Greitosios mados pramonė sukuria 10 proc. emisijų ir pagal šį kiekį yra antra labiausiai teršianti pramonės sritis po naftos pramonės. Tyrimai rodo, kad žmonės apsvarsto galimybę pirkti jau dėvėtus daiktus arba juos siūtis.
Rūbų ir avalynės pirkimas tampa tam tikra atsipalaidavimo arba net meditacijos forma. Ne paslaptis, kad į vietinius blusturgius ir padėvėtų rūbų krautuvėles eina mados mylėtojai, dizaineriai ir paprasti žmonės. Lygiai taip pat vis didesnė visuomenės dalis, norėdami atrodyti savitai apsvarsto galimybę siūtis rūbus už pigiau.
Vilnietė pataria: „Labai patogu, atrodai įspūdingai, o po šventės tiesiog gražini“
Vilnietė Toma (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kad šventėms renkasi rūbų nuomą iš siuvėjų, dizainerių ar stilisčių. Anot vilnietės, toks būdas jai ne tik atsieina pigiau, bet yra ir patogus.
„Aš galvoju, kad neužtenka atpažinti rūbo medžiagą, ar ji kokybiška, ar glamžosi, reikia turėti ir viziją, įvertinti savo figūra. Dažnai gatvėje atsisuku į žmones, kurie atrodo išskirtinai ir tai nebūtinai būna ryškūs plaukai ar rūbai – užtenka juodos, kuklios suknelės ir skanių kvepalų, tai jau traukia praeivio akį.
„Kainuoja nedaug, atrodai išskirtinai, visą vakarą tau žarsto komplimentus, po šventės gražini – nei plauti, nei sukti galvos nereikia, o kai pagalvoji ir kainuoja nedaug, nes jei eiti pirkti, derinti plaukus, papuošalus, batus – susideda nemenka suma. Visada rizika, kad kita moteris ateis su ta pačia suknele“, – sako Toma.
Aš pati siuvėjos paslaugomis naudojuosi norėdama kažką susitaisyti ar pasikoreguoti: kainos nėra didelės. Tikrai ne kartą nešiau persiūti palto sagas į kokias kitas, galbūt labiau vitražines, susisiūti rankinę. Tokiomis paslaugomis naudojasi kone kiekvienas, bet mane labai domina rūbų nuomos konceptas.
Iš savo patirties, proginę suknelę esu išsinuomojusi tik du kartus – viena suknelė buvo siūta pagal užsakymą vestuvėms, kitą išsirinkau vietoje, reikėjo tik truputį korekcijos. Labai patogu, atrodai įspūdingai, o po šventės tiesiog gražini.
Už tą suknelę, kurią siuvausi, sumokėjau apie 150 eurų. Kadangi tai buvo pas pradedančią dizainere, mes ją palikome studijoje. Suknelė buvo kurta pagal idėją, o ne pavyzdį, žinoma, kažkiek taikėme į klasikinius modelius: juoda, kukli, varpelio formos, apsiūta juodomis gėlėmis. Dėvėjau ją pusbrolio vestuvėse.
Antrą suknelę jau išsirinkau iš pasiūtų, nuomos kaina buvo 50 eurų, reikėjo minimalaus patvarkymo, kadangi suknelė siūta buvo be modelio, tiesiog standartiniu dydžiu. Atsiėmiau, susiderinau aksesuarus, po šventės nuvežiau.
Kainuoja nedaug, atrodai išskirtinai, visą vakarą tau žarsto komplimentus, po šventės gražini – nei plauti, nei sukti galvos nereikia, o kai pagalvoji ir kainuoja nedaug, nes jei eiti pirkti, derinti plaukus, papuošalus, batus – susideda nemenka suma. Visada rizika, kad kita moteris ateis su ta pačia suknele“, – sako Toma.
Drabužių kainos didesnės nei ES
Specialistai pastebi, kad ne tik Lenkijoje, daugelyje Europos šalių drabužiai pigesni nei pas mus.
Anot jų, tai lemia maža mūsų rinka ir taikomi dideli antkainiai. Eurostat 2020 metų duomenimis, ne tik Lenkijoje drabužių kainos mažesnės nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, pigiausi drabužiai ir batai yra Bulgarijoje, jų kaina siekia 75 proc.
Europos Sąjungos (ES) kainų lygio, taip pat Vengrijoje ir Rumunijoje, čia kainos atitinkamai siekia 76 proc. ir 83 proc. ES lygio. Net Vokietijoje, Ispanijoje ar Portugalijoje.
Lietuvoje drabužių kainos siekia 102 proc. ES lygio. Tai reiškia, kad pas mus jų kainos didesnės nei vidutiniškai visoje ES. Brangiausi drabužiai ir batai yra Danijoje – 130 proc. ES kainų lygio, Islandijoje – 124 proc. ir Švedijoje 124 proc. ES kainų lygio.
Vidutinis siuvėjos atlyginimas Lietuvoje prasideda nuo 570 eurų ir siekia 1 247 eurus. Statistika rodo, kad 100 procentų moterų užima šias pareigas, o vidutinis amžius siekia 41 metus.