Vyras teigia, jog visą pandemijos laikotarpį laikėsi rekomendacijų ir reikalavimų, tačiau dabar nebegali tylėti – sistemoje įsivėlusi klaida juos uždarė į saviizoliaciją.
„Pastarosiomis dienomis susidūrėme su instituciniu absurdu, kai žinomai sveiki žmonės yra siunčiami į saviizoliaciją, nurašant tai precedento nebuvimui. Visą pandemijos laikotarpį laikėmės nurodymų, priėmėme kaip būtinybę pandemijos suvaldymui. Tačiau dabar susidūrėme su NVSC brukamu absurdu, kai sveikas žmogus padaromas sergančiu sistemoje ir pasiunčiami į saviizoliaciją visi su juo turėję kontaktą“, – rašė vyras.
Į saviizoliaciją pateko per klaidą
Tačiau apie viską nuo pradžių. Balandžio 2 dieną darželio darbuotojai buvo atliktas greitasis COVID-19 testas, gautas atsakymas – teigiamas. Tuomet pranešta, jog vaikams laiką teks leisti saviizoliacijoje.
„Darželio vadovybė nedelsiant informuoja tėvus apie teigiamą atvejį ir apie poreikį vaikų saviizoliacijai. Kadangi darbuotoja neturėjo kontakto su sergančiu, jokių, net menkiausių simptomų ir savijautos pokyčių nėra, pasitarusi su darželio vadove, nutaria atlikti tikslų PGR testą diagnozei patvirtinti arba paneigti“, – rašė vyras.
Nusprendus darbuotojai atlikti PGR testą, jog įsitikintų, kad ji iš tiesų serga, užsiregistruoti pavyko tik antrą bandymų dieną. Tačiau ir užsiregistravus, testo teko laukti.
„Tą pačią dieną (balandžio 2 – aut. past.) pradeda nuviliančius bandymus užsiregistruoti pakartotiniam testavimui. Deja, tačiau mūsų neprilygstamoji pandemijos valdymo sistema nepalaužiama ir niekas nesiteikia atsiliepti. 2021 balandžio 3 d. pavyksta prisiskambinti, tačiau testui užregistruoja tik sekančiai, balandžio 4 d.“, – dėstė skaitytojas.
Sulaukus pakartotinio testo atsakymų, gautas rezultatas – neigiamas. Nuspręsta, jog saviizoliacija nėra reikalinga ir vaikai toliau gali eiti į darželį. Bet vėliau viskas vėl apsivertė aukštyn kojomis – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atsakymai dėl saviizoliacijos reikalingumo vis keitėsi.
„Balandžio 4 d. darbuotojai paimamas PGR testas ir rezultatas neigiamas. Patvirtinama, jog darbuotojos nuojauta buvo teisi ir greitasis testas klydo. Darbuotoja yra sveika. Balandžio 6 d., gavusi atnaujintą informaciją, NVSC leidžia grupei nutraukti saviizoliaciją ir grįžti į ugdymo procesą darželio patalpose nuo balandžio 7 d. 2021 balandžio 7 d. NVSC nusprendžia, jog PGR testo rezultatų nepriima, kadangi, nors ir dėl strigusios jų pačių sistemos, testo nebuvo galima atlikti per 24 valandas nuo greitojo testo atlikimo, todėl reikia vadovautis greitojo testo rezultatais ir tęsti pertrauktą saviizoliaciją nuo balandžio 8 d.“, – situaciją aiškino Tomas.
Dėl klaidos izoliuotis tenka sveikiems žmonėms
Atnaujinus saviizoliacijos reikalavimus, į saviizoliaciją pasiųsti nesergantys asmenys. To priežastis – sistemose įsivėlusi klaida.
„Kodėl taip nusprendė? Ogi todėl, kad sistemoj nėra numatyta išimčių pripažinti klaidą! Todėl lengva ranka surašo nurodymą uždaryti grupę ir pasiunčia į saviizoliaciją sveikus ir neturėjusius kontakto žmones. Nes sistemos algoritmas nenumato. Nes sistemos algoritmas nugalėjo sveiką protą.“
Laiške teigiama, jog patys NVSC darbuotojai klaidą pripažįsta, tačiau vis tiek nuspręsta, jog izoliuotis būtina.
