Auglys išnyko vos per kelias savaites
Prieš dvejus metus Floridos gyventojai Judy Perkins medikai pranešė niūrią žinią – gyventi jai liko apie tris mėnesius. Tačiau šiandien jos organizme vėžio požymių visiškai neliko, rašoma BBC.
JAV Nacionalinio universiteto medikai teigia, kad kol kas moteriai pritaikytas gydymo būdas yra eksperimentinis, tačiau ateityje tai gali visame pasaulyje pakeisti suvokimą, kaip gydyti vieną sunkiausių susirgimų.
J. Perkins buvo diagnozuotas paskutinės stadijos krūties vėžys, dar ir agresyvios formos – greitai plintančiam susirgimui tradiciniai metodai jau nebegalėjo būti taikomi. Moters kepenyse buvo aptiktas teniso kamuoliuko dydžio auglys, visame kūne išplitusios metastazės.
„Praėjus savaitei po terapijos aš pradėjau kažką jausti. Aš pajutai, kad auglys mano krūtyje sumažėjo“, – pasakojo ji žurnalistams. Dar po savaitės ar dviejų auglys išnyko visiškai.
Prisiminusi, kaip jai pirmą sykį po procedūrų parodė kompiuterinės tomografijos nuotrauką: visi medikai „vos ne šokinėjo iš džiaugsmo“.
Tuomet ji pirmą sykį išgirdo ir tai, kad netrukus ją greičiausiai pavyks visiškai pagydyti.
Ateityje tikimasi proveržio
Naująją technologiją vadina „gyvuoju vaistu“. Šį preparatą gamina iš paties paciento ląstelių viename iš geriausių vėžio tyrimų centrų pasaulyje.
Šio gydymo principas kol kas dar yra eksperimentinėje stadijoje, tačiau jo principas remiasi individualia prieiga prie kiekvieno iš pacientų vėžinio susirgimo. Iš pradžių atliekami auglio genetiniai tyrimai, kad būtų nustatytos tos mutacijos, kurias vėliau galima būtų paversti „matomomis“ žmogaus imuninei sistemai.
Judy atveju jos auglyje buvo nustatytos 62 genetinės anomalijos, iš kurių keturias mokslininkams pavyko identifikuoti ir panaudoti jas „auglio puolimui“ imuninės sistemos dėka. Sudėtingiausias yra antrasis etapas – medžioklė. Proceso metu paciento imuninė sistema pradeda pulti vėžines ląsteles, tačiau nesėkmingai. Tuomet gydytojai tiria paciento leukocitus kraujyje ir atskiria juose tuos, kurie galėtų sėkmingai kovoti su vėžiu.
Tuomet laboratorijoje milžinišku kiekiu yra kuriamos panašios baltymų ląstelės. Į 49-erių Judy kūną buvo suleista 90 milijardų tokių ląstelių.
Tokiu būdu mokslininkai mutacijas, kurios tapo vėžinio susirgimo priežastimi, paverčia jo paties Achilo kulnu.
Didžioji šiuo metu mokslininkams iškylanti problema yra ta, kad šis gydymas kai kuriems pacientams kuria tikrus stebuklus, tačiau daugeliui yra visiškai neefektyvus.
Tyrimus atliekantys specialistai pabrėžia, kad ši technologija kol kas yra kūrimo stadijoje, tačiau ateityje ją tikimasi pritaikyti gydant visas vėžio rūšis.