Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas spaudos konferencijoje teigė, kad kontrabandos mastas didėja, nors pareigūnai visomis kryptimis stengiasi, kad akcizinės prekės nepakliūtų į šalį. „Valstybės ekonomika yra silpna, kontrabandinės prekės paklausios, todėl kovoti su šiuo reiškiniu yra sudėtinga“,– kalbėjo jis.
Pasak A. D. Barakausko, vidaus reikalų sistemai skirtas sumažintas finansavimas neduoda galimybių mokėti su kontrabandininkais kovojantiems pareigūnams premijų, kaip tai daroma Latvijoje ir Estijoje: „Palyginti su 2008 metais, finansavimas mūsų sričiai sumažintas net 390 milijonų litų. Todėl apie premijas kalbėti anksti.“
Tačiau, akcentavo ministras, visi pareigūnai už padarytus žygdarbius yra apdovanojami vertingomis dovanomis, skatinami padėkomis. „Labai gerai, kad žiniasklaidoje minimos jų pavardės“, – pridūrė jis.
Ministras apgailestavo, kad vidaus reikalų sistemoje stinga daugiau nei dviejų tūkstančių statutinių pareigūnų. Vien policijoje trūksta jų beveik pusantro tūkstančio. „Pareigūnai palieka tarnybą dėl mažų atlyginimų, todėl dabar stengsimės suvienodinti visų tarnybų užmokestį. Mat muitininkas ar pasienietis gauna vienu tūkstančiu litų daugiau, nei ką tik į tarnybą policijoje atėjęs asmuo. Tai yra negerai“, – tvirtino vidaus reikalų ministras.
D. A. Barakauskas teigė, kad itin mažus atlyginimus gauna ir kasdien gyvybe rizikuojantys ugniagesiai gelbėtojai: „Pareigūnai ne tik gesina gaisrus, jie ir gelbėja žmones avarijų vietose, atlieka sunkų darbą, tačiau uždirba labai mažai.“
Norint pasiekti reikiamą finansavimo lygį būtina imti paskolas. „Valstybė yra skolinga, skolos padidėjo tris kartus, tačiau be pagalbos neįmanoma užtikrinti vidaus reikalų sistemos veiklos. Išmušti pinigų negaliu, reikia kreditų“, – aiškino jis.
Kontrabanda – šešėlinio verslo dalis
Vidaus reikalų ministras pabrėžė, kad labiausiai paplitusi cigarečių kontrabanda: „Kontrabandininkai plukdo ir veža rūkalus slėpdami prekę taip sumaniai, kad ne visada yra galimybė aptikti techninėmis priemonėmis.“
Daug pigesnės kontrabandinės cigaretės gabenamos iš Rusijos, Baltarusijos. Rūkalai ne tik lieka Lietuvoje, jie pasiekia ir kitas Europos Sąjungos šalis. „Kovai su kontrabanda ketiname prašyti Šengeno valstybių pagalbos“, – teigė A. D. Barakauskas.
Anot ministro, būtina pakeisti daugelį principų, kad Lietuvos specialiosios tarnybos bendradarbiautų su visų valstybių kaimynių institucijomis: „Kovodami su grupuotėmis bendradarbiaujame su kitomis valstybėmis. Dėl šios priežasties Finansinių nusikaltimų tyrimų valdyboje bus įkurta nauja valdyba.“
Per 2013 metus užfiksuota beveik 150 kontrabandos atvejų. Vien šiais metais jau aptikti beveik du milijonai pakelių cigarečių.
Anot D.A. Barakausko, palyginti su pernai, sulaikomų cigarečių kiekis padidėjo 87 procentais.
Europos Sąjungai irgi kenkia
Toliau spaudos konferencijoje kalbėjęs Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovas Vainius Butinas tikino, kad pagrindiniai kontrabandos produktai - dyzelinas, cigaretės, alyva - patenka į ES šalis tuo kenkdama valstybių ekonomikai: "Todėl ES teisėsaugininkai ir verslininkai taip pat yra sudominti sustabdyti kontrabandos srautus, kurie pasiekė miližiniškus mastus.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) viršininkas Kęstutis Jucevičius teigė, kad jų tarnyba dėmesį sutelkia tik į stambiausius kontrabandos atvejus: "Smulkūs akcizinių prekių prekeiviai ir gabentojai yra policijos akiratyje. Juk būtent teritorinių policijos komisariatų atstovai demaskuoja prekybos "taškus".
Naujasis FNTT vadovas, kuris pakeitė dėl skandalo, susijusio su banko "Snoras" bankrotu, palikusį postą Vitalijų Gailių, susilaukė ministro dėmesio. Po to, kai prieš savaitę tarnyba demskavo milžinišką degalų kontrabandą, D.A. Barakauskas apdovanojo K. Jucevičių vardiniu pistoletu "Glock 19".
Pareigūnas juokavo, kad gavus ginklą teks išlaidauti šoviniams: "Nieko, nusipirksiu ir pašaudysiu. Ne į kontrabandininkus kol kas...".
Praėjusią savaitę FNTT sulaikė grupuotę, kuri „iš neteisėtos prekybos naftos produktais nusikalstamu būdu įgijo ir legalizavo daugiau nei 160 milijonų litų. Pinigai buvo plaunami per bendroves, kurios įsteigtos ne tik Lietuvoje, o ir Latvijoje, Lenkijoje, Estijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Slovakijoje ir net Kipre.
Skelbta, kad grupės nariai didelius kiekius dyzelino perdirbdavo į tepalinę alyvą, kuri pagal savo savybes atitinka dyzelinui.