• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Airijai duoti pažadai gali apsunkinti Lisabonos sutarties ratifikavimą Čekijoje, apie tai Euobserver pranešė Čekijos Senato Europos Sąjungos (ES) reikalų komiteto vadovas Lydekas Sefzigas.

REKLAMA
REKLAMA

Lisabonos sutarties ratifikavimo procesas šiuo metu Čekijoje yra sustabdytas.

"Mes sustabdėme ratifikavimo procedūrą, kad turėtume daugiau laiko diskusijoms ir galėtume parengti procedūrines pataisas svarstymui. Sutarties ratifikavimą planuojame atnaujinti po poros mėnesių, o per tą laiką baigti su pataisymais,“ – paaiškino Sefzigas.

REKLAMA

Diskusijos kilo dėl galių perskirstymo, suteikiant daugiau galių ES, ypatingai teisingumo ir vidaus reikalų srityje. Keli senatoriai jau išsakė savo abejones, kad dalis sprendimų bus priimama už uždarų durų neesant parlamentinei kontrolei.

"Mums reikia daugiau laiko, kad galėtume visuomenei ir parlamentų nariams paaiškinti, ką reiškia visi šie pakeitimai. Gana didelė parlamento abejų rūmų, ypatingai Senato, narių dalis yra priešiškai nusiteikusi Lisabonos sutarties atžvilgiu, nes jie nemato kokią naudą demokratiniams procesams atneš ši sutartis. Ir todėl Nicos sutartį laiko labiau demokratišką nei Lisabonos,“ – pažymėjo Sefzigas.

REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, kodėl Čekijos Vyriausybė nesistengė suderėti papildomų nuolaidų, kai buvo tartasi dėl pačios sutarties, Sefzigas atsakė, kad šalies parlamentas „nebuvo pilnai patenkintas“ dėl pasiekto Vyriausybės susitarimo.

Senatas ratifikuotų sutartį, jei būtų patvirtini Airijai duoti pažadai, kurie „galiotų ir visoms valstybėms narėms“. Kitu atveju, perspėja Sefzigas, ratifikuoti sutartį Senate „bus problematiška“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau antradienį kalbėdamas Europos Parlamento nariams Čekijos užsienio reikalų ministras Karelas Schwarzenbergas sakė, kad jo šalis "greitai" ratifikuos Lisabonos sutartį.

"Esu visiškai įsitikinęs, kad mes ratifikuosime", - sakė jis. – „Tačiau nesu parlamento narys ir negaliu jums tiksliai pasakyti, kurią vasario dieną arba savaitę tai įvyks".

REKLAMA

Lenkija vėl planuoja atidėti sutarties ratifikavimą

Lenkijos prezidentas dar kartą pareiškė, kad jo šalis nežengs paskutinio žingsnio ratifikuojant Lisabonos sutartį, kol Airija nesurengs antrojo referendumo dėl šio dokumento.

Prezidentas Lechas Kaczynskis pabrėžė, kad Lenkija nesiekia tapti Lisabonos sutarties ratifikavimo stabdžiu, tačiau sakė pasirašysiantis ją tik tokiu atveju, jeigu Airijos piliečiai šiam dokumentui pritars naujame referendume, kurį planuojama surengti rudenį.

REKLAMA

"Airijos konstitucija reikalauja surengti referendumą, o referendume dauguma balsavo prieš Lisabonos sutartį“.

Lenkijos prezidentas išsakė šią griežtą poziciją, nors šalies parlamento užsienio reikalų komitetas antradienį priėmė rezoliuciją, kuriame Kaczynskis raginamas pasirašyti Lisabonos sutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Parlamentas prašo prezidento gerbti parlamento abejų rūmų valią ir kiek įmanoma greičiau užbaigti ratifikavimo procesą", - sakoma rezoliucijoje, dėl kurios ketvirtadienį bus balsuojama plenarinėje parlamento sesijoje, praneša dienraštis "Rzeczpospolita".

Lenkijos prezidentas Lisabonos sutartį anksčiau yra pavadinęs "dideliu nauju eksperimentu", kuris "labai apriboja vienbalsio pritarimo principą, vietoje jo įvedant daugumos principą".

REKLAMA

Vienas iš prezidento konservatyvios partijos "Įstatymas ir teisingumas" narių komiteto debatų metu pareiškė, kad Lisabonos sutartis atvertų kelią Vokietijai prisiteisti iš Lenkijos reparacijas už teritorijas, prarastas po Antrojo pasaulinio karo.

REKLAMA

Naujosios ES reformų sutarties dar nėra ratifikavusios Airija, Lenkija, Čekija ir Vokietija, kuri laukia savo Konstitucinio teismo išvados dėl šio dokumento teisinių prieštaravimų.

Vokietijos Konstitucinis teismas spręs Lisabonos sutarties likimą

Vokietijos Konstitucinis teismas vasario mėnesį planuoja nagrinėti Lisabonos sutartį. Tikimasi, kad šis procesas nulems sutarties likimą bei paskatins dvejojančias šalis ją ratifikuoti.

Sutarties nagrinėjimui teismas planuoja skirti iš eilės dvi dienas, tai neįprastai ilgas teismo nagrinėjimo terminas Vokietijoje.

Žurnalo „Focus“ duomenimis teismo nagrinėjimai, kurie trunka ilgiau nei vieną dieną, būna tik kartą ar du per dešimtmetį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų