršos leidimo.
„Teisės aktai numato baudą nuo 5 iki 10 tūkst. eurų ir taip pat įmonės vadovui gresia administracinė atsakomybė – bauda nuo 900 iki 1700 eurų“, – teigė E. Skrebė.
Dabar aikštelė jau sutvarkyta ir į ją bet kas nepateks, įvažiavimą saugo tvorelė ir smėlio pylimas „Grinda“ išvežė 312 tonų atliekų. O baudą, kurią turėtų sumokėti „Grinda“, greičiausiai turės susimokėti visi vilniečiai.
„Didžioji mūsų darbų dalis yra finansuojama Vilniaus miesto savivaldybės surinktu biudžetu. Tai tam tikra taip, tai bus įskaityta į veiklos kaštus“, – pripažino Steponavičius.
Ragina imtis veiksmų
Dar gegužę Vilniaus meras piktinosi, kad aikštelė regioniniame parke virto sąvartynu.
„Mes kreipsimės į teisėsaugos institucijas, kad patikrintų, kokį bizniuką čia daro bendrija ir jos samdomas sargas. Panašu, kad nakties laikotarpiu tiesiog yra atveriami vartai ir į teritoriją, kas netingi veža padangas, visa kita“, – kalbėjo Valdas Benkunskas.
Tačiau paaiškėjus, kad šiukšles į atliekų aikštelę vežė ją sutvarkyti turėjusi savivaldybės įmonė, savivaldybė pakomentuoti nerado laiko.
„Gėda savivaldybei, kad taip valdo įmones. Be galo stipriai kompromituojanti istorija dėl to, kad atliekų tvarkytojas pats užsiima tarša. Turi lėkti galvos kažkam iš aukščiausių vadovų“, – įsitikinęs aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas.
Anot aplinkosaugininkų, būtent savivaldybė turi užtikrinti, kad mieste nebūtų atliekų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.