Šūksniai ir plojimai skamba nacionalistinių pažiūrų Vengrijos premjerui Viktorui Orbanui 4-ą kartą laimėjus rinkimus. Savo pergalės kalboje Orbanas pareiškė, kad Vengrija niekada neturėjo tiek priešininkų, tarp kurių Briuselio biurokratai, tarptautinė žiniasklaida ir jį dėl pozicijos Rusijos atžvilgiu sukritikavęs Ukrainos vadovas Zelenskis.
„Laimėjome didžią pergalę – tokią didelę, kad galbūt matytumėt ją iš Mėnulio ir jau tikrai – iš Briuselio“, – sako Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.
58-erių metų Orbanas ir jo vyriausybė ne kartą įsitraukusi į konfliktus su Europos Sąjunga dėl žiniasklaidos ir teismų laisvės varžymo, priemonių prieš LGBT bendruomenę, rinkimų dieną neišvengė klausimo ir apie šiltą draugystę su Putinu. Tačiau 12 metų nepertraukiamai Vengriją valdęs ir dar valdysiantis politikas nuo klausimo išsisuko.
„Vladimiras Putinas nedalyvauja Vengrijos rinkimuose, todėl man šiandien, laimei, šio klausimo spręsti nereikia“, – sako V. Orbanas.
O rinkimai, anot opozicijos konservatyvių pažiūrų lyderio Pėterio Markio-Zajaus, yra nelaisvi ir nesąžiningi. Pasak politiko, Orbanas pasuko Vengriją į Rusiją ir griauna demokratiją, nukreipdamas šalį nuo Europos Sąjungos, kurios sprendimams Vengrija kaip narė turi didelės įtakos.
„Vengrijoje nėra demokratijos, visos taisyklės nustatytos taip, kad Viktoras Orbanas amžinai išlaikytų savo valdžią“, – kalba Vengrų opozicijos lyderis Peter Marki- Zay.
Sekmadienį rinkimai praūžė ir Serbijoje. Juos triuškinamai laimėjo Aleksandras Vučičius, jis ir toliau eis prezidento pareigas. Dešimt metų valdžioje išbuvęs Vučičius savo pergalės kalboje sakė, kad Serbija ir toliau laikysis karinio neutraliteto ir palaikys glaudžius santykius su Rusija.
„Stengsimės palaikyti net tik teisingus, bet ir draugiškus santykius su Rusijos federacija geriausiu įmanomu būdu“, – sako A. Vučičius.
Serbija po rinkimų, panašu, kad ir toliau ketina sėdėti vienu metu ant dviejų kėdžių. Ji neketina atsisakyti balansavimo tarp siekio tapti Europos Sąjungos nare ir glaudžių ryšių su Rusija bei Kinija.
„Serbijai yra svarbiausia turėti gerus santykius regione ir tęsti savo europinį kelią, bet tuo pačiu metu nesugriauti ryšių su savo tradiciniais draugais“, – sako A. Vučičius.
Serbijos opozicija kaltina Vučičių ir jo sąjungininkus žiniasklaidos kontrole, politinių oponentų išpuoliais ir ryšiais su organizuotu nusikalstamumu. Vučičius tokius kaltinimus ne kartą neigė.