• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Lietuvai reikia šio projekto. Gerai, kad juda į priekį“, – paklaustas, kaip vertina penktadienį parafuotą Koncesijos sutartį dėl naujos Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos, portalui Balsas.lt sakė buvęs „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Anzelmas Bačauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, nerimą skatina verslininkai, kuriems naudinga, kad elektros energijos gamybai būtų naudojama kuo daugiau iškastinio kuro.

REKLAMA

„Atominėms elektrinėms reikia mažai kuro – naftos, dujų – ir tai baisi nelaimė tiems, kurie jas pardavinėja. Žinoma, Fukušimos nelaimė sumenkino atominės energijos patrauklumą, bet kitos veikia ir veiks“, – sakė jis.

Patyrusio energetiko teigimu, saugiai eksploatuoti atominę elektrinę sudėtingiau, negu vėjo jėgainę, tačiau jos gaminama energija nepalyginamai pigesnė. Todėl, jo teigimu, atominė elektrinė mums priimtiniausia, nes alternatyvūs energijos šaltiniai kol kas Lietuvai per brangūs.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu norime eksploatuoti vėjo elektrinę, reikia statyti dvi, – aiškino A. Bačiauskas. – Vieną naudojame, kai vėjas pučia, o kitą – kai nepučia. Todėl ir brangu pasidaro. Alternatyvi saulės ir vėjo energetika buvo visą laiką naudojama, bet kai būsime tokie turtingi kaip danai, tada pasistatysime daugiau alternatyvių elektrinių. Kol kas geresnės alternatyvos už atominę neturime“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, kodėl pastaruoju metu vėl suaktyvėjo protestuotojai prieš atominės energetikos projektus Lietuvoje, jis sakė, kad neretai „prieštaraujama tik tam, kad prieštarautų, bet prieštaraujantys patys nelabai supranta, dėl ko prieštarauja“.

„Prieš 6 metus sutarėme, kad statysime Visagino atominę elektrinę, priėmėme įstatymą, tai dabar nereikia ieškoti, kaip geriau. Visą laiką protestuojančių yra, kai daroma kas nors nauja. Protestuoja tie, kurie nieko nedaro. O verslininkai, kurie prisistatė vėjo elektrinių, „kariauja“ dėl to, kad vėjo elektrinės gamina ne tik elektrą – vėjo elektrinės gamina jiems pinigus“, – portalui Balsas.lt sakė A. Bačiauskas.

REKLAMA

Cituodamas vieną buvusį Laisvosios rinkos instituto ekspertą, jis priminė: „Vėjo elektrines suka ne vėjas, o subsidijos, kurias gauna jų savininkai.“

(papildyta 15:14)

Žalieji: VAE jokios ekonominės naudos Lietuvai neatneš

„Tas parafavimas, manau, yra „buldozerinė akcija“. Daroma per jėgą neatsižvelgiant nei į  politinio sutarimo tarp partijų ir visuomenės nebuvimą, nei į tai, kad grupė Seimo narių nepritaria ir nori referendumo, ir piliečių iniciatyvinė grupė suburta, kuri reikalauja, kad piliečiai spręstų tokius klausimus.  Tai rodo, kad dabartinė valdžia nekreipia dėmesio nei į žmonių valią, nei į kitą politinę nuomonę ir bando kuo skubiau „prakišti“ sutartį su „Hitachi“, – paklaustas, kaip vertina penktadienį parafuotą Koncesijos sutartį dėl naujos Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos, Balsas.lt sakė Žaliosios politikos instituto prezidentas Linas Balsys.

REKLAMA

„Premjeras kartoja, kad tai bus milijardiniai pelnai Lietuvos verslui, kad tai bus  energetinė nepriklausomybė. Bet  šiuos jo argumentus mes neigiame“, – sakė L. Balsys.

Jo teigimu, jeigu ir bus pelnai, tai tik VAE statybos metu ir tik „tos  Lietuvos firmos, kurioms reikės griauti senus kelius ir  tiesti naujus, kad būtų galima reaktorių atvežti, arba tos firmos, kurios gaus sertifikatus statyti, lieti cementą pamatų duobėje. Daugiau, mano įsitikinimu, Lietuvos ekonomikai šita elektrinė nieko neatneš, nes tuo metu, kai ji bus pastatyta, elektros energiją mes pirksime elektros biržoje ir už biržos kainą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žaliųjų ekspertų ir nepriklausomų ekspertų bei ekonomistų skaičiavimais, VAE gaminama elektros energija kainuos tarp 25–30 centų pačiu optimistiškiausiu atveju, su sąlyga, kad ji veiks visus 60 metų niekada nesustodama ir neremontuojama visu galingumu, o rinkoje kaina Danijos rinkos agentūros prognozėmis 2025 m. biržoje kaina planuojama apie 18 lietuviškų centų. Vadinasi, Lietuvos žmonės turės dotuoti likusius 12 centų arba daugiau“, – aiškina L. Balsys.

REKLAMA

„Šita atominė elektrinė nesukurs jokių naujų darbo vietų, išskyrus tūkstantį kitą statybų metu. Tokiose elektrinėse Japonijoje dirba 300 žmonių, ir kai ji veiks, Lietuvoje turbūt pusė iš jų tikrai bus ne Lietuvos, o Japonijos specialistai“, – tęsia jis.

Pasak L. Balsio, VAE nesuteiks mums ir energetinės nepriklausomybės.

„Šita elektrinė pririš mus prie Rusijos integruoto elektros žiedo šiaurės vakarų sistemos, nes be šito žiedo elektrinė negalės funkcionuoti.“

REKLAMA

Paklaustas, ar ne per vėlai prasidėjo aktyvūs protestai prieš VAE statybas, L. Balsys aiškino:

„Ne per vėlu, nes dar niekas nepatvirtinta. Įstatymas dėl koncesijos, finansavimo ir investicijų nepriimtas Seime.  Tas sprendimas statyti naują elektrinę 2006 m. iš esmės buvo politinis. Siekiant pratęsti senosios elektrinės darbą, norėta deklaruoti, kad Lietuva išlieka branduoline valstybe. Tačiau senoji energetikos strategija yra pasenusi, naujoji strategija nepatvirtinta. Taigi, modernios Lietuvos energetikos strategijos neturime“

„Europa eina visai kitu, atsinaujinančių šaltinių keliu“, – pabrėžė L. Balsys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų