Šį sekmadienį Vilniuje įvyko paroda „Viskas apie sūrius“. Tai pirmoji tokio pobūdžio paroda Lietuvoje, orientuota ne tik į sūrio, jo gamybai reikalingos aparatūros ir literatūros eksponavimą, bet ir į gamintojų ir valgytojų švietimą.
Paroda vyko salotinėje „Mano Guru“, joje savo veiklą pristatė ir patirtimi dalinosi patyrę asociacijos „VivaSol“ nariai sūrininkai, bei VšĮ „Sūrininkų namai“ praktikantai. Parodos dalyviai lankytojus supažindino su įrankiais, naudotais pieno produktų gamybai dar mūsų senelių ir prosenelių, pristatė šiuolaikines technologijas ir pasakojo apie formelių, kuriose slegiamas ir brandinamas sūris, pasirinkimą. Čia buvo galima susipažinti ir su visa literatūra, kuri gali padėti gilintis į sūrio gamybą ar jo vartojimą.
Sūrininkai Valdas ir Genutė, bei pradedantis sūrininkas praktikantas Giedrius parodos metu pasakojo visas sūrio gamybos subtilybes, jiems gaminti naudojamas bakterijas ir fermentus, dalinosi savo sukaupta patirtimi ir žiniomis.
Tarp parodos lankytojų buvo ne tik valgytojų, kurie norėjo susipažinti su keliu, kurį nueina pienas, kol atsiduria ant jų stalo sūrio pavidalu. Čia apsilankė ir dešimtys žmonių, kurie planuoja ir svajoja patys pradėti sūrininkų karjerą. Buvo ir tokių, kurie jau augina gyvuliukus ir po truputį mokosi gaminti sūrį. Jie buvo itin aktyvūs ir uždavinėjo sūrininkams klausimus iš visų sūrio gamybos etapų: pradedant melžimu ir baigiant pelėsio auginimu ar brandinimu bei pardavimu.
„Šią parodą organizavome švietėjiškais tikslais,“ pasakoja sūrininkas Valdas. „Mums labai svarbu, kad žmonės mokytųsi ir žinotų, kaip tas sūris gaminamas, ko reikia norint pradėti jį gaminti ir vykdyti šią veiklą. Norime palaikyti smulkius Lietuvos ūkininkus, padėti plėstis tokių ūkių tinklui Lietuvoje. Kadangi jau turime sukaupę kažkokią patirtį, norime ja pasidalinti su mažiau patyrusiais.“
Parodą organizavo augintojų, gamintojų ir valgytojų asociacija „VivaSol“ ir VšĮ „Sūrininkų namai“. Abi organizacijos ne tik palaiko smulkių ūkininkų veiklą, bet ir skatina ūkininkus bendrauti su valgytojais asmeniškai, siekia, kad ryšys tarp jų bei ryšys tarp miesto ir kaimo tvirtėtų. Jų tikslas yra, kad valgytojai pažinotų gamintoją, o gamintojas savo valgytojus ir taip augtų tarpusavio pasitikėjimas, nuoširdus bendravimas.