Kol keičiasi darbuotojų pamaina mobiliuosiuose punktuose, nusidriekia laukiančiųjų priduoti ėminį dėl koronaviruso eilė. Tiesa, šeštadienį žmonės dar galėjo važiuoti ne tik čia, bet ir į dar du patikros punktus. Nurodytų laiku, ir į tiksliai nurodytą vietą jie siųsti karštąja linija 1808.
Jau sekmadienį eilutė drieksis ir bus paimti tik trisdešimt šeši ėminiai. Mat du kiti patikros punktai, kaip šeštadienį vėlai vakare paskelbė ministras A. Veryga, dviem dienoms – sekmadienį ir pirmadienį, uždaromi. Esą ėminių paimama daugiau, nei laboratorijos geba atlikti tyrimų. Pats ministras šeštadienį nepasiekiamas, o štai sveikatos apsaugos ministerijos Slaugos skyriaus patarėja skuba teisintis, kodėl ministerija iš anksto nenumatė, kad laboratorijos nespės žengti koja kojon su mobiliaisiais patikros punktais.
„Iš pradžių turėjo tikslą paimti tik pas juos atvykstančių žmonių tepinėlius. Vėliau, kai pradėjo į Lietuvą grįžti Lietuvos piliečiai iš užsienio, mobiliems punktams atsirado ir naujų užduočių. Tai yra imti mėginius iš pasienio kirtimo punktų. Tai yra iš jūrų uosto, iš oro uostų, todėl smarkiai padidėjo ėminių apimtys, ir laboratorijos nebespėjo“, – kalbėjo Ilona Šakienė, ministerijos atstovė.
Privačios laboratorijos pasisiūlė padėti, bet, kaip sako ministerijos atstovė, niekas nesitikėjo, kad joms labai sunkiai seksis.
„Tai yra technologijos, ir ne visada tai pavyksta. Nepavyksta, iš karto ištirti tokio kiekio, kokį buvo tikėtasi, kad kokį privačios laboratorijos atėjusios į tinklą, iš karto ištirs atėjusios į tinklą“, – tęsė moteris.
Šalies vadovas Gitanas Nausėda sutinka, kad laboratorijų pajėgumai stringa, ėminių daugiau nei galima ištirti. Tačiau negaili kritikos ministrui Verygai dėl sprendimų priėmimo naktį.
„Pats sprendimas nėra mažinti testavimo skaičių, bet kokiu metu jis pasirodė, na praktiškai naktį, na taip komunikuoti tikrai negalima. Tai kelią visiškai bereikalingą įtampą lygioje vietoje. Dar kartą tenka apgailestauti, kad komunikavimas vis dar tobulintinas. Komunikavimas sukelia aistras visiškai ten kur to neturėtų būti.“
Kritikos strėles į ministro pusę leidžia ir Vilniaus meras. Ir skaičiuoja nuostolius.
„Aš paskaičiavau, kad jeigu mes būtume turėję du punktus, o ne tris, tai tie du punktai būtų galėję aptarnauti lygiai tiek pat klientų, mums tiesiog nebuvo leidžiama imti kas tris, net ne kas penkias, o tik kas dešimt minučių, mes būtume sutaupę, kaip minimum keturis šimtus komplektų apsaugos priemonių, būtų žmonės sutaupę, ir dar ir pagal pačius mažiausius paskaičiavimus, tūkstantis aštuoni šimtai medicinos personalo būtų sutaupyta darbo valandų.“
Meras sako, kad ministras situacijos jau nebesuvaldo, o statistiką iškreipia.
„Kalbant apie tą vakarykštį sprendimą, kuris po devynių pasiekė mus, eilinis naktinis sprendimas, gal ir suprantama logika, kad trūksta laboratorijų pajėgumų, bet nesuprantama, kodėl iki to tiek laiko buvo trinama ir meluojama. Dar iki trečiadienio ministras įtikinėjo, kad mano priminimai ir parodymai, kad mėginiai po keturias dienas neištirti, kad čia neva melas, net buvo pradėta manipuliuoti statistika, net ne iš eilės tirti, o vienos greičiau, kitus vėliau.“
Ministerijos atstovė atkerta, esą ministras apie savo planus skelbė dar vakar apie pietus.
„Sprendimas iškomunikuotas buvo vakar, kaip ir sakau, dar 14 valandą. Visi tai žinojome, tiesiog iki vakaro, buvo dar derinamas teisės aktas, kuris kalbėjo būtent apie tai, kas buvo ištransliuota, 14 valandą, nieko naujo jame nėra. Visi tiesiog turime be galo daug darbų, kuriame daug teiėss aktų. Tai matyt tas procesas užtruko.“
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovai neslepia – trūksta ir darbuotojų, ir įrangos. Tad ėminių gali ištirti tik tiek kiek gali – iki dviejų šimtų per parą. O paimtas ėminys gali išbūti netirtas iki penkių parų. Tyrimai atliekami kiekvieną dieną.