Vienas portalo skaitytojas mums parašė tokį laišką: „Esu studentas, kuris šiuo metu atlieka tyrimą apie verslininkystę. Neseniai vienas kolega man bandė „parduoti“ teiginį, jog verslininkais gimstama, ne tampama. Kaip yra iš tikrųjų?“ Į klausimą atsako „BusinessWeek“ žurnalistė Karen Klein.
Mano nuomone, būti „verslininku iš prigimties“ nebūtina, kad taptumėte sėkmingi, tačiau prigimtiniai bruožai gali stipriai pagelbėti. Tarkim, kai kurie žmonės iš prigimties yra linkę rizikuoti, įžvelgti verslo galimybes ir priimti naują patirtį. Visi kiti privalo išsiugdyti šias savybes, kas nemažai užtrunka.
Šią „vištos ir kiaušinio“ dilemą mokslas išsprendė įvairiais tyrimais. Viename jų knygos „Verslininkai iš prigimties, lyderiai iš prigimties“ (angl. „Born Entrepreneurs, Born Leaders“) autorius Skotas Šeinas padarė išvadą, kad 48 proc. verslumo yra „paveldima“, t.y. paveikta genetikos. Ar tai reiškia, kad jauni žmonės gimę neturtingoje šeimoje gali atsisveikinti su verslu ir pasirinkti samdomą darbą? Žinoma, kad ne.
Įgimti bruožai gali ir pakenkti
„Per savo dvidešimties metų patirtį dirbant „Entrepreneur Organization“ fonde įsitikinau, kad kiekvienas žmogus turi galimybę sukurti sėkmingą verslą. Viskas, ko reikia – aistra, požiūris „niekada nepasiduodu“ ir mokytojai, kurie padėtų ugdyti svarbiausius verslumo ir kitus įgūdžius“, – teigia organizacijos viceprezidentas, Dynas Lindalas.
Ilgametis verslumo konsultantas ir investicinio fondo „Capital Partners IBG“ vyresnysis partneris Džonas Rūnis pritaria: „Dirbdamas su šimtais verslininkų įsitikinau, kad verslumas yra išmokstamas. Reikia turėti teigiamą požiūrį, neignoruoti neigiamo grįžtamojo ryšio ir būti atkakliam susidūrus su verslo iššūkiais, kurių yra labai daug.“
Beje, kai kurios įgimtos verslumo savybės gali sukliudyti kuriant verslą. Dauguma verslininkų bankrutuoja ne todėl, kad kažko nepadarė, o todėl, kad visuomet darė tą patį. Tarkim, pardavėjas iš prigimties bus linkęs ir toliau visą verslo veiklą grįsti vien aktyviais pardavimais.
Yra daugybė kūrybingų žmonių, turinčių puikių idėjų. Jie turi ribotus išteklius ir neribotą skaičių idėjų tuo pačiu metu, ko pasekoje idėjos taip ir lieka neįgyvendintos. Daugeliui verslo žmonių pabosta idėjos vystymas pirmame verslo etape, tad neįgyvendinus jų iki galo šie ima dairytis naujų.
Kitos svarbios savybės
Kitos savybės gali būti lygiai tokios pat svarbios kaip ir verslumo savybė. Pietų Kalifornijos Universiteto tyrimas rodo, kad 87 proc. sėkmingų verslininkų savo bendroves pradėjo nedidelėje nišoje, kurioje jau turėjo patirties. Būtent todėl kai kurie žmonės tampa verslininkais neplanuojant.
„Optimizmas ir atkaklumas – tikriausiai dvi svarbiausios kiekvieno verslininko savybės, kurios taip pat gali būti nuosekliai ugdomos“, – teigia garsus vadybos psichologas, Deividas Veimanas. Jis rekomenduoja Martino Seligmano knygą „Išmokstamas optimizmas“ (angl. „Learned Optimism“), kuriame mokama į kliūtis žiūrėti kaip į galimybes.
Būtų galima išvardyti ir daugiau svarbių savybių, kurios galioja ne tik versle, bet ir politikoje, sporte, mene ir kitose srityse. Anot p. Veimano, „emocinis intelektas, t.y. gebėjimas save įvertinti ir ugdyti, yra išmokstamos ir pačios svarbiausios savybės“. Norint ugdyti emocinį intelektą, jis rekomenduoja Danielio Golemano knygą „Emocinis intelektas“ (angl. „Emotional Intelligence“). Galima sakyti, jog tai yra emocinio intelekto „biblija“.