• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokesčių inspekcijos atsiųstos žemės mokesčio deklaracijos nemažai gyventojų privertė susiraukti – šiemet reikės labiau papurtyti piniginę, nors naujų valdų neįsigijo. Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento Panevėžio skyriaus vedėja Sandra Mociškienė sako, kad žemės mokestis padidėjo jau pernai dėl įsigaliojusios naujos Žemės mokesčio įstatymo redakcijos ir palaipsniui gali didėti iki 2017 metų. Žemė.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai ir šiemet didesnį žemės mokestį mokėję gyventojai, tikėtina, piniginę vis labiau turės papurtyti dar kelerius metus.

REKLAMA

 

Kitaip sakant, didesnį žemės mokestį dažniausiai reikia mokėti tiems, kurių sklypų mokestinė vertė 2013 metais, palyginti su 2012-aisiais buvusia indeksuota verte, padidėjo. Pavyzdžiui, 2012 metais asmens sklypo vertė buvo 3000 Lt, o 2013-aisiais – jau 4500 Lt.

Taip atsitiko todėl, kad nuo pernai, apskaičiuojant žemės mokestį, sklypo mokestine verte yra laikoma žemės sklypo vidutinė rinkos vertė, kurią nustatė Registrų centras. Kai kurie gyventojai, nesutikę su Registrų centro nustatyta verte, užsisakė individualų sklypo vertinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Iki 2013 metų žemės mokestis buvo apskaičiuojamas pagal indeksuotą sklypo vertę.

 

Nustatytas pereinamasis laikotarpis

Žemės mokesčio dydis priklauso nuo mokestinės sklypo vertės, savivaldybės patvirtinto žemės mokesčio tarifo ir jos nustatytų lengvatų. Savivaldybės yra nusistačiusios skirtingus mokesčio tarifus, vienos tokius pačius tarifus taiko ir žemės ūkio, ir gyvenamosios paskirties žemei, kitos juos diferencijuoja ne tik pagal žemės paskirtį, bet ir vietovę, kur toji žemė yra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, Panevėžio miesto savivaldybės nustatyti žemės mokesčio tarifai, priklausomai nuo žemės naudojimo paskirties, yra nuo 0,26 proc. iki 1,2 proc., išskyrus apleistą žemę, jai taikomas maksimalus 4 proc. tarifas.

Panevėžio rajono savivaldybė nustatė žemės mokesčio tarifus nuo 0,1 iki 3 proc., nenaudojamai žemei – 4 proc.

REKLAMA

Savivaldybės gali nustatyti nuo 0,01 procento iki 4 procentų žemės mokestinės vertės tarifus.

Kad žemės mokesčio augimas nebūtų drastiškas, nustatytas pereinamasis penkerių metų laikotarpis, per kurį jis keliamas palaipsniui. Pavyzdžiui, jeigu 2013 metais žemės mokestinė vertė padidėjo, palyginti su 2012-aisiais, tai iš 2013 metų mokestinės vertės atimama 80 proc. padidėjimo, 2014 metais – 60 proc., 2015 metais – 40 proc. ir 2016 metais – 20 proc. 2017 metais žemės mokestis bus skaičiuojamas pagal visą nustatytą mokestine vertę.

REKLAMA

Kitaip sakant, jeigu pernai asmuo mokėjo 20 proc. žemės vertės, šiemet jis moka 40 proc. vertės ir t. t.

S. Mociškienė akcentavo, kad žemės ūkio paskirties žemei, išskyrus apleistą ir mėgėjų sodo bei sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo, žemės mokestis 2013–2017 metais negali viršyti 1 Lt už arą. O žemės ūkio paskirties žemei, įskaitant ir sodų žemę, yra taikomas mažinimo koeficientas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Augs rinkos vertė, didės žemės mokesčiai

Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Vytas Jakubonis teigia negirdėjęs, kad ūkininkai skųstųsi išaugusiais mokesčiais.

Žemės sklypų savininkai paprastai džiaugiasi, kad laikui bėgant toje vietoje esančių valdų kaina kyla. Vadinasi, ir jų turto vertė auga. Tačiau jeigu kaimyniniai sklypai parduodami vis brangiau, tikėtina, kad išaugs ir jūsų turimos žemės mokestinė vertė.

REKLAMA

Valstybinės įmonės Registrų centro atstovas spaudai Aidas Petrošius sako, kad visi rinkoje įvykę sandoriai turi įtaką nustatant vidutinę rinkos vertę. Kuo daugiau bus didesnės vertės sandorių, tuo labiau tikėtina, kad augs ir žemės mokestinė vertė.

REKLAMA

Kaip žinia, ji turi įtakos ir žemės mokesčio dydžiui.

Tačiau nereikia jaudintis, jei kaimynas savo valdą pardavė už kosminę kainą, bet šalia esančios valdos savininkas gavo gerokai mažesnę sumą. Nustatydamas mokestines žemės vertes Registrų centras ignoruoja pavienius išskirtinai brangius sandorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Skaičiai

Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija šiais metais mieste apskaičiavo 1,4 mln. litų žemės mokesčio, arba dvigubai daugiau nei pernai, tada buvo apskaičiuota 740 tūkst. Lt. Panevėžio rajone šiemet, palyginti su praėjusiais metais, žemės mokesčio apskaičiuota 400 tūkst. litų daugiau. 2013-aisiais rajono gyventojų ir įmonių paprašė sumokėti 1,9 mln. litų žemės mokesčio, šiemet – 2,3 mln. litų. Valstybinė mokesčių inspekcija šiais metais visoje Lietuvoje planuoja surinkti 78 mln. Lt žemės mokesčio, arba 12 mln. Lt daugiau nei pernai.

 

 

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų