Tik draugaujantiems su morkomis
„Pobūdis: Suktis ant šluotos salėje ir virtuvėje, draugauti su bulvėmis, morkomis ir svogūnais.
Reikalavimai: Plauti indus nedaužant jų. Pamatyti dulkes, purvinas grindis, WC ir visą tai sutvarkyti. Patirtis nebūtina, viso to moterys moka iš gyvenimo“ , – toks darbo skelbimo tekstas užkliuvo nemažai daliai internautų.
Paskambinti skelbime nurodytu telefono numeriu apsimetusi darbu susidomėjusia mergina antradienį pabandė ir tv3.lt žurnalistė. Pasakiusi, kad neturi indų plovėjos patirties, bet skelbime pamačiusi, kad ji ir nereikalinga esant moterimi, ji pasiteiravo dėl paties darbo pobūdžio.
„Tai būtų darbas kavinėje, tvarkyti salės, virtuvės indus, valyti daržoves“, – sakė telefonu atsiliepęs restorano atstovas.
Jis pridūrė, kad už šį darbą tinkamas kandidatas gali gauti apie 500–600 eurų per mėnesį.
Skelbimą pakeitė
Kaip tv3.lt teigė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė, sakinyje apie moterų mokėjimą plauti indus, iš tiesų gali būti įžvelgti diskriminacijos požymiai.
„Nors skelbimo antraštėje pareigybė ir nurodoma neutraliai, reikalavimų skiltyje suponuojama, kad tik moterys savaime turi plovimo patirtį, vadinasi, joms teikiama pirmenybė.
Mūsų žiniomis, skelbimo autorius jį jau pakeitė“, – sakė I. Švaraitė.
Iš tiesų, internete paieškojus šio restorano darbo skelbimo antradienio popietę buvo matyti, kad sakinio apie moteris nebelikę. Vietoje to dabartiniame skelbimo variante rašoma: „Patirtis nebūtina, užtenka gyvenimo pamokų“.
Anot tarnybos atstovės, pamačius ar gavus skundų dėl galimai diskriminacinio pobūdžio darbo skelbimu, pirmiausiai tarnybos specialistai susisiekia su skelbimų autoriais.
„Išsiaiškiname galimai diskriminacinių reikalavimų pateikimo priežastis ir patariame pakeisti skelbimą paaiškindami, kad darbuotojus reikia rinktis pagal jų kvalifikaciją. Išsiunčiame ir atmintinę, kaip rengti lygių galimybių įstatymams neprieštaraujančius skelbimus.
Tai yra jau kelerius metus vykdomos socialinės kampanijos „Už kompetenciją“ dalis. Įmonės paprastai į pastabas atsižvelgia ir geranoriškai pakeičia diskriminuojančius reikalavimus, nes pažeidimai dažnai padaromi dėl nežinojimo ar neapsižiūrėjimo“, – teigė I. Švaraitė.
Tarnybos atstovai teigia, kad vien tik 2017 m. vykdant kampaniją „Už kompetenciją“ susisiekta su 157 darbdaviais ar jų atstovais. Jei darbdaviai skelbimo nepataiso arba nepašalina, pradedamas tyrimas dėl galimo lygių galimybių pažeidimo.
Tyrimas pradedamas ir tuo atveju, jei tas pats darbdavys pakartotinai paskelbia įstatymo nuostatoms prieštaraujantį darbo skelbimą. 2017 m. metais taip pradėti vos 3 tyrimai.