„Tėra sistemos klaida, kurią pripažįsta patys NVSC darbuotojai, tačiau skėsčioja rankomis ir nežinodami, kaip pasielgti – pasiunčia sveikus žmones į izoliaciją“, – laiške rašė skaitytojas.
Darželį lankančių vaikų tėvai šokiruoti – dėl įsivėlusios klaidos, jie priversti būti su vaikais namuose. Dabar gyvenimą skaitytojas prilygina siurrealiai absurdo visatos simuliacijai.
„Visi, esantys šioje situacijoje, yra šoke, nes adekvatumas atsisako priimti, jog mūsų gyvenimus įtakoja tokio lygio profanai. Kaip gali kilti ranka užpildyti „kontaktą turėjusio asmens anketą“, kai nėra sergančio ar nebuvo kontakto“, – aiškino Tomas.
Iš tiesų, besikeičiantys nurodymai dėl saviizoliacijos aukštyn kojomis apvertė tėvų gyvenimus. Vyrą stebina, jog, nors klaida pripažinta, nieko dėl to nedaroma.
„Būtų banalu kalbėti, kaip tai sujaukia suaugusių, dirbančių ir mokančių mokesčius dienotvarkes, kiek tai kainuos biudžetui tiesioginių nedarbingumo išmokų. Tačiau visai ne banalu, net šiek tiek baugu yra suvokti, kokioje, algoritmais paremtoje sistemoje gyvename ir kokie, mąstyti, analizuoti informaciją, suvokti sistemos klaidas ir priimti teisingus sprendimus nesugebantys asmenys dirba atsakingose įstaigose“, – piktinosi Tomas.
Vyrui pikčiausia dėl to, jog sprendimą priėmė ne žmonės, o sistema, kurioje įsivėlė klaida, paveikusi pusšimtį žmonių.
„Gal bent viešumas primins atitinkamų įstaigų darbuotojams, jog žmogus yra sprendimų priėmėjas, ne algoritmas. Todėl siekiame, jog ši situacija būtų kuo plačiau žinoma ir viliamės, jog NVSC pripažins, jog priėmė blogus sprendimus, kurie tiesiogiai paveikė virš 50 žmonių.“
Vienas ugdytinis iš izoliacijos atšauktas
Lopšelio-darželio „Gandriukas“ direktorė Edita Nemeikšienė patikina, kad nesusipratimų tikrai būta ir dėl darbuotojos testo atsakymų, ir dėl saviizoliacijos.
„Pagal Vyriausybės nustatytą tvarką visi švietimo įstaigų darbuotojai yra testuojami. Š. m. balandžio 2 d. mokytojos padėjėja atliko nustatyta tvarka SRS-COV-2 antigeno testą, kuris parodė, kad viruso antigeno rasta. Ėmėmės visų veiksmų ir nedelsiant izoliavome sąlytį turėjusius asmenis.
Jokių simptomų darbuotoja nejuto, tačiau vadovaujantis numatytais reagavimo atvejais, kuriuose privaloma informuoti NVSC per 24 valandas apie naują atvejį, tai ir atlikome. Kadangi darbuotoja simptomų jokių neturėjo, paprašėme jos atlikti PGR tyrimą. Šiam tyrimui ją sutiko užregistruoti tik balandžio 4 d. Atliktas tyrimas parodė, kad viruso nerasta“, – situaciją komentavo E. Nemeikšienė.
NVSC raštu pateikus testo rezultatus, leista ugdytinius iš izoliacijos atšaukti. Tačiau vėliau nuspręsta, kad grupei izoliuotis teks. NVSC specialistė klaidą pripažino, tačiau nieko padaryti dėl saviizoliacijos atšaukimo negalėjo, nes sistemoje rodoma, kad darbuotoja serga.
„Kreipėmės į NVSC, kad leistų atšaukti 11-ka grupės ugdytinių ir du darbuotojus iš izoliacijos. Telefonu NVSC mus informavo, kad turime kreiptis į juos raštu, pateikdami tyrimo rezultatus, ir tuomet jie priims sprendimą atšaukti. Pateikėme tai. Š. m. balandžio 6 d. gavome laišką iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus Vilniaus departamento specialistės L. K., kad galime susisiekti su tėvais ir atšaukti iš izoliacijos. Atlikome tai valandos bėgyje.
