Kol tautiečiai bando skaičiuoti – keliolika, keliasdešimt ar kelis šimtus eurų tektų pakloti, jei Seimas palaimintų konservatorių vis keičiamą nekilnojamojo turto mokesčio projektą, į diskusijų chorą įsijungė ir eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
„Žmonės nepasitiki valdžios institucijomis. Pasakyti, kad įrašom keturis procentus įstatyme kaip galimybę, bet niekas ta galimybe nepanaudos, tai yra naivoka“, – sako eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Neapsikentęs valdančiųjų pasiteisinimų, kad mokestį Lietuvą neva verčia priimti Europos Komisija, Sinkevičius išplatino viešą komentarą, jo žodžiais, neigiantį mitus.
„Tai visiškai netiesa. Viena iš tų sąlygų buvo atsižvelgti į rekomendacijas. Bet koks mokestis – nuo pradžios iki pabaigos yra Vyriausybės prerogatyva“, – tvirtina eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Anot komisijos, Lietuva, lyginant su Europos Sąjungos vidurkiu, išties surenka penkis kartus mažiau mokesčių iš nekilnojamojo turto. Tačiau Komisija tik tikrina, ar Vyriausybė laikosi savo pačios plano, kaip tą surinkimą gerinti. O žmones išgąsdinęs projektas įstrigo Seime, konservatoriai jau mažina mokesčio procentus, bet ar įstatymą sugebės priimti – nežinia.
„Labai daug brangaus laiko yra iššvaistyta. Problema, kodėl ir aš pasisakiau, tikrai nėra Europos Komisija. Problema yra neturėjimas balsų Seime“, – teigia eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
„Norėtųsi, kad iš Lietuvos deleguoto Komisijos nario sulauktume pagalbos derantis ir ginant Lietuvos poziciją dėl mums naudingiausių sąlygų“, – sako biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Pasak Lingės, eurokomisaras tirština spalvas
Pasak Mindaugo Lingės, „valstiečių“ deleguotas eurokomisaras tirština spalvas. Tačiau esminė problema – kad vėluojanti įgyvendinti savo pačios susikurtus planus Vyriausybė rizikuoja palikti Lietuvą be dalies europinės paramos.
„Faktas tas, kad Lietuva yra pirma valstybė, kuriai įšaldyta dalis lėšų, ko Komisija nesitikėjo“, – teigia eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Dabar Komisija įšaldžiusi 26 milijonus eurų. Ar atšildys ir duos – paaiškės per porą mėnesių. O jei neduos, pasak konservatorių, kalti dėl to bus mokesčio nepalaikanti Laisvės partija ir visi kiti seimūnai.
„Komisija pasakys įvertinusi. Čia mūsų pasirinkimas ir atsakomybė. Atsakomybė bus pirmiausia tų, kurie nesutinka balsuoti už tuos projektus“, – tvirtina biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
„Pateikinėjama bet kas, tikintis Seimui permesti atsakomybę ir paskui bus lengva pasakyti, kad Seimas kažko nepriėmė, užtat mes negavom dalies lėšų“, – sako Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Sinkevičius aiškina, kad paramos Lietuva gali negauti ir vėliau: „Šiandien yra 26 milijonai, bet ta pinigų suma gali ir toliau didėti, jei nepriimami reikalingi įstatymai.“
„2026 m. yra riba ir mes esam pasirengę prisiimti visą atsakomybę už šio plano įgyvendinimą. Jeigu nepavyktų 2024 m., tikimės įtikinti žmones, kad 2025 ar 2026 metais tai, kas kūrė šitą planą, sugebės jį įgyvendinti“, – teigia biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Sinkevičius: „Komisarų tildyti nereikia“
„Tai truputėlį išplėskim tą bazę, bet tikrai neikim per žmonių psichiką su tokiais siūlymais“, – tvirtina socialdemokratė Rasa Budbergytė.
Beje, ragindama Lietuvą plėsti nekilnojamojo turto mokestį, Europos Komisija kartu sako, kad mūsų šalyje 30 procentų didesni vartojimo mokesčiai, pavyzdžiui, PVM, kurį dar Kubiliaus Vyriausybė įvedė kaip laikiną, bet apie mokesčių mažinimą konservatoriai girdėti nenori.
„Mes neturim iki šiol lengvatinio PVM tarifo maisto produktams bent būtiniausiems. Tai dabar visa konstrukcija, kuri siūloma, jinai apversta aukštyn kojom“, – teigia socialdemokratė Rasa Budbergytė.
„Politinės valios reikalauja tie sprendimai, kurie pildo biudžetą“, – tvirtina biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
O atsakydama į Sinkevičiaus priekaištus Finansų ministerija jau antraštėje pabrėžia, kad jis atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, o ne mokesčius. Pasak ministerijos, komisaras nėra susipažinęs su informacija ir klaidina visuomenę.
„Reiktų susikoncentruoti į kompromiso paiešką ir balsų užtikrinimą, solidžių įstatymų atnešimą į Seimą, kad nekiltų tokie rūpesčiai. O komisarų tildyti nereikia“, – pasisako eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
Naujausiu projektu konservatoriai būstą siūlo apmokestinti iki pusės procento tarifu.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.