Pasibaigus rinkimų vajui, Lietuvos verslo atstovai laukia ryžtingų naujos valdžios veiksmų, tačiau prognozuoja, kad jie bus nepopuliarūs. Išrinktai naujai valdžiai, verslininkų nuomone, sprendimus reikia priimti nedelsiant, tačiau labiausiai tikimasi susikalbėjimo ir bendradarbiavimo. Iš į valdžią atėjusių politikų laukiama ne darbo imitavimo, o tikrų veiksmų ir suvokimo, ko šiuo metu reikia, kad būtų įveikta krizė, rašo „Respublika“.
Reikalauja politinės valios
„Laukiame darbingos Vyriausybės ir kad nebijotų priimti sprendimų, kurie kardinaliai keis kai kurias įsisenėjusias problemas. Iki šiol girdėdavome tik kad mažumos Vyriausybė negali priimti sprendimų, už kuriuos reikia prisiimti visą atsakomybę. Nebuvo aiškios politinės jėgos, su kuria reikėtų diskutuoti apie įvairias problemas“, - „Respublikai“ sakė „Lietuvos avialinijų“ valdybos narys Gediminas Žiemelis.
Pašnekovas pažymi, kad šiuo metu sprendimams avialinijų versle ypač reikia politinės valios, kurios pasigendama. Svarbu esą ne tai, kuri politinė jėga dominuos, o jos gebėjimas vieningai imtis valdžios ir sutarti.
„Man svarbu, kad būtų priimami sprendimai, kad nebūtų delsiama ir nukeliama iki kitų rinkimų. Svarbu, kad kai matoma problema, ją iškeltų, išspręstų ir iš karto eitų prie kitos. Ji gali būti išsprendžiama nevisiškai gerai, bet nevisiškai geras sprendimas jau yra sprendimas“, - teigė G.Žiemelis.
Mokesčiai - nepopuliaru
Grūdų perdirbimo pramonės įmonės AB „Malsena“ generalinio direktoriaus Mindaugo Gedvilo nuomone, politinės valios šiuo metu šaliai itin reikia, tačiau jis skatina atkreipti dėmesį į būsimos valdžios veiksmus mokesčių atžvilgiu. Mat patvirtinus deficitinį biudžetą ir padidinus mokesčių naštą verslui kyla grėsmė būti nustekentam dar labiau.
„Tikimės vaivorykštės, t.y. labai įvairios Vyriausybės, o jei bus įvairių politinių partijų atstovų, abejoju, ar bus ryžto priiminėti šiandien reikalingus sprendimus. Labiausiai tikimės ryžtingumo, - sako M.Gedvilas ir priduria: - Sakyčiau, reikia žvilgsnio į valstybės pajamas ir išlaidas ir suvokimo, kad reikia gyventi pagal kišenę. Prieš rinkimus buvo pažadėta labai daug, priimti nauji įstatymai, o dabar tų pažadų tiesiog nebus įmanoma įgyvendinti. Jeigu nenorime pasekti Islandijos pavyzdžiu, tai reikės karpyti labai daug išlaidų ir būti nepopuliaria vyriausybe. Matyt, kitokios išeities nėra“, - sakė M.Gedvilas.
Pašnekovo nuomone, dėl partijų margumyno tikėtinas labai didelis valdžios nesusikalbėjimas, bet tokie sprendimai kaip mokesčių „Sodrai“ didinimas ir kt. yra tik dar viena našta verslui ir lengviausias kelias, kuriuo valdžia galinti nueiti.
„Valstybei apskritai reikia mažinti išlaidas, o ne didinti mokesčius. Ji neturi galimybės akivaizdžiai pasiskolinti. Nusprendė padidinti mokesčius - tai lengviausias kelias, tačiau verslą tiesiog dar labiau sodina. Jokių lengvatų nesitikime, tačiau dar labiau riboti verslo sąlygas yra pražūtinga. Buvusi Vyriausybė parodė, kad ji turbūt eitų tuo keliu, t.y. mokesčių didinimo, o tai galiausiai privestų prie papildomos verslo stagnacijos“, - teigė M.Gedvilas.
Nori bendravimo
Nekilnojamojo turto įmonės UAB „Eika“ generalinis direktorius Robertas Dargis pastebi, kad statybų verslas į biudžetą įneša didelę dalį lėšų, o ir toliau priiminėjami esą asmenines ambicijas ir privačius interesus reiškiantys valdžios sprendimai gali neigiamai atsiliepti statybų verslo sektoriui.
Jo prognozėmis, naujai Vyriausybei teks daug paprakaituoti.
„Nuo statybų sektoriaus priklauso apie penktadalis bendrojo vidaus produkto, lygiai taip pat reflektuoja ir transportas, vartojimas ir paslaugos. Pačias krizės pasekmes pajusime turbūt labai greitai. Manyčiau, Seimas visų pirma turėtų sudaryti darbingą Vyriausybę, kad atsitiesus verslas greičiau galėtų įsisukti, nekilnojamasis turtas pradėtų vystytis. Šiandien mirtinai reikia tokių dalykų kaip privataus ir viešo kapitalo partnerystė“, - sakė R.Dargis.
Tuo tarpu prieš rinkimus politikų pažadų išvarginti pienininkai tikisi nesikišimo į verslą ir mažesnės sumaišties. UAB „Pieno žvaigždės“ direktoriaus Juliaus Kvaraciejaus teigimu, svarbiausia esą tai, kad vykdomoji valdžia verslui netrukdytų pieno sektoriui ir nustotų politizuoti.
„Pabrėžiu tris dalykus. Tikiuosi, kad naujai išrinktas Parlamentas ir išrinkta vykdomoji valdžia nesikiš į pieno verslą. Antra, pieno verslas yra populiarus aptarinėti įvairiuose politiniuose sluoksniuose. Tikiuosi, tai bus nustota daryti ir jis bus mažiau politizuojamas nei iki šiol. Trečia, reikia suvokti, kad šiandien, finansinės krizės metu, jie turi padėti verslui, nes tik verslas gali ištraukti iš visos krizės, o politikai - jam netrukdyti,“ - sakė J.Kvaraciejus.
Indrė Lauciūtė