Tačiau balandžio 6 d. vakare tėvai ir dvi darbuotojos pradėjo gauti laiškus su nurodymu izoliuotis. Nedelsiant susisiekėme su minėta specialiste, kuri teigė, kad, deja, įvyko klaida. Sistema numatyta taip, kad jei darbuotojas „įkrito“ kaip sergantis, atšaukti iš izoliacijos nei jo, nei kitų nėra galimybės.
Atsiprašė, kad sistema veikia netobulai, suprantanti, kad tai nėra teisinga, bet galių NVSC pakeisti tai neturi. Teigė, kad tuos kelis ugdytinius, kuriuos tėvai atvedė, balandžio 6 d. „palaikyti“ darželyje, tačiau sekančią dieną juos vėl siųsti į izoliaciją. Tad, galutinis jų verdiktas – taip, visi, kad ir be pagrindo, turi izoliuotis“, – aiškino darželio direktorė.
Darbuotojai suteiktas nedarbingumas, dėl to kreiptasi į jos šeimos gydytoją, kuri teigė, kad vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimais ji nieko kito padaryti negali.
„Taip pat kreipėmės į darbuotojos šeimos gydytoją, prašydami paaiškinti, kodėl ji suteikė darbuotojai nedarbingumą, nors pagrindo tam nėra. Ji atsakė, kad vadovaujasi 2020-05-29 SAM sprendimu NR. V-1336 ir nieko padaryti negali“, – rašė E. Nemeikšienė.
Darželis gavo duomenis, jog dabar iš saviizoliacijos atšauktas vienas vaikas, tačiau dar dešimt – ne. Taip pat izoliacijoje yra ir trys darbuotojai.
„Gavome informaciją, kad vienas ugdytinis iš izoliacijos atšauktas, tačiau kiti 10-mt – ne. Trys darbuotojai taip pat nėra atšaukti. Vadinasi techniškai ši galimybė (atšaukti ugdytinius ir darbuotojus iš izoliacijos – aut. past.) yra įmanoma.“
Testą atlikus anksčiau, saviizoliuotis galbūt nereiktų
NVSC atstovė pakomentavo situaciją ir paaiškino, kodėl testo rezultatas negalėjo būti atšauktas. Pagal nustatytą tvarką, pakartotinis testas turėjo būti atliktas per 24 valandas, tačiau šiuo atveju mėginys paimtas per vėlai. Jei testas būtų atliktas laiku, sprendimas dėl izoliacijos būtų priimamas atsižvelgiant į PGR testo rezultatus.
„Pagal e. sveikatos sistemoje pateiktus duomenis, kuriais ir vadovaujasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, testo rezultatas asmeniui nebuvo atšauktas. Šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad profilaktiškai antigeno tyrimu testuojant COVID-19 ligai būdingų simptomų nejaučiančius asmenis ir gavus teigiamą atsakymą per 24 valandas nuo jo gavimo turi būti paimtas ėminys ir atliktas tyrimas PGR metodu.
Šiuo atveju mėginys paimtas po dviejų parų, todėl taikyta įprasta tvarka, kai gavus informaciją apie patvirtintą atvejį imamasi visų įprastų valdymo priemonių – nustatomi sąlytį turėję žmonės tiek darbo, tiek socialinėje aplinkoje, jiems paskiriama izoliacija. Jei asmeniui, kaip numatyta Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintame algoritme, ėminys PGR metodu būtų paimtas per 24 val. nuo teigiamo antigeno testo gavimo, dėl sąlytį turėjusių asmenų būtų sprendžiama, atsižvelgus į atlikto PGR tyrimo rezultatą“, – situaciją aiškino NVSC Vidaus administravimo skyriaus specialistė Austina Vžesniauskaitė.
Komentare teigiama, jog dirbama remiantis nustatyta schema, o iš saviizoliacijos nebuvo atšauktas nei vienas asmuo, tad izoliuotis būtina visiems, turėjusiems sąlytį su darbuotoja.
„Atkreipiame dėmesį, kad ne NVSC diagnozuoja ligą. Tokią informaciją gauname ir dirbame pagal nustatytą schemą, siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui. Šiuo metu turimomis žiniomis, saviizoliacija nebuvo atšaukta nei vienam sąlytį turėjusiam asmeniui, tad jie turi saviizoliuotis. Svarbu įsidėmėti, kad saviizoliacija nėra bausmė, o pagrindinė priemonė siekiant sustabdyti viruso plitimą“, – situaciją komentavo NVSC atstovė.