Jūs turite unikalią galimybę pamatyti, kaip atrodė karaliaus Mindaugo žudikas Daumantas. Jūs nusivilsite: jis pliktelėjęs, su pilvuku, visiškai nepanašus į tradiciškai vaizduojamus lietuvius kunigaikščius. Beje, tai pirmasis lietuvis (ne tik kunigaikštis), kurio autentišką portretą turime. Be to, tai pirmasis lietuvis, kuris stačiatikių laikomas šventuoju.
Kaip buvo rastas Daumanto portretas?
Daumantas (http://www.pravoslavie.ru/archiv/dovmont.htm) yra vaizduojamas ikonoje. Kad žmogus, pavaizduotas šioje ikonoje, yra būtent Daumantas, pirmasis nustatė rusų tyrinėtojas F. A. Kalikinas (http://gubernia.pskovregion.org/number_69/13.php). O kaip Daumantas atsirado ikonoje? Istorija lėmė, kad jis tapo stačiatikių šventuoju. Todėl nenuostabu, kad išliko jo portretas. Tačiau apie viską iš pradžių.
Moterys ir Mindaugo nužudymas
Visi žino, kad Mindaugas buvo nužudytas 1263 metais. Visi žino šio nužudymo priežastis: pagoniška opozicija buvo nepatenkinta krikščionišku Mindaugu. Tačiau ne kiekvienas žino, kaip tai atsitiko. O ši istorija niekuo nenusileidžia kokiam nors šiuolaikiniam meilės romanui. Viskas prasidėjo tuomet, kai mirė Mindaugo žmona Morta. Jos apraudoti atvyko ir jos sesuo (vardas nežinomas), kuri buvo Daumanto žmona. Tikriausiai Mindaugui ji patiko, nes jis ją jėga pasiliko ir vedė. Taip Daumantas neteko savo žmonos. Kiek galima spręsti iš istorinių šaltinių, jis buvo ištikimas Mindaugo padėjėjas, neišdavęs jo net sunkiausiomis akimirkomis. Kai 1251 metais Mindaugas slėpėsi legendinėje Vorutos pilyje, Daumantas įnirtingame mūšyje kovėsi su vokiečiais. Tad toks jo valdovo poelgis galėjo giliai įžeisti Daumantą. Todėl jis laukė progos, kada galėtų atkeršyti. Ir ta proga pasitaikė. 1263 metais Mindaugas, norėdamas sutrukdyti Voluinės valdovo sūnaus vedyboms, pasiuntė kariuomenę. Šiame žygyje dalyvavo ir Daumantas. Kiek pažygiavus jis apsimetė susirgęs ir grįžo. Grįžo tam, kad nužudytų Mindaugą ir jo sūnus Ruklį bei Rupeikį.
Kaip matome, moteris buvo ne paskutinė Mindaugo nužudymo priežastis. Juk galima manyti, jei ne šis incidentas su Daumantu, visai galimas dalykas, kad Mindaugas būtų išsilaikęs soste, Lietuva būtų buvusi karalystė, o visa Lietuvos istorija būtų pasisukusi kitaip.
Kaip Daumantas tapo šventuoju?
Greitai po Mindaugo mirties į Lietuvą grįžo jo sūnus Vaišvilkas. Tai irgi neeilinė asmenybė. Jis buvo stačiatikių vienuolis, atsiskyrėlis. Sužinojęs, kad nužudytas jo tėvas, jis sugrįžo atkeršyti savo tėvo priešams. Juos išvijęs ar išžudęs, valdžią atidavė Švarnui, o pats vėl pasitraukė į vienuolyną. Deja, neilgai - ten jis buvo nunuodytas.
Taigi Vaišvilkui grįžus, Daumantas suprato, kad jam teks rinktis: žūti arba pabėgti. Pasirinko antrąjį variantą. Taip jis apie 1265-1266 metus su 300 vyrų kariauna atsidūrė Pskove. Jį svetingai priėmė, nuo įtūžusių naugardiečių apgynė kunigaikštis Sviatoslavas. Beje, šis buvo ir jo krikštatėvis: Daumantas gavo Timofėjaus vardą, tačiau pasielgė visai nekrikščioniškai. Kai Daumantas užsitikrino pskoviečių pagalbą, be jokių skrupulų savo geradarį išvarė. Taip jis pradėjo valdyti Pskovą. Kaip matome, visai nešventas buvo Daumantas. Tačiau kaip jis juo tapo? Ogi už savo nuopelnus ginant Pskovą nuo Livonijos ordino. Net jau būdamas senas, jis sugebėjo puikiai vadovauti mūšiui. 1299 metais vokiečiams įsiveržus į miestą, beveik visą jį užėmus, jis sugebėjo juos nugalėti. O mirė jis 1299 metų gegužę. Kaip rašo Naugardo metraštis, "tais metais mirė Daumantas, Pskovo kunigaikštis, daug kentėjęs už Šv. Sofiją (Naugardą - V. S.) ir Švč. Trejybę (Pskovą - V. S.)". Jis buvo palaidotas Švč. Trejybės cerkvėje Pskove.
Legendos istorija
Kaip teigia metraščiai, pskoviečiai patirdavo stebuklingą šv. Daumanto Timofėjaus pagalbą 1332, 1341, 1343 metais kovose su Livonija. O pirmasis jo patarimas pskoviečiams užfiksuotas 1480 metais, Livonijos ordinui apsupus Pskovą. Daumantas pasirodė vienam miestiečiui ir pamokė, kaip apsiginti. Esą reikia paimti gūnią nuo jo kapo, apnešti ją su kryžiais tris kartus apie tvirtovę, melstis ir nebijoti priešo. Po šių veiksmų priešas pasitraukė. Vėliau prie jo kapo vyko stebuklingi pagijimai: 1538 metais stebuklingai praregėjo akla moteris, vėliau vyras, kitam pagijo nudžiūvusi ranka.
Taigi istorijos paradoksai lėmė, kad Mindaugo žudikas tapo šventuoju, mes žinome, kaip jis atrodė. O Mindaugo, kurio karūnavimo dieną švenčiame, atvaizdo neišliko. Netapo jis ir šventuoju. Tokia istorijos ironija.