• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei 200 mokyklų ir 5000 mokytojų visoje Lietuvoje paskelbė įspėjamąjį streiką. Mokytojai skundžiasi nepakeliamu krūviu ir per mažais atlyginimais. Profsąjungos reikalauja dar šiemet atlyginimus mokytojams didinti 20 procentų.

Daugiau nei 200 mokyklų ir 5000 mokytojų visoje Lietuvoje paskelbė įspėjamąjį streiką. Mokytojai skundžiasi nepakeliamu krūviu ir per mažais atlyginimais. Profsąjungos reikalauja dar šiemet atlyginimus mokytojams didinti 20 procentų.

REKLAMA

Tačiau švietimo ministras tokius profsąjungų užmojus vadina nerealiais ir sako, kad nors mokytojai ir protestuos, pinigų daugiau neatsiras.

Profsąjungos vadovas atskleidžia ir tai, kad kai kurie mokytojai prieš streiką patyrė psichologinį spaudimą iš mokyklų vadovų, kurie sulaukė raginimų iš ministerijos malšinti streiką.

Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Mokytojai juokiasi iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pažadų, kiek artimiausiu metu neva didės jų atlyginimai ir sako, kad ministerijos raštai jiems yra tarsi sudėtinga matematinė lygtis pirmokui – niekas neaišku.

Pervargę ir per mažais atlyginimais nusivylę mokytojai paskelbė įspėjamąjį streiką. Sako, kad šiandien būti mokytoju nėra joks prestižas, mat vidutiniškai mokytojas net neuždirba vidutinio atlyginimo, kuris siekia 1200 eurų į rankas.

REKLAMA
REKLAMA

Mokytojus palaiko ir moksleivių tėvai: „Nedarom dramos, mokytojai turi eiti streikuoti.“

Vilkaviškyje streikuoja 3 ugdymo įstaigos iš 21. Ten mokytojai nuogąstauja ne tik dėl per mažo atlygio už darbą, bet ir nepakeliamų darbo sąlygų:

REKLAMA

„Man skirta viena valanda per dieną pasiruošimui septynioms pamokoms rytdienai.“

„Atlyginimas yra tik viena iš tų sudėtinių dalių. Iš tikrųjų, sunkios darbo sąlygos klasėse, krūviai, neatliepiantys dabartinių mokytojų atlyginimų.“

Iš viso šalyje, anot profsąjungų, streikuoja 228 ugdymo įstaigos ir maždaug 5 tūkstančiai mokytojų. Profsąjunga sako, kad nuo paskutinio streiko prieš 5 metus pokytis yra milžiniškas.

REKLAMA
REKLAMA

„Streiką pradėjo 47 švietimo įstaigos, dabar 228. Mokytojų tada buvo tarp tūkstančio, dviejų, dabar yra 5 tūkstančiai. Tai skaičiai turbūt kalba patys už save“, – sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas.

Profesinė mokytojų sąjunga reikalauja dar šiemet mokytojų atlyginimus didinti 20 procentų, o nuo kitų metų dar 30 procentų. Taip bendras atlyginimų augimas siektų 56 procentus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano pedagoginis stažas yra 30 metų. Tada dar buvau jauna, graži, su viltimi... Ir žinokit, per tuos 30 metų absoliučiai niekas nepasikeitė“, – kalbėjo pradinių klasių mokytoja Vitalija.

Išgirsti mokytojų reikalavimus į vieną sostinės mokyklą atvyko ir švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas. Tačiau mokytojai sako, kad jų išgyvenimų valdžia nesupranta. Ministras žurnalistams sakė, kad mokytojų reikalavimai yra nerealūs. O šis įspėjamasis streikas, anot ministro – beprasmis.

REKLAMA

„Dėl streikavimo daugiau lėšų neatsiranda. Yra padaryti įsipareigojimai ir jų laikomasi“, – teigė G. Jakštas.

Profesinė sąjunga nesiruošia pasiduoti. Neva, jei reikalavimų Šimonytės Vyriausybė neįgyvendins ir mokytojų darbo sąlygos negerės, skelbs tikrąjį streiką rugsėjo 29 dieną, kuris truks mažiausiai mėnesį.

Pasak A. Navicko, ministerija meluoja dėl mokytojų atlyginimų. Neva skelbia, kad vidutiniškai mokytojai uždirba beveik pusantro tūkstančio eurų. A. Navickas sako, kad joks mokytojas tiek neuždirba.

