• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime toliau kelią skinantis Farmacijos įstatymo pakeitimams, kurie leistų rinktis ne vien pigiausią, bet ir kitą kompensuojamųjų vaistų sąraše esantį preparatą pacientui primokant kainos skirtumą, skambėjo klausimai, iš kur bus paimta arti 8 mln. milijonų eurų. Akcentuota, kad vaistams skirta eilutė patikslinus PSDF biudžetą nepadidėjo.

Seime toliau kelią skinantis Farmacijos įstatymo pakeitimams, kurie leistų rinktis ne vien pigiausią, bet ir kitą kompensuojamųjų vaistų sąraše esantį preparatą pacientui primokant kainos skirtumą, skambėjo klausimai, iš kur bus paimta arti 8 mln. milijonų eurų. Akcentuota, kad vaistams skirta eilutė patikslinus PSDF biudžetą nepadidėjo.

REKLAMA

Seimo sveikatos reikalų komitete svarstant daug audrų ne vienus metus kėlusį „pirmojo pasirinkimo“ pigiausio vaisto įstatymą eksministras Aurelijus Veryga ir kiti dalyvavusieji teiravosi, iš kur numatyta paimti lėšų vaistams kompensuoti.

Be kita ko, valstietis primygtinai pabrėžė, kad palaiminus tokias įstatymo pataisas būtų žengtas didelis žingsnis atgal ir pacientai dėl to nelaimėtų.

„Labai gaila, kad buvo absoliučiai pro pirštus pažiūrėta į šį projektą, Vyriausybės išvadoje nėra nei normalių argumentų, nei skaičiavimų, kaip ir Biudžeto ir finansų komitete, o tai yra projektas, susijęs su finansais“, – posėdžio metu kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Įspėjo, kad vaistai brangs 

A. Veryga kartu priminė, kodėl atsirado tokie reguliavimai ir kad juos sugalvojusi ne Lietuva. Kaip nurodė eksministras, vienas iš leidinių, kuriuo buvo remiamasi, tai – Pasaulio sveikatos organizacijos analizė ir paskelbtas raportas apie gyventojų patiriamas nepakeliamas išlaidas.

REKLAMA

„Didžiausia dalis jose buvo išlaidos vaistams. Ir labiausiai nepasiturinti grupė dėl to labiausiai ir kentėjo. Kitas didžiulis raportas – tai organizacijos, į kurią veržėmės įstoti, – EBPO didžiulis raportas apie išlaidų ištaškymą sveikatos sistemoje. (...) Tai tą, ką mes šiandien darome, tai žengiame labai didelį žingsnį atgal, nes tai yra rimti pokyčiai vaistų politikoje“, – aiškino parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Jis priminė ir Europos Komisijos ataskaitą apie trukdymą vaistų konkurencijai rinkoje, kur pateikti ir detalūs duomenys apie baudas vaistų gamintojams už trukdymą konkurencijai.

„Taigi nieko apie nešnekame, šnekame tik apie tai, kaip bus patogu ar nepatogu vaistų gamintojams  ar vaistinėms iš esmės apgaudinėjant tiek pacientą, tiek siurbiant pinigus nuo inovatyvių vaistų, kurių nekompensuosim“, – dėstė A. Veryga.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, iš to laimės ne pacientai, o verslai, galėsiantys susikrauti viršpelnius. 

„Danai daro kainos konkursą kas mėnesį ir kažkaip susisuka ir vaistų gamintojai, ir vaistinės susitvarko, mums net kas pusmetį, pasirodo, bus didelių bėdų tą kainyną prisitaikyti“, – sakė eksministras.

A. Veryga konstatavo, kad priėmus pakeitimus vaistų kaina tik didės, augs tiek PSDF lėšos, tiek pacientų išlaidos. Be kita ko, jo teigimu, grįš galimybė manipuliuoti pacientais tiek gydytojo kabinete, tiek vaistinėje, mažės galimybė įtraukti naujų inovatyvių vaistų.

REKLAMA

Pareikalaus papildomų 7,7 milijonų eurų

Reaguodamas į eksministro pareiškimus sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas patikino, kad pastebėjimas dėl detalios finansinės analizės trūkumo išgirstas.

„Tikrai ruošiamės ir tą padarysime, [įvertinsime,] koks bus ilgalaikis efektas. Manau, kartu su VLK tą padarysime. O apie konkrečius finansus, kad buvo pateikta diskusijose Vyriausybėje, galėtų ji ir pasisakyti“, – sakė jis.

REKLAMA

Kaip aiškino VLK vadovo pavaduotoja Neringa Norkūnaitė-Sasnauskaitė, įstaiga vertinusi, kokia būtų įstatymo įtaka PSDF biudžetui.

„Mūsų vertinimu, tai būtų 7,7 mln. eurų. Ką mes vertinome – tai du aspektus, vienas iš jų būtų taupymo praradimas, atsirandantis dėl įstatymo pakeitimo. Šį praradimą vertinome bazinių kainų pokyčiu, kurs buvo atsiradęs nuo pirmo paskyrimo koncepto įdiegimo dienos. Ir vertinome, kad tai metams sudarytų apie 1,7 mln. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertinta dedamoji – kiek galimai pacientų renkasi ne pigiausią vaistą, kuriems išrašomas pirmas paskyrimas, ir įsigyja vaistą savo lėšomis. (...) Gavome, kad dėl grįžtančių į kompensavimo sistemą asmenų ir receptų išlaidos turėtų sudaryti apie 6 mln. eurų“, – sakė ji.

Siekia, kad „gydytų gydytojas, o ne ministerija“

Portalas tv3.lt primena, kad teikiamomis įstatymo pataisomis siekiama įtvirtinti galimybę pacientui rinktis ne tik pigiausią „Pirmo pasirinkimo“ preparatą. 

REKLAMA

Kitaip sakant, jei žmogui pirmą kartą arba po 12 mėnesių laikotarpio pakartotinai tik bendriniu pavadinimu (nepaisant stiprumo ir farmacinės formos) kompensuojamasis vaistinis preparatas išrašomas elektroniniame recepte su žyma „Pirmas paskyrimas“, jis galės rinktis ne tik pigiausią kompensuojamąjį vaistinį preparatą, bet ir kitą, įrašytą į kainyną.

REKLAMA

Pakeitimais siekiama užtikrinti paciento teisę rinktis gydymą, naudotis sveikatos draudimo garantuojamomis teisėmis, taip pat taip tikimasi išvengti visuomenės pasipriešinimo. Įstatymo pakeitimais taip pat siūloma nustatyti, kad kompensuojamųjų vaistų kainynas būtų keičiamas 2 kartus per metus, o ne 4 kaip dabar.

Kaip portalui yra pabrėžęs Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, galiojusi tvarka neleidusi žmonėms sutaupyti:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valstybė sutaupydavo, bet žmogui teko mokėti visą kainą, tai nebuvo skaičiuojama. Taigi, taip, dabar reikės papildomai lėšų. Bet dabar įtraukiami nauji vaistai į sąrašą buvo žmonių sąskaita, tačiau ar galima taupyti žmogaus sveikatos sąskaita? Tai kokia mūsų valstybės moralė, jei nesurasime kelių milijonų tam, kad būtų atstatyta teisybė, kad žmogus galėtų gauti tinkamą gydymą, kad gydytojas galėtų gydyti, o ne ministras įtraukus pigiausią vaistą?

REKLAMA

Juk dabar sąrašas būdavo keičiamas 4 kartus per metus ir tiek pat kartų kartais gydytojas turėdavo keisti gydymą pacientui, nes to vaisto nebelikdavo, o atsirasdavo kažkoks pigesnis. Taigi ne piniguose esmė, o kokia valstybės sąžinė. Jei surandame pandemijai lėšų, tai ir čia turėsime surasti.“

Nepaisant išsakytos kritikos, įstatymo projekto išvadai pritarė dauguma Seimo sveikatos reikalų komiteto narių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų