Be to, paaiškėjo galutinis ESO 160 milijonų eurų skolos vartotojams grąžinimo planas – gyventojams grąžinimas užtruks 2 metus, o verslui – aštuonerius.
Vilkaviškyje gyvenanti Aldona per mėnesį sunaudoja apie 300 kilovatvalandžių elektros ir jos sąskaitos siekia apie 70 eurų. Moteris neslepia, kad gyvenant name neviršyti 100 eurų pavyksta tik labai saikingai naudojant buitinę techniką.
„Taupom apšvietimą, virimą, kepimą, skalbimą, taupom, jei netaupytume, dar daugiau mokėtume“, – pasakoja vilkaviškietė Aldona.
Girdėdama, kad ESO jau šiemet turės pradėti grąžinti vartotojams 160 milijonų eurų skolą, moteris viliasi mažesnių ir savo elektros sąskaitų. Tačiau neslepia juoko suskaičiavusi, kad gali tikėtis vos pusantro euro per mėnesį sumažėjimo.
„Oi, čia labai daug, cha cha. Kažkaip, tai juokinga. Nepajausi, kad kažką grąžina“, – sako vilkaviškietė Aldona.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba patvirtino ESO 160 milijonų eurų skolos grąžinimo galutinį planą. Pagal jį gyventojams skolos grąžinimas prasidės jau nuo balandžio pirmosios ir truks dvejus metus. Elektros tarifas dėl to sumažės mažiau nei po pusę cento už kilovatvalandę.
„Įtaka tarifo perskaičiuoto nuo balandžio 1 d. buitiniams vartotojams preliminariai reguliuojama dalis mažėtų 0,4 ct/kWh be PVM“, – teigia Valstybinės reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
ESO dividendų neatsisakys
Visgi toks planas vartotojų teisių gynėjų netenkina, jie reikalauja gyventojams bendrą 60 milijonų eurų skolą grąžinti dar greičiau ir per tą laiką ESO atsisakyti dividendų.
„Jei po pirmų metų paaiškės, kad mokami dividendai, akivaizdu būtų, kad čia nėra jokio teisingumo, pasielgta nesąžiningai“, – tvirtina vartotojų aljanso atstovas Rytis Jokubauskas.
Tačiau ESO atsisakyti dividendų neketina.
„Grąžinimas ir vyksta iš pelno, dividendų 40 proc. susimažinimas yra ženklus“, – teigia „ESO“ vadovas Renaldas Radvila.
Nebuitiniams, komerciniams vartotojams 100 mln eurų skolą ESO turės grąžinti per beveik aštuonerius metus. Pirmus dvejus metus grąžinimas bus labiau simbolinis – po ne visą milijoną eurų, ir tik trečiaisiais metais suma padidės iki 9 mln., o vėliau ir 20 mln. eurų kasmet, tad mažins tarifą nežymiai.
„Komerciniams vartotojams galėtų mažėti 0,1 c/kWh be PVM“, – sako Valstybinės reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
„Liūdna ir pikta“
Tad ir verslo atstovai šį planą peikia – reikalauja pinigų greičiau.
„Liūdna ir pikta. Surenkami pinigai pridengiant investicijomis, o investicijos nedaromos. Didžioji skolos suma bus grąžinta tik po 8 metų. Net ir palūkanos bus nesąžiningos, mažiau nei infliacija“, – tvirtina verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
Energetikos reguliuotojui tvirtinant ESO skolos grąžinimo planą, Lietuvoje elektra ima drastiškai brangti. Ekspertai tai aiškina regione atšalusiais orais, nusilpusiu vėju ir dėl to sumažėjusia vėjo generacija, elektrinių ir kabelių remontais užsienyje, tad elektrinės vis daugiau elektros gamina degindamos dujas.
Didmeninė kaina šiandien pasiekė 22 centus už kilovatvalandę, o pikinėmis valandomis siekia ir 45 centus. Tačiau tai dar tik pradžia – rytoj elektra kainuos trigubai brangiau nei šiandien, didmeninė dienos kilovatvalandė kainuos beveik 70 centų, o piko valandomis ir pusantro euro.
„Ką tai reiškia – pernai didžiausia kaina buvo lapkritį, siekė 29 ct, tokias kainas regėjome tik 2022 m. rugpjūtį, kai buvo rekordiškai aukštos“, – sako energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Anot Energetikos agentūros, elektros brangimas gali užsitęsti apie savaitę, kol prognozuojami šalčiai.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.