Skaičiuojama, kad dėl lengvatos valstybės biudžetas kasmet negauna iki 120 mln. litų šio mokesčio. Tačiau pramonininkai tikina, jog taip skatinamos investicijos sparčiai atsipirks ir papildys biudžetą kitų mokesčių įplaukomis. Aišku, jei investuoti bus skatinama ir toliau.
2008-ųjų balandį Seimas įteisino pelno mokesčio lengvatą investicijoms į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, o tų pačių metų pabaigoje - į esminį technologinį atsinaujinimą. Šios lengvatos leidžia įmonėms iki 50 proc. sumažinti apmokestinamąjį pelną per 2009-2013 metų mokestinį laikotarpį patirtomis išlaidomis įgyvendinant investicinius projektus - investuojant į ilgalaikį turtą, skirtą naujiems, papildomiems produktams gaminti ar paslaugoms teikti, arba gamybos pajėgumui didinti, arba naujam gamybos ar paslaugų teikimo procesui pradėti, taip pat tarptautiniais išradimų patentais apsaugotoms technologijoms įdiegti.
Valstybinė mokesčių inspekcija skaičiuoja, kad investicijoms taikomomis mokestinėmis lengvatomis 2009-2011 metais jau pasinaudojo apie 1500 verslo subjektų. Jų investicijos iš viso siekė apie 1,9 mlrd. litų. Dalis įmonių dar spės pasinaudoti šia lengvata per 2013 metus, bet ne vėliau.
„Lengvatos nukreiptos investicijoms į technologijas skatinti, taigi jos gali padidinti įmonės konkurencingumą ir pinigų srautą ateityje“, - „Lietuvos žinioms“ sakė Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas. Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas nemano, jog investicijoms taikomos lengvatos iškraipo rinką, nes jomis gali pasinaudoti bet koks verslo subjektas, nesvarbu, kokiai veiklos šakai priklausytų. "Lengvatos iškraipytų rinką tuo atveju, jeigu būtų skiriamos konkrečiam sektoriui arba jei dalis ūkio subjektų jokiu būdu neturėtų galimybės jomis pasinaudoti. Taigi jokios diskriminacijos ir rinkos iškraipymo nėra“, - aiškino jis.
Finansų ministerija „Lietuvos žinioms“ patvirtino, kad Seimo narys Jurgis Razma yra pateikęs Pelno mokesčio įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūloma lengvatos galiojimą pratęsti neribotam laikui. "Parengti įstatymo pakeitimo projektą paskatino siekis kuo anksčiau suteikti verslo subjektams žinojimą, ar Seime yra politinė valia pratęsti pelno mokesčio lengvatą investicijoms", - savo motyvus yra išdėstęs Seimo narys.