• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Padangų gamintojai ir vežėjai pastebi, kad šiemet, jei lygintume su praėjusiais metais, vilkikų žieminių padangų kainos kilo apie 20 proc. Taigi kol kas transporto bendrovių vadovai neskuba „apauti“ savo sunkvežimių – vieni dėl to, kad nevažinėja į Skandinaviją, kiti – dėl to, kad, kaip jau įprasta, vilkikų padangos dažniausiai yra universalios – pritaikytos naudoti ir žiemą, ir vasarą. Apie tai, kokia situacija šiuo metu žieminių vilkikų padangų rinkoje kalbamės su gamintojų atstovais Lietuvoje ir įmonių vadovais.

REKLAMA
REKLAMA

Ne paslaptis, kad vilkikų padangų gamintojai stipriai konkuruoja tarpusavyje – didėjant naudotojų poreikiams nebeužtenka konkuruoti tik kaina, vis daugiau dėmesio skiriama kokybei. Vis dažniau tikimasi, kad nusipirkus padangas jos pasižymės universaliomis savybėmis, mat tai padeda pasirengti nenumatytoms eismo sąlygoms, juk spartūs temperatūros, drėgmės pokyčiai neprognozuojamai keičia dangą. Norint neatsilikti nuo naujausių Europos Sąjungos valstybėms keliamų ekologinių reikalavimų, tobulinamos ir padangų pasipriešinimo riedėjimui savybės, lemiančios padangos riedėjimui sunaudojamą energijos kiekį ir deformacijos poveikį. Kai padangoms naudojamas mažo pasipriešinimo riedėjimui gumos mišinys, jos rieda lengvai ir sklandžiai. Toks vilkikas sunaudoja žymiai mažiau degalų, sukelia mažiau garso, generuoja mažesnį išmetamųjų dujų kiekį. Viena iš pažangiausių šių dienų krovininių vilkikų padangų kūrėjų – kompanija „Nokian Truck“.

REKLAMA

„Mūsų tikslas – pailginti krovininės padangos tarnavimo laiką – kuriami ilgaamžiai ir restauravimui tinkantys karkasai bei profesionalios padangų restauravimui skirtos medžiagos. Tai ne tik leidžia gamintojams ir naudotojams sutaupyti milžiniškus žaliavų bei energijos išteklius, bet ir žymiai pagerinti investicijų į padangas atsipirkimo rodiklius – tai itin aktualu vežėjams“, - dėsto „Nokian Truck“ produktų plėtros vadovas Teppo Siltanen.

REKLAMA
REKLAMA

Kainos drastiškai kyla

UAB „Autotrade“ padangų ir ratlankių grupės vadovas Kęstutis Gružinskas informuoja, kad šiemet drastiškai kilo beveik visų gamintojų padangų kainos. „Jei anksčiau padangos kaina svyravo nuo 1300 Lt iki 1600 Lt, tai dabar nuo 1800 Lt iki 2400 Lt. Žinoma, kaina priklauso nuo išmatavimų, bet tendencija aiški – kilimas“, - dėsto K. Gružinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, kol kas itin didelio susidomėjimo žieminėmis vilkikų padangomis nėra: „Šis produktas, taip vadinamosios minkšto mišinio gumos padangos, yra populiaresnės Šiaurės šalyse. Lietuvoje mes jų per daug ir nepopuliariname, nes įmonės, kurios pabando naudoti tokias padangas, dažnai nusivilia. Lietuvoje montuoti vienas padangas žiemai, kitas – vasarai – ganėtinai brangiai kainuoja. Jei jų nekeiti ir nespėji sunaudoti, tai naudojamos vasarą jos ganėtinai greitai sudyla. Kitaip sakant, taip daryti neapsimoka“.

REKLAMA

Tie, kurie perka žiemines padangas, jas dažniausiai naudoja visus metus. „Bendrovės, vykdančios gabenimus į Rusiją, Vakarų Europą ar po Lietuvą lieka nusivylę žieminėmis padangomis. Yra nemažai galvojančių, kad nusipirksime žiemines padangas, panaudosime žiemą, jei nesudėvėsime, pabaigsime tai daryti vasarą, o kitai žiemai pirksime naujas. Tai klaidingas įsitikinimas. Atėjus pavasariui, tos padangos jau būna susidėvėję. Gamintojai sako, kad jeigu norima važiuoti saugiau ir patikimiau, tai nesitikėkite, kad padangos už tuos pačius pinigus važiuos ir saugiai ir ilgai“, - kalba K. Gružinskas.

