Pirmąjį šių metų pusmetį su verslo liudijimais dirbančių žmonių Kaune sumažėjo penktadaliu. Panaši situacija ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Spėjama, kad daug tokius liudijimus turėjusių verslininkų pasitraukė į "šešėlį".
Vertinant tai, kad verslo liudijimus perkančių asmenų Kaune sumažėjo penktadaliu, palyginti su ankstesniais metais, teigiama, jog tokį rezultatą galėjo lemti žmonių nenoras kas mėnesį mokėti naują privalomąjį sveikatos draudimo mokestį.
Kaip rodo Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys (VMI), daugiausia - maždaug trečdalis - visų įsigyjamų verslo liudijimų suteikia teisę prekiauti prekyvietėse. Antrojoje vietoje pagal populiarumą yra kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veiklai skirti verslo liudijimai. "Kitų liudijimų pirkimas pagal verslo rūšį išsidėsto tolygiai", - sako Kauno apskrities VMI Viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji specialistė Greta Kupstienė.
Anot jos, verslo liudijimai paprastai galioja iki metų. Šiemet juos nutraukusiųjų, nesulaukus metų pabaigos, ir nusprendusiųjų nebedirbti nėra daug - tik keturi asmenys. Tačiau naujus verslo liudijimus įsigijo 20 proc. mažiau žmonių nei 2008-aisiais.
Siunčia darbo birža.
Nemažai verslo liudijimus perkančių asmenų - bedarbiai. Kauno darbo biržos Klientų aptarnavimo skyriaus vedėja Lorita Baltrušaitienė kalbėjo, kad jų įstaigoje užsiregistravę žmonės išklauso paskaitą, per kurią suteikiama informaciją apie biržos teikiamas paslaugas ir įsidarbinimo galimybes. Pasakojama ir apie verslo liudijimus bei individualios veiklos subtilybes.
Pasak L.Baltrušaitienės, 80 proc. ketinančiųjų įsigyti verslo liudijimus į Kauno darbo biržą kreipiasi iš anksto žinodami, kad joje ilgai neužsibus - pradės smulkųjį verslą. Kai kurie bedarbiai imasi individualios veiklos po kelių asmeninių pokalbių su konsultantu. Dalis kitų verslo liudijimus įsigyja tik po profesinės kvalifikacijos keitimo kursų. "Kartais tam, kad žmogus įgytų drąsos tapti darbdaviu sau, reikia suteikti jam informacijos", - pabrėžė L.Baltrušaitienė.
Kauno darbo biržos direktoriaus pareigas laikinai einantis Vygintas Morkūnas LŽ sakė, kad didysis klientų antplūdis jo vadovaujamoje įstaigoje būna sausio mėnesį. Mat Kauno mieste registruoti asmenys, turintys pažymą iš darbo biržos, verslo liudijimą gali įsigyti 40 proc. pigiau, Kauno rajone - 30 proc. pigiau. "Žmonės naudojasi tokiomis nuolaidomis. Tam, kad jas gautų, darbo biržoje pakanka būti įsiregistravus vieną dieną", - paaiškino V.Morkūnas.
Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultacijų skyriaus vyr. specialistė Lina Šipkauskienė tvirtino, kad kauniečiai verslo liudijimus dažniausiai perka metų pradžioje, nes tuomet tai daryti palankiausia. "Tie, kurie užsiima kokia nors veikla visus metus, dėl leidimų ja verstis kreipiasi sausį. Mat verslo liudijimai galioja iki metų pabaigos ir kainuoja vienodai, nesvarbu, kurį mėnesį juos perki ir kiek dar lieka dirbti", - dėstė L.Šipkauskienė. Kainos skiriasi tik įsigyjant verslo liudijimus savaitgaliams ar kelioms darbo dienoms.
Prislėgė nauji mokesčiai
Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Gyventojų aptarnavimo poskyrio vyr. specialistė Natalija Pakalniškienė mano, kad šįmet norinčiųjų turėti leidimus verstis kokia nors veikla galėjo sumažėti ir dėl padidėjusių privalomųjų mokesčių. Pasak jos, verslo liudijimą įsigijęs asmuo kas mėnesį privalo mokėti 72 litų sveikatos draudimo mokestį.
"Net jei žmogus liudijimą perka dviem dienoms, jam vis tiek reikia mokėti tokio pat dydžio mokestį", - aiškino valstybinės institucijos darbuotojos. Anot jų, vis daugiau asmenų, nusprendusių vykdyti individualią veiklą, atvirai sako, kad jiems užkraunami per dideli mokesčiai.
Paklausta, ar nemano, jog tie keli tūkstančiai žmonių, kurie šįmet nebeįsigijo verslo liudijimų, greičiausiai rizikuoja ir dirba nelegaliai, N.Pakalniškienė atsakė: "Taip teigti negalima, tačiau pastebėjome, kad po mūsų tarnybos reidų perkančiųjų verslo liudijimus atsiranda daugiau."
Kristina KUČINSKAITĖ