Tu ir tavo geriausia draugė ištekate beveik tuo pačiu metu? Pyksti, kai ji pasisavina tavo idėjas ir jas pritaiko savo pokyliui? Žurnalas „Brides“ skelbia, kad tu tokia ne viena.
Zoe Taylor ir jos draugės vestuves skyrė tik du mėnesiai, į jas buvo pakviesti beveik tie patys draugai, tad nenuostabu, jog moterys dalinosi idėjoms ir savo svarbiausias šventes planavo kartu. Zoe su drauge pasidalino trimis, jos manymu, pagrindinėmis idėjomis – pyrago, pagrindinės dainos ir nuotakos puokštės.
Ji buvo labai nustebusi, kai atvykusi į savo draugės vestuves, kurios vyko anksčiau nei jos, pamatė, kad jaunoji prie altoriaus žengė skambant jos minėtai muzikai, rankose laikė puokštę, kurią buvo išsirinkus sau, o svečius vaišino jos vestuvėms skirtu pyragu. Zoe nutarė būti mandagi ir negadinti draugei šventės, nors pačiai buvo sunku linksmintis. Visas idėjas teko pakeisti, nes nenorėjo, kad žmonės manytų, jog čia ji kopijuoja svetimas mintis. Draugystė galutinai žlugo, kai „vagilė“ nepasirodė jos šventėje, paskutinę minutę pranešusi, kad negaluoja.
Kai kas skolinto
Jei tenka lankytis vestuvinėse pokalbių svetainėse, turbūt pastebėjote, kad Zoe nutikusi istorija nėra išskirtinė. Vestuvinių idėjų vagystės vis labiau populiarėja. Kartais tampa net visai įprasta skolintis savo draugės idėjas. Dauguma nuotakų turi draugių, kurios išteka panašiu metu, tad visai normalu dalintis gerais patarimais – pradedant fotografų rekomendacijomis, baigiant programos pasiūlymais. Galiausiai, juk nuotakos privalo turėt kažką skolinto.
Bet idėjų skolinimasis gali tapti nemalonus, kai pasidaro nekontroliuojamas. Vestuvių planuotoja Jane Dayus-Hinch sako: „Vestuvių kopijavimas tampa vis dažnesnis, nes mes vis dažniau spaudoje skaitome apie garsenybių vestuves. Kai kurios nuotakos visiškai negali įsivaizduoti savo ceremonijos, tad jos pasiryžusios nukopijuoti viską, kas madinga, nes pačioms trūksta idėjų. Žinau nuotakų, kurioms taip trūksta idėjų, kad net likus metams iki jų pačių vestuvių, nekviestos apsilanko jų pasirinktoje vietoje vykstančiose nepažįstamųjų vestuvėse ir apsimetusios viešniomis, ieško tinkamų idėjų savo šventei.“
Nuo idėjų vagilių teko nukentėti ir Cathy Robinson, kuri savo vestuvių šventei skyrė itin daug dėmesio. Vestuvėse ji sumaišė „Beverly Hills“ ir „Cafe del Mar“ stilistikas. Apsvarstė kiekvieną detalę – pradedant pakvietimais, baigiant žvakių forma. Po savo vestuvių ji lankėsi dar keturių draugių šventėse, kurios buvo identiškos. „Jau mėnuo po mano vestuvių buvau pakviesta į draugės, kuri klausinėjo apie mano gėlininkę, maisto tiekėjus ir fotografą, vestuves. Ten pasijutau taip tarsi būčiau savo pačios šventėje“. Cathy prisipažįsta, kad, nors iš vienos pusės lankydamasi nukopijuotose vestuvėse jautėsi nejaukiai, ji buvo ir pamaloninta, kad jos šventė buvo tokia sėkminga, tačiau jos vyras buvo mažiau patenkintas: „Jis pyko, kad žmonės taip paprastai nukopijavo tai, ką aš taip ilgai kūriau.“
Kaip galima pagauti kopijuotoją už rankos?
Pirmiausia – saugokis nuotakos, kuri apie vestuvių planus kalba nekonkrečiai, galbūt ji planuoja pasinaudoti tavo idėjomis.
Vestuvių planuotojų mokyklos vadovė Amber Hunter pasakoja apie klientę, kuri likus mėnesiui iki šventės susipyko su vyriausiąja pamerge. Vėliau paaiškėjo, kad ji nukopijavo kiekvieną savo vyriausios pamergės busimų vestuvių detalę – pradedant tekstu pakvietimuose, baigiant gėlėmis, valgiaraščiu ir fokusininko pasirodymu. „Ji netgi pasisiuvo tokią pačią suknelę kaip draugės. Buvusi pirmoji pamergė taip nusiminė, kad net nepasirodė vestuvėse. Tai, kokioje paslaptyje viskas buvo laikoma, man leidžia manyti, kad jaunoji žinojo, koks skandalas kils paaiškėjus tiesai.“
Jei manai, kad tai košmaras, tai pagalvok kaip būtų, jei situacija būtų atvirkštinė. Štai Sophnie McKeith gavo pakvietimą į savo geriausios draugės vestuves, praėjus dviems mėnesiams po jos pačios vedybų. Jos draugė ėmė planuoti vestuves, kurios atrodė „kažkur matytos“. „Kaip ir aš, ji turėjo septynias pamerges, jos vestuvėse grojo ta pati grupė, jas įamžino tas pats fotografas ir operatorius. Be to, ji nusipirko A formos suknelę be petnešėlių su lygiai tokiu pat nuometu.“ Bėda buvo tai, kad Sophie turėjo padėti draugei rengti vestuves ir slėpti savo pačios jausmus. „Padėdama planuoti, aš nuolat stengiausi nukreipti jos dėmesį į kitokius sumanymus nei mano šventėje. Buvo nelengva sugalvoti kitus pasiūlymus ir neišduoti, kodėl aš taip darau. Kiekvieną kartą pajusdavau dūrį pilve, kai ji paminėdavo kokią nors detalę, kurios ji norėtų ir kuri buvo mano vestuvėse. Galiausiai ji paprašė mano vestuvių tiekėjų kontaktų, tačiau jų nedaviau. Jie priklausė man! Bendri draugai per jos šventę daugybę kartų komentavo panašumus, tad supratau, kad tai nebuvo mano vienos reakcija, tačiau tai mane tik dar labiau suerzino, nes ji paprasčiausiai tingėjo. Aš ir vyras praleidome daugybę laiko rinkdamiesi geriausias idėjas ir mintis savo vestuvėms. Aš buvau nusiminusi, nes vestuvės man buvo ypatinga diena ir nenorėjau, kad kažkas kitas turėtų tokias pat vestuves. Kad ir kaip dramatiškai tai skamba, tačiau jaučiausi taip tarsi būčiau atidavusi dalelę savęs.“
Skonio testas
Kodėl kai kurioms nuotakoms taip sunku pasitikėti savo skoniu? Vedybų planuotoja Sarah Vaux sako: „Egzistuoja baimė, kad sumanymas nepavyks, tad lengviau nukopijuoti nei padaryti savo.“ Ji priduria, kad dažniausiai jos prašoma nukopijuoti dekoracijas ir torto idėjas.
Yra ir praktinis vestuvinio kopijavimo paaiškinimas: daugelis nuotakų nori originalių vestuvių, tačiau kartais maisto tiekėjų, muzikantų ar dekoratorių pasirinkimas toje pat vietovėje yra nedidelis, tad dažnai dvi nuotakos pasirinka tą pačią paslaugą. „Tarp nuotakų vyksta tyli konkurencija. Kartais jos tampa net juokingai paslaptingos“, – sako Sarah. Amber Hunter priduria, kad „Lengviausia pirmajai nuotakai draugių būrelyje, nes kartelė nuleista šiek tiek žemiau, tačiau po kelių vestuvių, kiekviena nori „perspjauti“ draugių šventes ir nori vestuvių, kurios būtų įsimintiniausios.“
Jei matai, kad vagiamos tavo idėjos, problemą gali bandyti išspręsti civilizuotai, kol nepatyrei viešos gėdos ar nesi priversta keisti savo planų. Brandi reakcija – priimti tai kaip komplimentą ir situaciją vertinti realistiškai suprantant, kad tu negali savintis savo idėjų ar įrodyti, kad tai sugalvojai pirma. Atmink, kad nė vienos vestuvės niekada nebus identiškos. Jūs ir jūsų svečiai kuriate autentišką atmosferą ir, jei vestuves planuosi atsižvelgdama į savo ir sužadėtinio skonį, turėsi būtent savo stiliaus šventę.
Kopijuotojai ne visada supranta, kad yra ribos. Amber Hunter pataria susėsti su kopijuotoja ir paaiškinti kaip jautiesi. O, jei mandagiai susitarti neišeina – saugok savo idėjas. Gali net kopijuotojai prasitarti apie išgalvotas detales!
O ką, jei būtent tu nori elegantiškai ir nejausdama kaltės pasiskolinti kitų nuotakų idėjas? Tamryn Kirby, knygos „Vestuvių planuotojos išpažintis“ autorė pataria: „Draugės vestuvėse patiko sriubos taurelėse idėja? Savosiose taurelėse pasiūlyk šerbetą ar šaltą sriubą. Visiškai normalu panaudoti kitų idėjas tarsi pagrindą, tačiau negalima tiesiogiai kopijuoti, nes kiekviena nuotaka turi būti ištikima savo stiliui.“
Šarlotės Smit būsimo vyro draugas tuokėsi tame pačiame viešbutyje ir samdė tą patį maisto tiekėją. Vestuves skyrė tik kelios savaitės, be to, abejose šventėse pasitaikė tų pačių svečių. „Ir mes, ir jie rengėme dideles vestuves. Mūsų apylinkėse yra tik vienas viešbutis, kuris gali aptarnauti daugiau nei 300 svečių. Mes ėmėme konkuruoti ir aš tikrai nenorėjau vienodų švenčių“. Tad, kai Šarlotė sužinojo, kad viešbutyje įrenginėjama nauja graži pokylių salė, ji ją iškart užsisakė: „Aš maldavau viešbučio administracijos neišduoti draugų vedybų planuotojai, kad yra dar viena nauja salė.“ Ji taip pat pasistengė, kad stalų ir šokių salės išsidėstymas būtų skirtingas bei parinko skirtingas gėles.
Jei tavo, kaip ir Šarlotės, vestuvės yra antrosios – manyk, kad tau pasisekė, nes taip gali pasimokyti iš geriausių minčių. Tačiau norėdama išvengti pasikartojimų, pirmiausia remkis savo skoniu.
Tamrin Kirby sako, kad „Pačios geriausios vestuvės yra tos, kurios atspindi besituokiančią porą.“ Ji priduria, kad svečiai vertina asmeniškumą. Štai kartą ji rengė vestuves mokytojų porai, kurie svečių susodinimo planą užrašė ant mokyklinės lentos: „Juk norite, kad iš vestuvių išeinantys svečiai sakytų, jog vestuvės puikiai atitiko jūsų porą, o ne svarstytų, kur visa tai jiems matyta.“
Dvigubas linksmumas
Džeinė Thomas ir jos draugės Kate Green vestuves skyrė tik dvi savaitės, jos buvo viena kitos pamergės. Džeinei patiko draugės skonis, tad nenuostabu, kad ji norėjo pasinaudoti draugės idėjomis: „Man buvo šiek tiek gėda prisipažinti, bet vėliau paaiškėjo, kad ji mąstė panašiai apie mano šventę.“
Galiausiai Džeinė pridėjo asmeniškų detalių. Tarkim Kate mergvakaris pasibaigė jos namuose, kur visos merginos šoko pagal XX a. devintojo dešimtmečio muziką. Džeinei šis vakarėlis itin patiko, tad nutarė panaudoti šiek tiek pakeistą idėją – savo mergvakarį ji nuo pat pradžių surengė namuose, organizuodama persirengėlių vakarėlį. Pagrindinė idėja puikiai pasiteisino, skirtingos viešnios ir vėl sukūrė puikią atmosferą. Per Keitės vestuves Džeinei labai patiko baltas skėtis, kurį turėjo jaunoji, jei netyčia pradėtų lyti. Per Džeinės vestuves Keitė padarė staigmeną padovanodama tokį pat skėtį. Vestuvių nuotraukose abi draugės linksmai pozuoja po vienu skėčiu. Kaip jums tokia laiminga pabaiga?