Vilniaus mieste yra apie 7 tūkst. daugiabučių ir daugiau nei pusę jų – 4,7 tūkst. reikėtų atnaujinti – pastatai susidėvėję, pasenusios inžinerinės sistemos. Iki šiol pavyko atnaujinti tik kiek daugiau nei pusę tūkstančio daugiabučių, tačiau pakeitus veiklos kryptį ir ėmus aktyviau bendrauti su gyventojais, per metus atnaujinama nebe dešimt, bet kelis kartus daugiau daugiabučių. Vilniaus miesto ambicijos didžiulės – per metus atnaujinti ketvirtį tūkstančio daugiabučių.
Aktyviai dirbant su miesto bendruomenėmis, pavyko paspartinti procesus. Aštuntajame daugiabučių modernizacijos projektų finansavimo kvietime Vilniaus miestas pateikė 140 paraiškų, iš kurių didžioji dalis – 104 paraiškos – buvo šios įstaigos pastangų rezultatas. Šiuo metu įgyvendinamų projektų vertė siekia per 120 mln. eurų, skaičiuojama, kad per šiuos metus bus pasiekta apie 150-160 projektų su bendra 200 mln. eurų verte.
Kelia kokybės kartelę
Vilniaus miesto savivaldybės įsteigta viešoji įstaiga daugiabučių modernizacijai šiuo metu įgyvendina ne tik įprastus renovacijos projektus, tačiau jau pradėjo tyrimus dėl serijinės (skydinės) renovacijos galimybių plėtros. Tikimasi, kad skydinė daugiabučių namų renovacija dar labiau paspartintų renovacijos procesus. Pasak programą kuruojančios Vilniaus miesto savivaldybės įkurtos viešosios įstaigos vadovės Eglės Randytės, Lietuva tokios patirties dar neturi, bet kai kurie Europos miestai Vokietijoje, Nyderlanduose, kaimyninėje Estijoje jau taiko serijinės renovacijos būdą.
„Šis renovacijos būdas leidžia paspartinti renovacijos darbus, įgalina juos padaryti efektyviau, nes taip sutrumpėja pastato atnaujinimo darbų trukmė, taip pat trumpinamas projektavimui reikalingas laikas. Svarbu ne tik pasiekiama aukšta energijos klasė, galima pasiekti modernių dizaino sprendimų, pvz., sumontuoti naujus balkonus, padidinti butų langus ir panašiai. Tai pakelia renovaciją į aukštesnį kokybės lygį, pastatai tampa pritaikyti prie šiuolaikinio miestiečio poreikių“, – teigia E. Randytė.
Sutvarko ne tik daugiabučius, bet ir aplinką
Prie renovacijos populiarėjimo prisideda ir papildomos paskatos gyventojams. Savivaldybė jau kelis metus tvarko atnaujintų daugiabučių namų kiemus ir tokiu būdu įgyvendina Kaimynijų programą. Gyventojai gali pasinaudoti dviem programos pasiūlymais. Jeigu kaimynijos teritorijoje daugiau nei pusė daugiabučių yra modernizuoti, savivaldybė nemokamai sutvarko tos teritorijos aplinką: šaligatvius, gatves, apšvietimą ir pan. Jeigu toje teritorijoje nėra modernizuotų pastatų, bet daugiabučiai yra pastatyti iki 2002 m., savivaldybė šios teritorijos atnaujinimui skiria nuo 10 iki 15 eurų į neužstatytą tos teritorijos ploto vienetą.
„Šiuo atveju gyventojai kviečiami susiformuoti ir išsinuomoti žemės sklypą aplink daugiabutį. Bendruomenės aktyviai dalyvauja šioje programoje, o dažniausiai jiems aktualu susitvarkyti ir išplėsti automobilių parkavimo aikštelę, atnaujinti pėsčiųjų takus, važiuojamąją dangą, įsirengti poilsio zonas. Šioje programoje dalyvauja apie keturiasdešimt kaimynijų. Prie atnaujintų daugiabučių atnaujinus ir kiemus, ne tik pagerėja gyvenimo kokybė, bet ir nerenovuotų daugiabučių gyventojai noriau ryžtasi savo būsto atnaujinimui“, – teigė viešosios įstaigos vadovė.
Aktyvios seniūnijos ir gyventojai
Kaimynija laikoma Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje esančios erdviškai susijusių daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojų bendruomenės. Kaimynijos programoje per dvejus metus skirta apie 2 mln. eurų, o šiemet numatyta skirti 1,5 mln. eurų tiems kiemams, kuriuose stovi jau modernizuoti daugiabučiai. Per kelis metus Vilniuje sutvarkyta 53 tokių kaimynijų, kuriose įsikūrę 185 daugiabučiai namai ir maždaug 17 tūkst. vilniečių. Iš viso į kiemų tvarkymą pagal Kaimynijų programą investuota beveik 5 mln. eurų.
Toks kvartalų atnaujinimo principas pasirinktas siekiant papildomai investuoti į tų kiemų tvarkymą, kur gyventojai jau ryžosi investuoti į daugiabučio namo renovaciją. Todėl pirmiausiai kompleksiškai atsinaujins tie kvartalai, kurių bendruomenės yra aktyvesnės. Aktyviausiai daugiabučių renovacijoje šiuo metu dalyvauja Žirmūnų, Antakalnio, Naujamiesčio, Verkių ir Naujininkų seniūnijos.
Straipsnio autorė: Kotryna Grušauskaitė