REKLAMA

„Kur mes esame ir kas mes tokie? Ar mes toliau gyvename iškreiptų veidrodžių karalystėje, kai meluojame savo žmonėms, teikiame netikslią informaciją, kai realybėje tas vaizdas kitoks?“ – piktinosi profsąjungos vadovas.

A. Navickas sako, kad nemažai mokytojų, nusprendę streikuoti, patyrė psichologinį spaudimą iš mokyklos vadovybės. Neva spaudimas mokyklų vadovams keliavo ir iš ministerijos.

Streikuoja ne visi. Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos mokytojai streikuoti nepanoro. Gimnazijos direktorė Jolanta Knyvienė tikino, kad kalba už visus savo įstaigos mokytojus. Neva išskyrus atlyginimų klausimą, kiti profsąjungų išsakyti reikalavimai yra iš piršto laužti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaip reikėtų sumažinti mokinių skaičių klasėse? Visi nori dirbti su mažesniu mokinių skaičiumi klasėje. Bet iš kur mokytojų gauti? Mokytojų trūksta“, – kalbėjo direktorė.

A. Navickas paragino mokytojus neklausyti valdžiai paklusnių mokyklų vadovų, įrašinėti jų pokalbius ir juos viešinti.

„Tylėdami ir susigūžę situacijos nepakeisime“, – sakė profsąjungos vadovas.

„Mes tikrai nieko nespaudžiame, neturime ir galimybės to daryti. Mokyklos yra pavaldžios ne ministerijai, mokyklos pavaldžios savivaldybei“, – gynėsi G. Jakštas.

REKLAMA

Kad per visą Lietuvą streikuos 5 tūkstančiai mokytojų, suabejojo ir premjerė Ingrida Šimonytė. Ji, būdama opozicijoje ir ruošdamasi rinkimams prieš 5 metus, streikuojančius mokytojus aktyviai palaikė. Tuo metu didesnių algų ir mažesnių darbo krūvių reikalaujančius mokytojus aktyviai palaikė ir kiti konservatoriai su Gabrieliumi Landsbergiu priešakyje.

REKLAMA

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad girdi tiek mokytojus, tiek valdžios institucijas ir siūlosi netgi tapti tarpininku šiame konflikte.

„Man atrodo, kad galima padaryti daugiau, bet tikiuosi, kad derybų procese tas potencialas, galimybės bus geriau išnaudotos“, – sakė šalies vadovas.

O socialiniuose tinkluose – ne tik palaikymo banga protestuojantiems mokytojams. Finansų ministrės Gintarės Skaistės vyras dabar protestuojančius mokytojus, kurie priklauso profsąjungai, komentaruose išvadino „komuniagomis“ ir ragino neverkšlenti, nes taip sukurs verksnių ir ištižėlių valstybę.

Jei streiko reikalavimų valdžia neišpildys, mokytojai žada neterminuotą streiką ir kitų staigmenų. Mokytojų streikas turėtų įvykti jau rugsėjo 29 dieną.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Šaunuoliai, palaikau streikuojančius mokytojus, nebūkit vergai.. pasakė didins 20%nuo rudens tai ir didinkit, o ne mokytojus kvailiais laikykit.. programų prinaujino, vadovėliai neišleisti, klasėse po 27mokinius..jums tai normalu? Vaikų ugdymosi kokybė krenta, nes keli plepa, triukšmauja, atsikalbineja, kiti nori mokytis...vaikas grįžta su skaudančia galva, nes gi mokytojas negali paliesti nė vieno, o kai žodžiu drausmina pasiunčia nach.. iškviečia tėvus, o ten oho...rašyt nemoka, o mokytoją ant ausų stato..tik mužikai nesupranta ir nevertina mokslo.
Kas samdo korepetitorius dažnu atveju pasamdo tuos pačius valstybinius mokytojus.
Kas eina į privačią mediciną, dažnai pakliūną pas tą patį valstybinį daktarą
kaip jūs nesuprantat, kad per menkas tas jūsų streikas? išeiti į gatves turi praktiškai visa mokytojų bendruomenė. tik tada, kai mokyklos taps paralyžuotomis į jus kažkas teiksis atkreipti dėmesį. dabar jokios grėsmės tos kelios mitinguojančios grupelės šiai PEDOvaldžiai nekelia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų