Vis dar svajodama atgaivinti centrinę Panevėžio aikštę, miesto valdžia jau keliskart kreipėsi į verslininkus. Tačiau šiemet jų į šauksmą atsiliepė vos penki, mat manė – valdininkai ir vėl prašys finansinės paramos...
Panevėžio savivaldybė jau antrus metus reanimuoja Laisvės aikštę, kartą per savaitę panevėžiečius kviesdama į renginius „Susitikime penktadienį“. Taip viliamasi į miesto centrą pritraukti kuo daugiau žmonių, o kartu tikimasi, kad tuo pasinaudos verslininkai – savo verslo labui.
Batų vis tiek neperka
Pati idėja vasaros penktadienius skirti kultūriniams renginiams pasiteisino dar pernai, bet svaresnę naudą iš to pajuto toli gražu ne visi verslininkai, turintys įstaigas tiek pačioje Laisvės aikštėje, tiek ir jos prieigose.
Daugiausia, suprantama, išlošia viešojo maitinimo paslaugas teikiančios įmonės – kavinės, užeigos, picerijos. Kai kurios kitos įstaigos irgi jaučia pagyvėjimą penktadieniais, bet prekybininkai vadina tai permaininga sėkme: esą vieną penktadienį renginių metu pas juos užsuka daugiau žmonių, o kitą nepasirodo nė vienas. Anot verslininkų, jeigu panevėžiečiai į Laisvės aikštę ateina reginių ir pramogų, tai retas kuris užsuks į kosmetikos parduotuvę arba netikėtai nuspręs įsigyti naują batų porą.
Tik dvyliktoji dalis
Pernai penktadieniais pradėjus rengti renginius Laisvės aikštėje, Savivaldybė apklausė ten dirbančius verslininkus, kaip paversti ją visuotiniu traukos centru. Tačiau tuose susitikimuose valdininkai teiravosi ne tik verslo atstovų nuomonės, bet ir prašė finansinės paramos. Šiemet miesto valdžia, pasikvietusi verslininkus į pasitarimą, pinigų neprašė. Tik norėjo padiskutuoti, kaip geriau organizuoti renginius, kad jie naudingi būtų ne tik žmonėms, bet ir patiems verslininkams.
Susitikti miesto Savivaldybėje verslininkams buvo išsiuntinėta šešios dešimtys kvietimų, bet į juos atsiliepė tik penki verslo atstovai. Tiek jų vakar atėjo į diskusiją su vicemeru Gintaru Šileikiu, administracijos direktorės pavaduotoja Janina Gaidžiūnaite bei Kultūros ir meno skyriaus vedėja Loreta Krasauskiene.
Susitikime akcentuota, kad Savivaldybė pinigų iš verslininkų neprašo – bent jau tiesiogiai. Bet tam, kad miestiečiai užsuktų į centrinėje aikštėje esančias parduotuves, šių savininkai penktadieniais turėtų sudaryti lankstesnius darbo grafikus – kad parduotuvės neužsidarytų 18 valandą, o dirbtų bent iki devintos.
Gyvas vos vieną dieną
Verslininkai pripažįsta: gyvesnė aikštė jų verslui būtų tik į naudą. Tačiau nori išsakyti ir savo problemas, kodėl nutiko taip, kad verslas miesto centrinėje dalyje merdi. Viena jų – automobilių stovėjimo Laisvės aikštės prieigose apmokestinimas, – sena ir gvildenta dar praėjusiais metais. Tačiau vis dar tokia pat aktuali, nes dauguma panevėžiečių visada pageidauja automobiliu atvažiuoti vos ne iki durų. O centre ir aplink jį už valandą stovėjimo tenka sumokėti 2 litus, pavažiavus į kitą vietą – vėl tiek pat.
Verslininkai net užsiminė, kad aplink Laisvės aikštę galėtų būti daugiau vietų, skirtų automobiliams pastatyti. Be to, verslo atstovai neprieštarautų, jeigu Laisvės aikštė „gyva“ būtų ne tik vasarą, bet ir rudenį bei žiemą, ir ne tik penktadieniais, bet ir šeštadieniais, sekmadieniais. Esą tomis dienomis atėjus į centrinę Panevėžio dalį susidaro įspūdis, jog tai miestas vaiduoklis – be gyventojų.
Pirkėjus pasiūlė linksminti
Miesto Savivaldybės Kultūros ir meno skyriaus vedėja L. Krasauskienė verslininkams siūlo patiems sekti kolegų kauniečių pavyzdžiu. Jie prie savo įmonių organizuoja įvairias atrakcijas. Tai galėtų vykti ir Panevėžio centrinėje aikštėje – esą tokie dalykai tikrai pagyvintų penktadieninius renginius.
Be to, siūlė L. Krasauskienė, Laisvės aikštės verslininkai galėtų susiburti į bendriją, kuri organizuotai atstovautų saviems interesams ir vieningai prisidėtų prie miesto centro gyvybingumo.
Kultūros ir meno skyriaus vedėjai pritarė ir Bendruomenių rūmų kultūrinių renginių organizatorius Tomas Tarulis – anot jo, verslininkai galėtų eiti į gatves ir prekyba užsiimti lauke. „Žmonės ne visada atėję į renginius linkę užsukti į parduotuves, – kalbėjo jis, – tačiau pamatę prekyvietę lauke jie būtinai prieis ir pasidomės, kuo prekiaujama. Jeigu dar tokios prekybos metu bus surengta nuolaidų akcija, kas nors ką nors tikrai nusipirks. Prekybininkai turėtų lanksčiau prekiauti ir nebijoti eiti į žmones.“
Kultūros ir meno skyriaus vedėja L. Krasauskienė verslininkams, kurie vakar atėjo į surengtą pasitarimą miesto Savivaldybėje, siūlė apie iniciatyvas, kaip įkvėpti gyvybės centrinei miesto daliai, pranešti jai. „Jūsų pasiūlymai bus įtraukti į penktadieninių renginių ciklus, juos išspausdinsime plakatuose. Be to, tapsite renginių „Susitikime penktadienį“ rėmėjais. Tai bus tripusė nauda ir Savivaldybei, ir verslininkams, ir miesto žmonėms“, – teigė L. Krasauskienė ir pakvietė verslininkus atvykti į kitą susitikimą su miesto valdžia po pusantros savaitės.