Kalbant apie pinigus visada kalbama ir apie žmogaus norus, poreikius, pomėgius, vertybes, talentus bei intelektą – tai vienas sudėtingiausių buhalterinių iššūkių finansinės nepriklausomybės kelyje. Suradę sau tinkančius modelius visuomet mokės suvaldyti ir savo verslo pinigus, nes šeimoje, poroje ir individualiai jie reikalauja daugiau disciplinos. Trys svarbiausi dalykai, svarbūs finansų valdymui ir biudžeto sudarymui: žinios, planas ir disciplina galioja net atostogų piniginei.
Vilma Biekšaitė, „iFuture INVESTMENTS“ valdybos narė, šeimos ir verslo finansinio plano analitikė, pasidalino, kad savo konsultacijose kaupimo atostogoms planus formuoja praktiškai, žinodama savo gyvenimo etapų klaidas bei sėkmes ir siūlo tris galimus modelius:
„Solo-ekonominis“ – visais atvejais jo metu bus išleista mažiau, nes tenkinami tik vieno žmogaus poreikiai. Paprastai vienam asmeniui atostogoms kas mėnesį taupant 10 proc. nuo atlygio susidaro vieno mėnesio atlygio suma, plius priklauso vieno mėnesio atostoginiai pinigai iš darbdavio. Startinis pinigų kiekis atostogoms – pakankamas ir su kaupu.
„Romantiškas duetui“– šiuo atveju paprastai netaupoma, planuojama spontaniškai, kol dar nėra vaikų, netgi švaistomi pinigai. Tačiau, visi šie atostogų pinigai sukuria galimybes įgyti daug patirties, patirti įspūdžių bei pamokų, nors kai kuriais atvejais ir labai brangių. Tokioms atostogoms specialistė rekomenduoja taupant skirti 30 proc. mėnesio atlygio.
„Racionalus šeimai“ – taupant tokioms atostogoms patariama iš mėnesinių poros atlyginimų skirti mažiausiai 15 proc. Taip pat šioms atostogoms ypatingai svarbus planavimas iki smulkmenų. Pavyzdžiui, kelionių pirkimas likus metams iki atostogų, dienos išlaidų limitas, išankstinis suvenyrų ar šeimos norimų daiktų pirkimo sąrašas. Kelionių paketo pirkimas, gerai apmąstant maisto racioną visiems nariams ir „viskas įskaičiuota“ galimybę, leis sutaupyti daugiausiai.
„Finansinis kelionių planavimas emociškai labai svarbus procesas, nes šeimose praktikuojantiems greitą gyvenimo būdą tai puiki ir bene vienintelė proga visiems susėsti, sugalvoti svajonę, tikslą, išsirinkti kryptį. Tai ypač skatina šeimos prasmę būti kartu, juk kartu lengviau, kai pavienius keliauninkus dažniausiai inspiruoja bendrystė paieška kelionėse. Mūsų visų sielos – keliauninkės, nepamirškite to, net jei labai taupote kitiems reikalams, pvz. būstui“, – sakė šeimos ir verslo finansinio plano analitikė.
Kada pradėti planuoti, ir kaip sutaupyti
Pagal galiojančius turizmo ir finansinio raštingumo kanonus, finansiškai labiausiai verta planuoti keliones metams į priekį, o ne sezono metu net spontaniškos kelionės bus pigesnės. Išskirtinumai galioja tik vaikų atostogų metu, nes su jomis dažniausiai sutampa šeimų turizmo laikotarpiai. Šiuo atveju sutaupyti nepavyks, tačiau keliausite komfortiškai.
Užsisakant iš anksto galima sutaupyti daugeliu atvejų. Pavyzdžiui, pigesni skrydžiai su persėdimas užsienio oro uostuose kainuoja mažiau, tačiau laiko atžvilgiu tikrai nėra pigūs. Akcijos ir papildomos naudos jas nuolat stebintiems – idealus pasirinkimas siekiantiems sutaupyti, bet tai – kelionių analitiko darbas. Paprastai tam laiko turi tik labai mėgstantys keliones.
Nakvynių kainos išsiskiria lokacijos tendencijomis, jas geriausiai išmanys vietinės agentūros ir vietiniai vedliai, gidai. Nemokantys užsienio kalbų, gali ieškoti lietuviškai kalbančių mūsų kraštiečių, kurie užsienyje sėkmingai dirba po 10-15 metų. Radus sau tinkamą nakvynę tarpininkavimo platformose, galima susisiekti tiesiogiai su apgyvendintoju ar registratūra. Tokiu atveju paslaugas galima užsisakyti pigiau, derėtis ir sužinoti atsakymus į visus rūpimus klausimus.
Taupyti per atostogas nereikėtų
„Kaupiame iki atostogų, kad nereikėtų taupyti per jas. Mano taisyklė – atostogų metu leisti sau viską. O tai galėsite padaryti, jei iš anksto būsite suplanavę, stresas nekils, jei ateities biudžetui grįžę namo turėsite visiems savo įsipareigojimams ir poreikiams skirtų pinigų sumą, siekiančią ne mažiau 50 proc. kiekvieno mėnesio pajamų. Jei jūsų įsipareigojimai- didesni, atkreipkite dėmesį į vartojimą. Rekomenduoju išsamiai sekti ir tiesiog ranka rašyti savo pajamas, išlaidas bei ieškoti papildomų finansinių šaltinių“, – apie taupymą atostogaujant kalbėjo V.Biekšaitė.
Atostogų užsienyje metu galima aptikti ir naujų idėjų veikloms bei verslui. Visiškai atsipalaidavus pasiseka pamatyti daugiau, nei mato kiti. Daugiau pinigų kelionėse specialistė rekomenduoja skirti kokybiškoms emocijoms, nes tai garantuoja neįkainojamus prisiminimus, o jų užteks ateinančioms kartoms. Viskas, kas ypatinga, pertekliaus amžiuje, kainos net neturi, dažniausiai tai labai pigu.
Svarbus ir biudžetas nenumatytoms išlaidoms
Svarbu numatyti ir nenumatytas kelionės išlaidas, kurios dažniausiai patiriamos dėl sveikatos sutrikimų ar neįvykusių kelionių. Šiuo klausimu rekomenduojama su savo finansų konsultantais derinti kiekvieną niuansą. Jei turite investicinius gyvybės draudimus ir savo sveikatos „kasko“ draudimą: gyvybei, žūčiai, negalios atsiradimui,traumoms ir kritinėms, pirmą kartą gyvenime diagnozuotoms ligoms, papildomai nebūtina kelionės draudime to įtraukti ir permokėti.
Taip pat rekomenduojama įsigyti bagažo, repatriacijos, kelionės neįvykimo draudimus (kelionių metro draudimas čia paprastai negalioja). Jei keliaujate su ypatingais bagažais, konsultantai draudimą siūlo ne tik Lietuvoje. Visi draudimai nėra prabangos paslauga – tai patiriamos rizikos amortizacija. Dažnai pamirštama, kad draudimo kompensacijos kai kuriais atvejais siekia šimtus tūkstančių eurų. Net liūdniausiu atveju repatriacija kainuoja vidutiniškai apie 6 tūkstančius eurų, kuriuos neturint draudimo tenka sumokėti patiems.
„Kiekvienas draudikas turi savo taisykles ir nedraudžiamuosius įvykius, todėl ypač gerai išsiaiškinkite jų specifiką. Atsitikus nelaimingiems įvykiams ar kelionių atšaukimams, išsyk informuokite savo finansų patarėją. Tuo pačiu gausite ir asmeninių patarimų, kurie apsaugos nuo klaidų, rašant išrašus užsienio kalbomis. Atvykus į savo šalį, tereikės atlikti vertimus, jei jie surašyti ne pagrindinėmis ES kalbomis“, – patarė „iFuture INVESTMENTS“ atstovė.
Svajonių atostogoms iki šiol, kaip ir vestuvėms užsienyje, lietuviai dar skolinasi ir kasmet vis daugiau. Bene kiekvienas finansų ekspertas norintį skolintis poilsiui drausmins, kaip mokytojas mokykloje ir pasakys, kad tai – blogas sprendimas, tačiau V.Biekšaitė nėra kategoriška šiuo klausimu: „Skola sąmoningo žmogaus rankose gali tapti puikia investicija. Juk tai irgi yra investicija į save. Aš žinau, kad ne knygos, o kelionės geriausiai moko gyvenimo: pajautos, stiliaus, magijos suprasti ir pažinti kitokius, nei tavo krašte esantys. Beje, pinigai irgi turi intelektą. Jei pinigus gerbsite, jie visuomet ieškos jūsų, o ne atvirkščiai“.
Vilma Biekšaitė yra „iFuture INVESTMENTS“ valdybos narė, šeimos ir verslo finansinio plano analitikė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!