Verslininkai Alvydas Žabolis ir Vladas Lašas siūlo politikams nekopijuoti kitų idėjų, o skleisti jas patiems, kad kiti mūsų šalį kaip pavyzdį kopijuotų. Tokių siūlymų pasigirdo pirmadienį vykusioje Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) diskusijoje „Lietuva po 20 metų“.
Pagal politikų toną su optimistine gaida ir gana sklandžiai vykusioje diskusijoje teigiamas nuotaikas kiek prasklaidė investicijų grupės „Zabolis partners“ steigėjas A. Žabolis, atkreipęs dėmesį, kad ateinančius 20 metų, kaip ir praėjusius du dešimtmečius, Lietuvoje aktyviausiai, vis dėlto, bus kovojama ne kūrybiškumu ir idėjomis, o dėl galios ir įtakos.
„Nekuriame, o dalijame. Tiek politinėje valdžioje, tiek kapitalo srityje vis dar vyksta galios ir vertės dalybos. Kol kas vis dar nekuriame savo identiteto, produkto, pridėtinės vertės – mes dar turėsime palaukti 20 metų, kol ir mūsų lyderiai pradės leisti tokias (kaip Steve'o Jobso, „Apple“ įkūrėjo, – red. past.) knygas“, – svarstė verslininkas.
Jo manymu, Lietuva iš tiesų taps laisva, kai nebesidairys į kitus, nustatančius gaires ir vertybes, o pati jas brėš ir nustatys. „Kai suprasime: mes patys galime sukurti normas, mes patys galime iškelti idėją, kad tai kiti paskui ją eitų“, – pabrėžė A. Žabolis.
Jį papildė verslininkas Vladas Lašas, užsimindamas, kad Lietuvos įmonėse platesniu mastu darbuotojai galėtų patys sau nusistatyti darbo užmokestį. Tokia utopiškai skambanti eksperimentinė sistema jau nuo 2007-ųjų veikia jo paties įkurtoje bendrovėje „Skubios siuntos“, kuri yra įgaliotoji kompanijos UPS atstovybė Lietuvoje.
„Man didelį įspūdį padarė Naujosios Meksikos valstijos gubernatorius, kuris sugebėjo įkalbėti rinkėjus, kad jie pasididintų sau mokesčius. Dėl ko? Kad pastatytų pirmąjį pasaulyje privatų kosmodromą! Jis jau atidarytas ir pritraukia daug dėmesio, – toliau žėrė nekasdienių pavyzdžių V. Lašas. – Nevados valstija, priimdama įstatymą, kad mašinos gali važiuoti ir be vairuotojų, pritraukė „Google“, kuri ten bando autonomiškai važiuojančius automobilius.“
Anot jo, tokie nestandartiniai sprendimai reikalingi ir Lietuvai, idant šalis pajudėtų į priekį. „Pagalvokite, politikai, koks galėtų būti Lietuvos „start-up“ ir kaip mes turėtume pakreipti savo ateitį“, – palinkėjo jis.
Savo ruožtu TSPMI diskusijoje kalbėję trys Vyriausybės nariai – Andrius Kubilius, Gintaras Steponavičius bei Arūnas Gelūnas – pabrėžė, kad Lietuvos valstybės pažanga per pastaruosius 20 metų yra didelė. Vis dėlto, kaip Lietuva atrodys po 20 metų, politikai spėliojo gana aptakiai ir daugiau koncentravosi ties šiandiena.
Antai premjeras A. Kubilius atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje trūksta socialinio pasitikėjimo. „Nepasitikėjimo savimi dozė yra per didelė, o savikritiškumas perauga į savinieką“, – sakė jis, sulaukdamas ir kitų dviejų ministrų kabineto narių pritarimo.
„Laikau didžiausiu iššūkiu sulipdyti daromus darbus ir pasiekimus į apčiuopiamą visumą ir keisti psichologinį klimatą, kuris, atsiprašau, yra pasiekęs tokią depresinę būseną, kad jau laikome blogu tono ženklu nepasibėdoti netgi tame kontekste, kuriame tai daryti visai nėra būtina“, – antrino švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius.
Galiausiai V. Lašas pažadėjo, kad ateityje būsimą TSPMI profesorių, kuris vieną dieną taps būsimos Lietuvos Vyriausybės nariu, jis pakvies į „Stiklių“ restoraną vakarienės – šį žodinį įsipareigojimą diskusijos prelegentas įtvirtino su instituto direktoriumi Ramūnu Vilpišausku sukirsdamas rankomis.
20-metį švenčiančiame TSPMI renginiai vyks visą šią savaitę.
Marijus Širvinskas