Kultūros ir Aplinkos ministerijos neatmeta į sostinės senamiestį ne tik neįsileisiančios garažų, bet apskritai paskelbsiančios jį draustiniu, praneša „Panorama“.
Verslininkai teigia, kad uždraudus požeminių garažų statybas Vilniaus senamiestyje, visiškai sustotų istorinės miesto dalies vystymasis.
Vilniaus senamiestyje nugriuvus gyvenamajam namui, Aplinkos ministerija kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, siūlydama istorinėje miesto dalyje uždrausti požeminių automobilių stovėjimo aikštelių statybą arba bent jau apriboti statybas, kad jos nebūtų gilesnės, nei šalia esančių namų pamatai.
Verslininkai sako, kad toks valdininkų žingsnis būtų trumparegiškas ir Vilniaus senamiestį užkonservuotų neribotam laikui.
„Manau, jeigu juos uždraus visiškai, senamiestis sustos“, – sako Audrius Orlovas, „Statybų linijos“ gamybos direktorius.
Kai kurie statybininkai sako, kad neprieštarautų, jei būtų griežtinamos darbų sąlygos, pavyzdžiui, skirti daugiau lėšų šalia esančių namų ekspertizei, grunto tyrimams.
Kultūros paveldo departamento ekspertai teigia svarstą Aplinkos ministerijos pasiūlymą uždrausti požeminių garažų statybą senamiestyje ir atsakymą pateiks po kelių savaičių.
„Mano asmenine nuomone, sakykim, kai kuriose vietose galime. Bet tos kai kurios vietos turi būti parinktos pirmiausia atsižvelgiant į UNESCO nuostatas ir archeologinį kultūrinį sluoksnį“, – „Panoramai“ teigia Albinas Kuncevičius, Kultūros paveldo departamento direktorius.
Vilniaus savivaldybės specialistai sako, kad abi ministerijos pirma galėtų tarpusavyje susitarti ir suderinti galiojančius teisės aktus.
„Mes susiduriame su tokia problema – santykio tarp Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento ir teritorijų planavimo dokumento. Ką daryti, kai tarpusavy prieštarauja patvirtintas galiojantis detalus planas ir Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamentas?“, – klausia Darius Daunoras, Vilniaus savivaldybės administracijos kultūros paveldo skyriaus vedėjas.
Pasak jo, leisti abejotinas statybas ar ne, dažnai priklauso tik nuo konkretaus biurokrato – kaip šis interpretuos įstatymus.
Paveldosauginikai teigia, kad neaiškumus išspręstų Specialusis senamiesčio apsaugos planas, tačiau Vyriausybė neapsisprendžia, ar skelbti, kaip planuojama, miestų senamiesčius draustiniais.
Kol kas nė vienas specialistas nesiima komentuoti, kaip atrodytų miesto vystymąsis, jei statybas senamiesčiuose imtų reguliuoti dar ir draustinių direkcijos, sakoma „Panoramoje“.