Kai kurie aktyvistai svarsto, kad šiuo metu šaudyti fejerverkų negalima, nes jų esą gali išsigąsti atsikraustę gyventi ukrainiečių pabėgėliai, taip pat šunys, katės bei dar neišskridę žiemoti paukščiai.
Ukrainietė Olena su 11 metų dukra į Lietuvą atvyko tik prasidėjus plataus masto Rusijos karui prieš Ukrainą. Moteris gyveno Charkive, kurį Putino orda siaubia jau septintą mėnesį.
„Kada aš atvykau – važiavau šešias dienas – jeigu kas nors sprogsta, automobilis garsiai važiuoja, iškart suklūstu dėl to, kad tik vieną naktį praleidau rūsyje“, – sako ukrainietė Olena.
Vis dėlto Olena teigia: jeigu apie fejerverkus ji ir jos tautiečiai žinos, liks mažiau baimės, kai tie fejerverkai bus šaudomi.
„Dėl to, kad Ukrainoje karas, Lietuva neturi stabdyti šventės ir nebešaudyti fejerverkų. Kitas reikalas, kad ukrainiečiai būtų pasiruošę, kad socialiniuose tinkluose, feisbuke, būtų pranešimai: „Draugai, neišsigąskite, pas mus, Vilniuje, bus fejerverkai“, – kalba Olena.
Nuo karo į Lietuvą pabėgę ukrainiečiai – dabar vienas kertinių argumentų diskusijoje, kodėl lietuviai nebeturėtų šaudyti fejerverkų. Dar fejerverkų draudimo šalininkai sako kovojantys ir dėl sprogimų garso taip pat dažnai gąsdinamų šunų, kačių ir į pietus dar neišskridusių paukščių ramybės. Esą fejerverkų dūmuose yra ir kenksmingų cheminių medžiagų.
Vilniaus miesto taryba praėjusiais metais priėmė rezoliuciją. Pagal ją savivaldybė nebeperka fejerverkų jokioms savo šventėms. Šiemet dalis miesto valdančiųjų užsimojo drausti ir didelius komercinius renginius su fejerverkais. Tačiau geri Vilniaus valdžios norai liko tik žodžiais, kai paaiškėjo, kad gerų norų trūksta pačioje koalicijoje.
„Norėjosi padaryti dar stipriau ir atsisakyti tokio renginio, kuris tris valandas šaudo chemiją, leidžia garsus, gąsdina gyvūnus ir žaloja aplinkinių sveikatą. Tai šitam tarybos sprendimui mes palaikymo nesurinkom“, – teigia Vilniaus administracijos direktorės pavaduotoja Donalda Meiželytė.
„Net nepamenam, kad iš viso būtų apie tai kažkokia diskusija. Visada galima diskutuoti ir ieškoti geriausių sprendimų“, – sako Vilniaus tarybos narys Artūras Zuokas.
Taigi pirotechnikai jau ruošiasi ir šeštadienį sostinės Vingio parke rengia festivalį „Vilniaus fejerija“. Jo organizatorių – įmonės „Blikas“ – atstovų teigimu, patys žmonės eina grožėtis fejerverkais.
„Jis bus keturioliktas. Tai jau tiek metų dirbome – visi džiaugėsi, žmonės ėjo, susirinkdavo. Virš 10 tūkstančių žmonių žavėdavosi tuo renginiu“, – teigia „Bliko“ įkūrėjas Gytis Lagunavičius.
Organizatoriai teigia net ukrainiečių organizacijas informavę, kad vyks fejerverkų renginys. Tačiau ne visi TV3 Žinių kalbinti vilniečiai festivalį pasitinka džiaugsmingai:
„Aišku, aš pats esu dalyvavęs keletą kartų tame festivalyje – gražu, bet reikia būt žmogiškiems ir suprast kitus.“
„Kur geriau dabar investuoti? Dabar gi tokie laikai, kad galbūt iš tikrųjų verta susimąstyt, kur dabar investuot. Galim galbūt padėt mūsų tautiečiams, mūsiškiams?“
„Aš prieš – kad nebūtų…“
„Manau, kad nereikia – viskas gerai su jais. – Bet, sako, gąsdina ukrainiečius, bėga šunys, laksto, teršiama gamta. – Aš manau, kad juos tereikia įspėti, ir viskas susitvarkys.“
„Man atrodo, tegul būna tie fejerverkai.“
„Iš tikrųjų, mes neturime teisinio pagrindo neleisti vykti tokiam renginiui. Ir pripažinsiu, kad galėjom galbūt labiau tą klausimą kelti į viešumą“, – sako D. Meiželytė.
„Kas garsiau rėkia, tas garsiau ir girdisi. O kartais, kai dėl savo kokio asmeninio šuniuko pradedama eksploatuoti ukrainiečių tema – man tai net ir makabriška“, – kalba G. Lagunavičius.
Pasak Vilniaus valdančiųjų atstovės, vien draudimais nepavyks atsisakyti fejerverkų, būtinas ir švietimas.
„Na, tiesiog visuomenė turėtų tapti nebepakanti, neiti į tokius renginius, tiesiog juos ignoruoti, protestuoti prieš juos“, – tvirtina D. Meiželytė.
Tad šiemet, kaip ir anksčiau „Vilniaus fejeriją“ sostinės savivaldybė leidžia rengti, tačiau pirmąkart nebus festivalio globėja.