Įtariama, kad 48 metų Panevėžio vicemeras "tvarkietis" Kastytis Vainauskas neatsispyrė kyšiams. Jis papildė ir taip gausų Aukštaitijos politikų bei valdininkų, patekusių į teisėsaugos akiratį, būrį.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Panevėžio vicemero K.Vainausko galimo kyšininkavimo. Vakar jo darbo kabinete ir namuose atliktos kratos. K.Vainauską pareigūnai sulaikė dviem paroms. Klausimą dėl tolesnio jo teisių ribojimo netrukus spręs Panevėžio apylinkės teismas. "Tvarkietis" yra vienas iš trijų Aukštaitijos sostinės mero pavaduotojų, jis atsakingas už kultūros reikalus. Tačiau į STT akiratį K.Vainauskas pateko ne dėl jų.
Neteisėta įtaka.
Pareigūnai įtaria, kad K.Vainauskas galėjo duoti neteisėtus nurodymus savivaldybės administracijos tarnautojams, atsakingiems už statinių projektavimo sąlygų sąvado tvirtinimą ir statybos leidimų išdavimą. Už šiuos neteisėtus veiksmus vicemeras galimai paėmė kyšį.
Ikiteisminį tyrimą kontroliuojanti Panevėžio apygardos prokuratūra plačiau jo nekomentuoja ir nenurodo, ar tyrime yra kam nors pareikšti įtarimai.
Tai, kad į teisėsaugos rankas pakliuvo partijos "Tvarka ir teisingumas" Panevėžio skyriaus pirmininko pavaduotojas K.Vainauskas, pribloškė skyriaus pirmininką, miesto administracijos direktorių Stasį Karčinską. K.Vainauskas ne kartą kandidatavo į Seimą, Panevėžio taryboje dirba devynerius metus, iš jų septynerius - vicemeru. S.Karčinskas pareiškė manantis, kad su K.Vainausku bandoma susidoroti. Tačiau "Tvarkos ir teisingumo" prezidiumas laikinai sustabdė K.Vainausko narystę partijoje.
Kaltintas nevykusiu vadovavimu
LŽ duomenimis, nė neįtardami, kas gresia K.Vainauskui, Panevėžio taryboje dirbantys opozicinių partijų atstovai jau buvo paruošę nepasitikėjimo juo pareiškimą. Opozicija vicemerą kaltina negebėjimu tvarkyti kultūros politikos reikalų, kultūros įstaigų naikinimu bei šios srities darbuotojų skurdinimu.
Tai, kad K.Vainauskui, tuomečiame Kauno politechnikume įgijusiam metrologo diplomą, sunkiai įkandami kultūros reikalai, seniai tapo vieša paslaptimi. Mero pavaduotojas kritikuotas už sumanymą visus miesto teatrus sukelti po vienu stogu. Po šios kritikos K.Vainauskas siūlė Panevėžio teatrams susikeisti vietomis - esą tai būtų naudinga miestui. Nepritarus ir šiai politiko idėjai, pradėta jungti Panevėžio kultūros įstaigas.
Toli gražu ne pirmas
K.Vainauskas - ne vienintelis Panevėžio valdžios atstovas, patekęs į teisėsaugininkų akiratį dėl įtarimų ėmus kyšius. Prieš trejus metus, 2006-ųjų spalį, STT dėmesio sulaukė dabar jau nebeegzistuojančios savivaldybės įmonės "Panevėžio planas" direktorius Ričardas Dobrovolskis.
2007 metais STT pričiupo buvusį savivaldybės administracijos direktorių ir miesto tarybos narį Vytautą Steponą Buterlevičių. Panevėžio moterų rankinio klubo prezidentas V.S.Buterlevičius kaltinamas "išplovęs" beveik milijoną litų klubo rėmėjų lėšų. Talkinimu V.S.Buterlevičiui įtariama Panevėžio savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Noreikienė.
Jųdviejų bylą jau nagrinėja teismas.
2008-ųjų lapkritį STT pareigūnai sulaikė buvusį savivaldybės administracijos direktorių, o pastaruoju metu - Panevėžio tarybos narį bei Finansų ir biudžeto komiteto pirmininką Visvaldą Matkevičių. Politikas kaltinamas tuo, kad vadovaudamas Panevėžio apskrities specialiajai mokyklai sudarė išskirtines sąlygas statybos bendrovei laimėti mokyklos remonto darbų konkursą. Atsidėkodama už tai bendrovė, kaip įtariama, nemokamai statė namus ir pačiam V.Matkevičiui. Surinkti kaltinimai byloja, kad V.Matkevičiaus naudai atliktų statybos darbų vertė - 74 tūkst. litų. Negana to, politikas kaltinamas nuo valstybės nuslėpęs 90 tūkst. litų mokesčių. Jo byla taip pat jau pasiekusi teismą.
Dar vienas į STT tinklus pakliuvęs Panevėžio savivaldybės administracijos valdininkas - Statybos ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Mykolas Buzys. Šių metų rugsėjo pabaigoje jis buvo sulaikytas, vėliau suimtas pateikus jam įtarimus dėl neskaidrių viešųjų pirkimų organizavimo statybos darbams savivaldybei priklausančiose įmonėse atlikti.
Daiva BARONIENĖ