• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį darbą baigė penkias dienas Vilniuje vykusi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinės Asamblėjos (ESBO PA) aštuonioliktoji metinė sesija.

REKLAMA
REKLAMA

Paskutinę posėdžio dieną vykusioje plenarinėje sesijoje delegatai priėmė baigiamąjį dokumentą - Vilniaus deklaraciją.

REKLAMA

Iš viso Asamblėja priėmė per 20 rezoliucijų.

Tarp ESBO PA priimtų dokumentų yra ir dvi Lietuvos inicijuotos rezoliucijos dėl energetinio saugumo ir dėl padalintosios Europos suvienijimo. Ją parengė Slovėnijos delegacijos narys Robertas Bateli (Roberto Battelli) ir Lietuvos Seimo delegacijos ESBO PA pirmininkė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pripažįstant tarpusavio priklausomybę energetikos srityje, rezoliucijoje dėl energetinio saugumo pabrėžiamas poreikis diversifikuoti energetinių išteklių tiekimo šaltinius, plėtoti alternatyvius tiekimo būdus ir taip siekti šalių tiekėjų ir šalių vartotojų interesų darnos. ESBO šalys narės įsipareigoja diegti skaidrumo, tarpusavio pasitikėjimo, abipusiškumo, nediskriminavimo ir laisvo priėjimo prie tranzito kelių principus, kurie įtvirtinti Energetikos chartijoje. Rezoliucijoje pabrėžiama tarptautinio bendradarbiavimo būtinybė. Dokumente taip pat atkreipiamas dėmesys į tolesnio atominės energetikos plėtojimo svarbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiausia dėmesio plenarinėje sesijoje buvo skirta rezoliucijai "Padalintosios Europos suvienijimas".

Rusijos Federacijos delegacijos vadovas Aleksandras Kozlovskis sakė, kad dokumente "neteisingai traktuojama istorija". "Tai yra įžeidimas man ir rusams. Privalome pakeisti organizaciją. Jos tikslu turi tapti bendradarbiavimas, o ne skaldymas", - sakė A. Kozlovskis.

REKLAMA

Replikuodama Lietuvos delegacijos vadovė V. Aleknaitė-Abramikienė pabrėžė, kad "nei Lietuva, nei Seimas neturėjo tikslo suteikti skausmo ar įžeisti. Mes turime nepamiršti pamokomos ir skausmingos istorijos". Pasak delegacijos vadovės, "nepasitikėjimas tarp tautų - Ribentropo-Molotovo pakto pasekmė".

REKLAMA

Rezoliucijoje "Padalintosios Europos suvienijimas" smerkiami abu XX amžiaus totalitariniai režimai - nacistinis ir stalinizmo, šalys raginamos atverti savo istorijos ir politikos archyvus, kovoti prieš ksenofobiją, agresyvų nacionalizmą.

Dokumente pabrėžiamas ESBO valstybių narių įsipareigojimas aiškiai ir vienareikšmiškai pasmerkti totalitarizmą, atkreipiamas dėmesys į besitęsiančias antisemitizmo apraiškas ESBO valstybėse narėse, reiškiamas susirūpinimas dėl totalitarinių režimų šlovinimo, taip pat viešų demonstracijų, kuriose palankiai vertinama nacistinė ar stalinistinė praeitis, galimą įvairių ekstremistinių judėjimų ir grupių, tarp jų - neonacių ir skustagalvių, stiprėjimą ir plitimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rezoliucijoje valstybės kviečiamos skirti daugiau dėmesio žmogaus teisėms ir pilietinėms laisvėms net ir sudėtingu terorizmo grėsmių, ekonomikos krizės, ekologinių nelaimių ir masinės migracijos laikotarpiu.

Tarp priimtų 20 dokumentų yra ir rezoliucijos dėl ESBO stiprinimo, dėl nelydimų nepilnamečių apsaugos ir kovos su vaikų elgetavimo reiškiniu, dėl mirties bausmės moratoriumo ir jos panaikinimo, dėl gimdyvių mirtingumo, dėl Afganistano, dėl mokesčių rojų, dėl ESBO vaidmens stiprinimo nuomonės ir žodžio laisvės klausimais, dėl saugumo sektoriaus stabilizavimo ir JT juodųjų sąrašų taikymo, dėl šaulių ir lengvųjų ginklų, dėl bendradarbiavimo energetikos srityje.

REKLAMA

ESBO PA taip pat priėmė rezoliucijas dėl atnaujintos diskusijos apie ginklų kontrolę ir nusiginklavimą Europoje, dėl klimato kaitos, dėl rinkimų stebėjimo, dėl pagalbos ir paramos pabėgėliams gairių, dėl bendradarbiavimo, siekiant baudžiamųjų nuosprendžių vykdymo, dėl darbo jėgos migracijos Vidurio Azijoje, dėl ESBO vaidmens stiprinimo savo regione, dėl raiškos laisvės internete, dėl vandentvarkos ESBO erdvėje, dėl Europos Sąjungos draudimo prekiauti ruonių produktais, dėl Viduržiemio jūros laisvosios prekybos zonos, dėl antisemitizmo, dėl maisto krizės ir saugumo ESBO erdvėje, dėl suėmimų Irane.

ESBO PA narė Lietuva yra nuo 1991 metų rugsėjo. Šioje organizacijoje Lietuva turi 3 balsus ir 5 delegacijos narius. ESBO PA sudaro 320 parlamentarų iš 56 valstybių.

Apie tai plačiau – LNK žinių videoreportaže

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų