„Nei Ukraina, nei Europos Sąjunga nereaguos į bet kokį Rusijos šantažą. Mes tvirtai nusiteikę, kad nuo 2016 metų sausio 1 dienos laisvosios prekybos sutartis įsigalios“, - sakė P.Porošenka bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite.
Ukrainos rezidentas sakė, kad pastaraisiais metais Ukrainos ir Rusijos prekybos apyvarta ir taip sumažėjo keturis kartus. Kartu prezidentas pranešė, kad Kijevas šį mėnesį yra pasirengęs dalyvauti dar viename derybų raunde su Rusija, kad „parodytų pasirengimą ir norą derėtis“.
ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas BNS sakė, kad kitas derybų raundas ekspertų lygiu numatomas gruodžio 7-8 dienomis. Jo teigimu, ES tikisi, kad šalys „ras bendrą supratimą iki gruodžio 31 dienos“.
D.Grybauskaitė savo ruožtu pabrėžė, kad nors ES yra pasirengusi kalbėtis su Rusija, tačiau „jokia trečia pusė negali diktuoti arba šantažuoti“.
„Kai vyksta rimti pokyčiai su kaimynais prekybos srityje, visada geriau sutarti. Todėl ES ir sutiko dalyvauti kartu trišalėse derybose, nes Rusijos šalis mėgino įrodinėti, kad labai nukentės“, - sakė Lietuvos prezidentė.
„Jeigu Rusija ir toliau stabdys procesą, ir toliau jį sabotuos, abi pusės - ES ir Ukraina - yra pasirengę nuo sausio pirmos pradėti vykdyti laisvos prekybos sutartį“, - pridūrė D.Grybauskaitė.
Buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus atsisakymas pasirašyti asociacijos su ES sutartį per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje 2013 metų lapkritį sukėlė protestus Kijeve, kurie baigėsi prezidento nuvertimu. Po to Rusija aneksavo Krymo pusiasalį, o Rytų Ukrainoje prasidėjo Maskvos remiamų separatistų susirėmimai su Ukrainos valdžia.