„Mes pradėjome veikti nuo sausio pradžios ir labai džiaugiamės sąlygomis, nes pacientams yra oru sveikti ir specialistams taip pat yra visai kitos sąlygos dirbti“, – žurnalistams prieš atidarymą kalbėjo Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius dr. Emilis Subata.
„Čia yra 86 lovos, įvairūs skyriai – abstinencijos gydymo skyrius, kuris turi 30 lovų, tai čia praeina pirmasis etapas, kol paciento būklė stabilizuojama po ilgo laiko alkoholio arba narkotikų vartojimo. Toliau pacientai siunčiami į kitus skyrius – Minesotos stacionarinio gydymo paslaugos, socialinės reabilitacijos“, – pridūrė centro direktorius.
Anot E. Subatos, atnaujintame priklausomybės ligų centro filiale įrengti 5 aukštai, kuriuose įkurti 4 gydymo skyriai su 140 darbuotojų. Direktorius tikisi, kad filiale bus atidarytas ir vaikų skyrius, kuriame būtų papildomai įrengtos 6 lovos.
„Taip pat tikimės atsidaryti vaikų skyrių, kas yra aktualu dabar Lietuvoje. Nes turime tik Kaune stacionarinį gydymo skyrių, o Vilniuje ir Klaipėdoje turėjome tik dienos stacionaro paslaugas. Tai tikimės, kad bus 6 lovos vaikų skyriaus“, – kalbėjo jis.
Atidaryme dalyvaujantis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pabrėžė, kad investicijos į centro atnaujinimą siunčia aiškų signalą pacientams ir visuomenei, kad jie sulauks pagalbos.
„Net 9 iš 10 žmonių, kurie išeina iš šito centro, jie turi sėkmės istoriją. Tai yra didelis dalykas. Bet dėl didesnio finansavimo, didesnio pasitikėjimo ir žmonių atvyktų daugiau“, – žurnalistams kalbėjo ministras.
„Jau ir šiuo metu suteikiama apie 9 tūkst. paslaugų per metus, bet tai – ne riba. Yra bėda pasitikėjimas, mums reikia, kad žmonės pasitikėtų ir ateitų čia. O paskui susikuria savaime išsipildantis procesas – kai yra judėjimas, kai koridoriai pilni žmonių, kurie nori spręsti savo problemas, atsiranda ir specialistų trauka į tokias įstaigas“, – pabrėžė A. Dulkys.
Vilniaus filiale, kuriam vadovauja Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertas Giedrius Likatavičius, dirba gydytojai psichiatrai, klinikiniai toksikologai, psichoterapeutai, psichologai, socialiniai darbuotojai, slaugytojai, ergoterapeutai, menų terapeutai, rezidentai, praktikantai ir administracija (iš viso – daugiau kaip 100 specialistų). Vien 2023-ais metais čia fiksuoti 8 683 ambulatorinio gydymo ir 898 stacionarinio gydymo epizodai. Stacionarines gydymo programas sėkmingai baigė daugiau nei 90 proc. pacientų, lovų užimtumas – 92 proc.
ELTA primena, kad Vilniaus priklausomybės ligų centras 2017 m. buvo reorganizuotas į Respublikinį priklausomybės ligų centrą. Pertvarka padaryta siekiant suvienodinti medicinines paslaugas, kad visi pacientai, nepriklausomai nuo regiono, kuriame gyvena, gautų tos pačios kokybės paslaugas. Taip pat siekta centralizuotai valdyti finansų, personalo, ūkio veiklas, todėl nuspręsta įkurti vieną nacionalinį centrą. Taip regionuose (Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje) veikę centrai kartu su Vilniaus miesto gydymo įstaiga tapo Respublikinio priklausomybės ligų centro filialais ir jau penkerius metus sėkmingai vykdo veiklą kartu teikdami platų spektrą mokslu grįstų paslaugų.