Joniškietė Mato Slančiausko gimnazijos mokinė Miglė Radžvilaitė ėmėsi sudėtingos užduoties — per fotografijas nuo savo amžiaus slenksčio pažvelgti į vyresnių žmonių pasaulį. Vienuoliktokės paroda atidaryta Joniškio rajono savivaldybėje.
Atsipalaiduodavo išjungus fotoaparatą
Iš parodos „Patirties gija“ fotografijų žvelgia 80 metų ir vyresni Joniškio miesto bei rajono gyventojai. Vienų portretus papildo veiksmas ar iškalbinga detalė: pokalbis su bendraamžiu, telefonas, skaitomas laikraštis rankose, tušinukas, kuriuo rašomas laiškas artimiesiems; kiti savo istoriją pasakoja žvilgsniu, nuotaika. Prie kiekvienos fotografijos parinkta sentencija.
Nuotraukos — nespalvotos, nes, anot M. Radžvilaitės, kai neblaško spalvos, labiau atsiskleidžia pats žmogus.
Parodos autorė prisipažino, kad buvo nelengva. Senoliai iš pradžių į ją žvelgė su nepasitikėjimu. Iš organizacijos „Bočiai“ pasiūlytų 36 žmonių fotografuotis sutiko tik trečdalis — 12.
Fotografuojami žmonės prieš fotoobjektyvą sunkiai atsipalaiduodavo, norėjo pozuoti tarsi pasui, labai rimta veido išraiška.
„O aš stengiausi surasti kiekvieno žmogaus išskirtinumą,“ — sako Miglė Radžvilaitė.
Tik išjungus fotoaparatą, senoliai atsiverdavo, papasakodavo apie savo gyvenimą, jaunystę, vaikus, atsinešdavo nuotraukų albumus.
Apžiūrėjusi parodą ir savo portretą joje joniškietė Aldona Kokštienė džiaugėsi pavykusia nuotrauka ir pačia jaunąja fotografe.
„Jei žmonės turi tokių anūkų — nuostabu,“ — „Šiaulių kraštui“ sakė A. Kokštienė.
Parodos idėja
Idėja surengti fotoportretų parodą merginą pasiekė per keletą žmonių. Praėjusiais metais rajono jaunimo organizacijos minėjo senjorų dieną ir ta proga aplankė bei pasveikino visus ilgaamžius, kuriems sukako šimtas ar daugiau metų.
Po renginio Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Jakūnienė Jaunimo reikalų koordinatorei Erikai Šivickaitei mestelėjo mintį, kad jaunimas ir toliau gali tęsti gražią pažintį su vyresnio amžiaus žmonėmis. Tiktų senelius nufotografuoti.
Išbandė ir juostinį fotoaparatą
Vienuoliktokė Miglė Radžvilaitė sako fotografija susidomėjusi aštuntoje klasėje. Pomėgis greičiausiai atėjo iš šeimos, nes mergina pamena vaikystėje matydavusi, kaip tėvai ryškindavo fotojuosteles. Namuose dar tebeguli fotoaparatas „Zenit“, kurį Miglė taip pat išbandė, tačiau dar nežino, kaip pavyko, nes nuotraukos nepadarytos.
„Anksčiau fotografuodavau „muiline“ žolytes, gėlytes. Vėliau perėjau prie abstrakcijų, portretų, iš savo santaupų nusipirkau gerą veidrodinį fotoaparatą,“ — pasakoja Miglė Radžvilaitė.
Iki parodos „Patirties gija“ turbūt ne visi mokytojai žinojo apie Miglės pomėgį. Tiesa, kurį laiką mergina fotografuodavo gimnazijos renginiuose.
Laimėjimai konkursuose
Nors Joniškio Mato Slančiausko gimnazijos vienuoliktokė niekada nesimokė Meno mokykloje ir save vadina „tiksliuke“, nes sekasi tikslieji mokslai, ji jau turi patirties fotografijoje.
Du metus iš eilės mergina laimėjo sidabro ir bronzos apdovanojimus tarptautiniuose nevyriausybines nepelno siekiančios jaunimo organizacijos „Milset“ mokslinės fotografijos konkursuose. 2010 metais sidabro medaliu buvo įvertinta jos nuotrauka apie elektrą, kurioje per lauką į tolį „bėga“ elektros stulpai. Praėjusiais metais ji tapo prizininke už nuotrauką su Rubiko kubu vandenyje.
Loreta Ripskytė