Rugsėjo 1-osios išvakarėse Akmenės rajono Kruopių krašto moksleiviai, turintys lankyti vienuoliktą klasę, dar nežino, ar galės praverti jų miestelyje esančios vidurinės mokyklos duris, ar turės važinėti į Naujosios Akmenės Ramučių gimnaziją. Tai bus nuspręsta šiandienos Akmenės rajono savivaldybės tarybos posėdyje.
Bendruomenė prieštarauja valdžiai
Metų pradžioje Akmenės rajono savivaldybės taryba patvirtino rajono bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2012–2015 metų bendrąjį planą, kuriame numatyta nuo rudens Kruopių vidurinėje mokykloje nebeformuoti vienuoliktosios klasės, o įstaiga taptų pagrindine mokykla.
Tačiau Kruopių seniūnijos bendruomenė prieštarauja pertvarkai. Todėl siuntė protesto raštus valdžiai, rinkosi į susirinkimus, Savivaldybės tarybos posėdyje surengė piketą.
Rajono valdžia argumentuoja, kad Kruopiuose laikyti vidurinę mokyklą – vienintelę likusią Akmenės rajone tarp gimnazijų ir progimnazijos – neapsimoka, nes vis mažėja moksleivių.
O vietiniai gyventojai įrodinėja, kad bent šiuos artėjančius mokslo metus Kruopiuose dar gali išsilaikyti vidurinė mokykla.
Vedėjas mato grėsmių
Praėjusią savaitę įvykusiuose rajono Savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Juozapavičius prakalbo apie grėsmes, jei Taryba priimtų kruopiškių bendruomenei palankų sprendimą – dar išlaikytų Kruopių vidurinę mokyklą.
Pasak vedėjo, tada būtų pažeidžiamas Vyriausybės nutarimas, kuriame nurodyta, kad vidurinė mokykla yra skirta 17–18 metų mokiniams mokytis pagal vidurinio ugdymo programą ir kad kaimo vietovėje klasė gali būti sudaroma esant joje ne mažiau kaip 15 mokinių.
Rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai nustatė, kad keli jaunuoliai, parašę pareiškimus į vienuoliktąją klasę, negali būti priimami, nes neturi reikiamo dešimties klasių išsilavinimo.
Į moksleivių sąrašą ketinama įtraukti ir 24 metų kelių vaikų motiną.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus duomenimis, būtinas 15-os vienuoliktokų skaičius Kruopiuose nesusidaro.
„Jeigu tokiu atveju Kruopiuose suformuosime vienuoliktąją klasę, tai gresia nemalonios pasekmės ir sankcijos, – sakė V. Juozapavičius. – Juk Tarybos sprendimą peržiūrės Vyriausybės atstovas, ir jeigu jis užprotestuos, o Kruopiuose jau bus mokomi vienuoliktokai, tai mes galime pakliūti ir į teisminius ginčus“.
„Negi ministras nežino įstatymų“
Savivaldybės tarybos narys Jonas Kanavolas stebėjosi švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje: negi šių įstatymų nežino švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.
Mat jo, atvykusio į susitikimus Akmenės rajone, ne kartą klausė Tarybos narys, ar galima Kruopiuose išlaikyti vidurinę mokyklą. O ministras atsakė, jog teisę nuspręsti turi Savivaldybė.
Savivaldybės skyriaus vedėjas V. Juozapavičius motyvavo, kad prie Tarybos sprendimo neprisegsi ministro žodžių, o jie esą galėjo būti neapgalvoti.
J. Kanavolas sakė apgailestaująs, kad Savivaldybės specialistai neįsigilina į visus įstatymus, o remiasi tik kai kuriais.
J. Kanavolas dar siūlė pasiremti kelerių metų patirtimi, kai buvusioje Kivylių pagrindinėje mokykloje kai kurios klasės buvo suformuotos vos su dviem trimis mokiniais – ir niekas nesiėmė sankcijų.
Merui panašu į cirką
„Labai gaila, kad mes ieškome įstatymų spragų, o nekalbame iš esmės apie pačius vaikus, – viename Tarybos komitetų posėdyje sakė rajono meras Vitalijus Mitrofanovas. – Ir panašu, kad ne vaikai suinteresuoti turėti vienuoliktąją klasę Kruopiuose, o kas iš tikrųjų – niekas neatsako“.
Tarp suinteresuotųjų laikomi ir kai kurie Tarybos nariai. Užtat jie, paisydami procedūrinių reikalavimų, nusišalina nuo balsavimų.
Būtent taip įvyko ir Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje. Todėl komitetas atsidūrė kuriozinėje situacijoje, negalėdamas pareikšti savo pozicijos dėl sprendimo projekto, nes nebebuvo pakankamo balsuojančiųjų skaičiaus.
Meras pareiškė, kad bandymai išlaikyti kuo daugiau klasių Kruopiuose atrodo kaip cirkas.
Kruopių vidurinės mokyklos direktorės Astos Lipkinienės manymu, dėl Kruopių vidurinės mokyklos likimo esama apgavysčių. Jų galinčios imtis netgi kitos rajono švietimo įstaigos – kurioms naudinga, kad jose padaugėtų moksleivių, jei ten pereitų kruopiškių.
Vytautas RUŠKYS