REKLAMA

Specialistai aiškina, kad jei įmonė turi savo servisą ir pati gali sumontuoti padangas, tai jai apsimoka turėti ir žiemai, ir vasarai skirtas padangas. Vis dėlto įmonės, itin skaičiuojančios savo sąnaudas, dažnai važinėja tomis pačiomis padangomis visus metus, juolab, kad įstatymai to nedraudžia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grandinės – irgi nepigios

UAB „Agrenta“, gabenančios krovinius Skandinavijos keliais, vadovas Algis Trinkūnas paklaustas, ar šiemet padidėjo jo įmonės sąnaudos žieminėms padangoms, sako, jog išlaidos išaugo apie 20 proc.

„Vienam vilkikui su puspriekabe uždėti žiemines padangas kainuotų apie 20 tūkst. Lt. Juk reikia 12 padangų“, - sako A. Trinkūnas.

REKLAMA

Kalnuotose vietovėse vežėjai turi naudoti ne tik žiemines padangas, bet ir grandines, kurios taip pat kainuoja nepigiai. „Patvaresnių grandinių pora kainuoja apie 800 Lt. Kai kuriuose Norvegijos regionuose grandines dėti ant ratų tenka ir spalio mėnesį, o kituose – nuo lapkričio 1 d. Jos gana greitai susidėvi, ypač, jei buksuojama. Vilkikas turi turėti 7 vienetus grandinių. Ant priekinės ašies dedasi viena, ant varančiosios – 4, o ant priekabos ratų – 2“, - aiškina A. Trinkūnas.Norvegijoje itin griežtai tikrina, ar vilkikai paruošti gabenti krovinius jų šalies keliais. Jei nustatoma, kad ne, skiriamos baudos. Minimali bauda – apie 2000 kronų. Kur kas geresnė situacija Švedijoje ar Danijoje – čia tikrinimai ne tokie griežti, be to, grandinių reikia tik itin ekstremaliomis sąlygomis.

REKLAMA

UAB „Lautoma“ vadovas Tomas Jurkšaitis taip pat patvirtina, jog Skandinavijoje grandinės būtinai reikalingos. „Pasienyje dažnai tikrina, ar vairuotojas su savimi pasiėmęs grandines. Tikrinimai vyksta ir keliuose. Geros grandinės – nepigios. Sumos susideda iš keturženklių skaičių“, - pasakoja T. Jurkšaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspedicinės įmonės „Nord Carrier Baltic“ vadovas Audrius Pačkauskas prasitaria girdėjęs atvejų, kai klientai, neturintys grandinių, pakloja pareigūnams nemažas baudas. „Būtina tuojau pat jas nusipirkti, kai nustatoma, kad vairuotojas jų nepasiėmęs. Formaliai kaip ir nedraudžiama įvažiuoti į Norvegiją be žieminių padangų, bet kiekvienas atvejis unikalus – pareigūnams ne visad tai rūpi“, - situaciją analizuoja A. Pačkauskas.

REKLAMA

Geroms padangoms pinigų gaila

UAB „Jotvainis“, prekiaujančios vilkikų padangomis, direktorius Romas Vosylius, išanalizavęs neseniai prasidėjusio sezono situaciją, informuoja, kad kol kas žieminių padangų pirkimo bumas dar neprasidėjo. „Vežėjai, jei ir perka žiemines padangas, tai stengiasi daug neinvestuoti – pasitenkina kiniška kokybe. Tokią padangą galima įsigyti ir už 800 Lt arba dar pigiau“, - kalba R. Vosylius.Pašnekovas pabrėžia, kad vežėjai padangomis pradeda rūpintis dažniausiai tada, kai iškrenta daug sniego, susidaro pirmasis plikledis.

REKLAMA

Internetinė žieminių padangų prekyba irgi kol kas išgyvena štilį. „Žiemines padangas vilkikams gamina labai ne daug gamintojų. Vidutinė standartinio dydžio, pavyzdžiui, „Continental“ padangos kaina yra apie 1700 Lt. Kol Lietuvoje neprisnigs, niekas žieminių padangų krovininiam transportui nedės. Po pirmo sniego galbūt bus bumas. Kam pirkti, jei gali apsieti su tokiomis, kokias turi“, - apžvelgia krovininespadangos.lt vadybininkas Saulius Baranauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu, kad vežėjai nepamirštų, kad sutaupyti keli tūkstančiai litų kartais baigiasi kelių šimtų tūkstančių litų nuostoliais. Nors žieminės padangos sunkiasvoriam transportui nėra tokios svarbios kaip lengvajam, vis dėlto jas naudojantys žiemos sąlygomis neneigia, kad tokia transporto priemonė kelyje stabilesnė, lengviau valdoma. Nepaisant to, ne visi adekvačiai įvertina esamą situaciją ir pernelyg dažnai rizikuoja, tikėdamiesi, kad esant nepalankiai situacijai kelyje, velnias ir šį kartą pakiš pagalvę.Straipsnio puslapiai:

Žydrė Dargužytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų