Ar dabar kiekvienais metais turėsime skęstančią liepsnose Pietų Europą ar vis dėlto galima kažką padaryti, kad tokios liepsnos kaip šiemet Rodo saloje nekiltų?
Per vienerius metus padaryti kardinalių pokyčių nepavyks, bet galima ilgalaikėje perspektyvoje padaryti miškus daug labiau atsparesnius. Pirmiausia, tai priklauso nuo miškininkystės ir, ko reikia vengti, tai yra vienos rūšies tipo miškų sodinimo. Jei pažiūrėtume į Pietų Europą, tai būtent monokultūriniai miškai dega.
Antra, reikia vengti plynųjų miškų kirtimų, nes yra ne tik iškertami miškai, bet ir labai stipriai pažeidžiamas dirvožemis. Dirvožemis negeba sėkmingai absorbuoti vandens ir išdžiuvęs dirvožemis tik pagreitina miškų gaisrus, juos prailgina.
Ar kasmet mes tą matysime, viskas priklausys nuo to, kiek mes turėsime rekordinių karščių. 2016 ir 2020 m. buvo taip pat rekordiniai karščiai bet tai trukdavo dieną ar dvi. Dabar mes nuo liepos 3 d. kiekvieną dieną fiksuojame rekordinius karščius, palyginus su praeitu rekordu, kuris buvo užfiksuotas 2016 m. rugpjūtį.
Tas pats Lietuvos atvejis. Sausra paskelbta rugsėjo mėnesį. Tai yra iki šiol nematytas atvejis, akivaizdu, kad mums reikia keisti įsisenėjusias praktikas, kurios, deja nepadeda ekosistemoms būti atsparesnėms.
Neseniai kilo skandalas prie Baltijos jūros dėl vėjo jėgainių parko steigimo. Ministras Dainius Kreivys sulaukė daug kritikos dėl konkurse buvusio per mažo dalyvių skaičiaus ir kad Lietuva gavo mažai pinigų. Koks jūsų vertinimas?
Skaičiau užsienio spaudoje pasirodžiusią informaciją, mačiau lietuviškus tyrimus ir ministro atsakymą. Tyrime užduodami vieni klausimai, ministras atsako į kitus ir neatsako į tyrimo klausimus. Įtarimų kelia. Turime suprasti, kas yra Baltijos jūra. Tai yra labai ribotą plotą turinti jūra, todėl kiekvienas jos plotas, kiekvienas konkursas turėtų sulaukti didelio dėmesio.
Buvo palikta labai daug rizikų. Kaip vieną iš tų, komisija dažnai tai pateikia kaip pavyzdį, tai aplinkos vertinimas. Dažniausiai nurodome, kad jį atliktų šalis narė prieš konkursą, nes tuomet verslas ateina į daug aiškesnes sąlygas. Tai buvo palikta atlikti pačiam verslui ir buvo nustatyti labai trumpi terminai. Iš kitos pusės, galima suprasti, kodėl trumpi terminai – vyksta karas Ukrainoje, norisi kuo greitesnės atsinaujinančios energetikos.
Kitais metais Seimo rinkimai, šaltiniai teigia, kad Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąrašą vesite jūs. Ar galite tai paneigti?
Nieko negaliu neigti, nieko negaliu tvirtinti, nes nieko nesu nusprendęs dėl jokių rinkimų, jokių dalyvavimų. O juo labiau jokių sąrašų. Šiandien su jumis kalbu iš didžiojo 20-uko susitikimo Indijoje, tai darbotvarkė yra be galo užimta ir rinkimai dar atrodo labai toli.
Bet savo sugrįžimo į vidaus politiką neatmetate kitais metais?
Niekada nieko negaliu atmesti. Kai būsiu priėmęs sprendimą pažadu, kad visus informuosiu, bet sprendimus priimsiu, kai jau į galą eis komisijos mandatas. Tikiu, kad pirmiausia turiu atiduoti visas savo jėgas ir laiką, pateisinti tuos lūkesčius, kurie buvo įdėti į mane, skiriant mane Europos Komisijos nariu. Mandatas baigiasi labai panašiai, 2024 m. lapkričio mėnesį.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Atkatai dideli prie konservu pasidare, net AMB chebra tiek nevogdavo.