Vilnietis biologijos mokslų daktaras Rokas Mikšiūnas iš kaladėlių pastatė prieš 90 metų Kaune pastatyto modernizmo stiliaus įžymaus Iljinų namo „Lego“ versiją. Architektūra ir „Lego“ besidomintis vyras sako taip nusprendęs sujungti savo pomėgius.
„Jei būčiau nusprendęs konstruoti didelį pastatą kaip Kauno centrinį paštą, modelis būtų per didelis komerciniam tikslui. Buvo keli variantai, individualūs namai Kaune. Buvo Sugiharos namas, Kudako vila. Bet nusprendžiau, kad šis modernistinis namas puikiai atspindi Kauno visas formas, todėl jį nusprendžiau sukonstruoti“, – sako R. Mikšiūnas.
„Lego“ modelių kūrėjas pernai Kauno pašte iš 70 tūkstančių „Lego“ detalių sudėjo didžiulę tautinėmis juostomis puoštą mozaiką, o dabar pasakoja Iljinų namo modelį kūręs iš nuotraukų, taip pat ir lankęsis šiame name. Beje, modelio detalės lauke – šviestuvai, hidrantas ir trispalvis gėlių darželis – jau kūrėjo fantazija.
„Tokia kaip lova, spinta, stengiausi medžio spalvą padaryti, vaiko kambarys, knygos“, – pasakoja R. Mikšiūnas.
Kol kas ši Iljinų namo versija – tik kompiuteryje, tačiau ir jai, sudarytai iš pustrečio tūkstančio detalių, sukurti užtruko su pertraukomis dvejus metus. Pasak Roko Mikšiūno, šiam namui detales tektų specialiai užsakinėti, o kai kurių reikalingos spalvos iš viso negautų.
Modelio kūrėjas jau pateikė paraišką specialiame „Lego“ puslapyje, skirtame viso pasaulio kaladėlių entuziastams, ir prašo jo kūrinį dar aktyviau paremti, kad jis patektų tarp daugiausiai rėmėjų balsų sulaukusių darbų ir kaladėlių gamintojas vėliau pradėtų jį masiškai gaminti ir pardavinėti.
„Socialinėse medijose labai viskas užsikūrė. Ketvirtadienį turėjau šimtą balsų, o šiandien 5 tūkst. „Instagrame“ turėjau 100 sekėjų, dabar 2 tūkst. labai greitai įvyko, netikėtai“, – kalba R. Mikšiūnas.
Kauniečiai sužavėti Roko Mikšiūno sumanymu ir negaili jam pagyrų:
„Labai faina idėja, labai laukiu, man paitnka dėlioti „Lego“ konstrukcijas, būtų labai smagu.“
„Gerai vaikams, reikia, kad suprastų Lietuvos kultūros paveldo vertybes.“
„Gal yra ir geresnių, bet tokį išrinko, tai ką padarysi.“
„Rokas pasirinkęs medžiagą kaip „Lego“, atrodo labai apriboja, bet jis parodo, kad viskas įmanoma, labai džiaugiamės, kad jei pavyks padaryti, kad rinkinys bus išleistas pasauliniu mastu, bus labai gražus būdas apie Lietuvą pasakoti pasauliui“, – teigia Iljinų namo naudotoja Rūta Bužinskaitė.
Kauno savivaldybės atstovai taip pat remia modelių kūrėjo iniciatyvą.
„Džiaugiamės šia iniciatyva, tarpukario Kauno architektūra pretenduoja į UNESCO paveldo sąrašą, įvertintą ekspertų ir pasaulio architektų. Tikslas, kad kuo daugiau pasaulio žmonių žinotų apie šį stilių ir kiekį pastatų esančių Kaune“, – sako Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.
Rokas Mikšiūnas – ne vienintelis lietuvis, mėginantis Lietuvos statinius paversti „Lego“ konstruktoriais. Štai vilnietis penkiolikmetis Oskaras Vančys sukūrė Gedimino pilies bokšto maketą ir taip pat jį jau prieš metus patalpino „Lego“ naujų idėjų interneto svetainėje.
„Artėja 700 Vilniaus gimtadienis, kilo idėja, buvau neseniai atradęs šią programą, kodėl nepastatyti Gedimino pilies bokštą, simbolis senas“, – pasakoja O. Vančys.
Vaikinas Gedimino bokštą su trispalve sudėjo iš daugiau kaip 2 tūkst. detalių ir labai laukia kuo daugiau interneto svetainėje paramos balsų, kurie nulems, ar Gedimino bokštas praeis į kitą atrankos etapą.
„Noras būtų, kad šis statinys „Lego“ atsirastų tarp kitų didžiųjų statinių, patekusių į „Lego“ pasaulį, tokių kaip Laisvės statula, Kapitolijus, Burj Kalifa ir kiti pasaulio statiniai“, – teigia O. Vančys.
Pristatydamas savo kūrinį internete, vilnietis trumpai apibūdina Gedimino pilies bokštą ir užsimena, kad Vilnius šiemet švenčia 700 metų jubiliejų.