• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ventės rago ornitologai aptiko ir išgelbėjo Lietuvoje ypač retą paukštį – didįjį apuoką. Iš ant jo kojų buvusių žiedų paaiškėjo, kad jį užaugino rusai Karaliaučiaus srityje. Tačiau vos gavęs laisvę apuokas pabėgo į Lietuvą.

Ventės rago ornitologai aptiko ir išgelbėjo Lietuvoje ypač retą paukštį – didįjį apuoką. Iš ant jo kojų buvusių žiedų paaiškėjo, kad jį užaugino rusai Karaliaučiaus srityje. Tačiau vos gavęs laisvę apuokas pabėgo į Lietuvą.

REKLAMA

Didįjį apuoką saugo Ventės rago ornitologai. Nusilpusį paukštį atrado ir jiems pranešė viena Rusnės gyventoja. Kadangi didieji apuokai labai reti, ornitologai iš pradžių nepatikėjo.

„Kai mum pasako – radom apuoką, tai dažniausiai žmonės mato mažąjį apuoką, bet jiem atrodo labai didelis ir galvoja, kad čia jau didysis. Bet atsiuntė nuotraukas ir pamatėm, kad didysis apuokas“, – kalba ornitologas Vytautas Eigirdas.

Ornitologams paukštį apžiūrėjus, pagal žiedus paaiškėjo, kad jį užaugino rusai Karaliaučiaus srityje, tačiau vos apuoką paleido į laisvę, šis iš karto iš Rusijos pabėgo į Lietuvą.

REKLAMA
REKLAMA

„Prieš mėnesį laiko buvo paleistas Kaliningrado srityje, jis buvo nelaisvėj veistas, jie stengiasi papildyti natūralią jų populiaciją šių paukščių, nes jų nedaug gamtoje yra. Tai paukštis sėkmingai nesireabilitavo ir nusilpęs atkeliavo iki žmogaus“, – aiškina V. Eigirdas.

REKLAMA

Didįjį apuoką ornitologai perdavė Kauno zoologijos sodui, kurio specialistai paukštį slaugė ir jam sustiprėjus grąžino į Ventės ragą. O ten jau ornitologai jį paleidžia į laisvę.

Ant emigranto iš Rusijos nugaros ornitologai priklijavo ir siųstuvą, tad dabar gali stebėti, kur apuokas skraido. Pasirodo, Lietuvoje paukščiui patinka ir į tolimesnes šalis jis sparnų nekelia. Pagal gaunamus siųstuvo duomenis kompiuteryje ornitologas rodo jo keliones: „Mes jį paleidom prie to keliuko. Jis, matosi, čia, pernakvojęs bus, vieną naktį visą laiką miške prabuvo, paskui gal buvo išskridęs į lauką, gal čia prie kanalo kokią antį pasigavo, sunku pasakyti.“

REKLAMA
REKLAMA

Ir iš tiesų. Apart įvairių graužikų, didieji apuokai mėgsta paskanauti paukščiais. Tad gali būti, jog vienam, taip pat siųstuvu ornitologų sektam apuokui toks pomėgis atnešė mirtį.

„Nuvykus į vietą nepavyko man rasti to paukščio, apieškojus viską, bet matėsi, kad duomenis siuntė siųstuvas paskutinius iš sodybos teritorijos. Tai paskui aplinkos apaugos agentūros specialistai nuvyko į vietą ir paukštis buvo rastas užkastas kieme. Ir labai sunku dabar pasakyti, kas tiksliai jam nutiko, bet neatmestina, kad su žmogaus pagalba tas paukštis galą gavo. Nes paukštis buvo rastas tokiam ūkyje, kur paukščių laikoma ir kitų gyvūnų“, – pasakoja V. Eigirdas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad ornitologai labai prašo žmonių pastebėjus didįjį apuoką, pranešti apie jį jiems, o ne imtis žudymo. Šie sparnuočiai labai reti, todėl jų naikinimas daro milžinišką žalą gamtai.

„Lietuvoj šiuo metu, manoma, kad peri keliolika porų šių paukščių, žinomos vos kelios poros, kur tiksliai peri. Ir iš tų kelių praeitais metais nė viena pora sėkmingai neišperėjo“, – sako V. Eigirdas.

Taip pat ornitologai prašo neliesti ant žemės rastų apuokų jauniklių. Visų pirma, jie patys moka užlipti atgal į lizdą, o visų antra, apuokai skraido be garso ir turi milžiniškus nagus. Tad net gero norinčiam žmogui toks lindimas prie jauniklių gali baigtis kraujo praliejimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų