Skandalais dėl neskaidrios veiklos apipinta viešoji įstaiga „Vilnius - Europos kultūros sostinė“ (VEKS) klimpsta į dar vieną. Socialinė neįgaliųjų įmonė Ūlos juvelyrų studija kreipėsi į Vilniaus savivaldybę dėl įmonės diskriminavimo ir autorių teisių pažeidimo.
Pažeistos autoriaus teisės
Ūlos juvelyrų studija pateikė Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriui Gintautui Paluckui raštą, kuriame teigiama, kad įmonė dalyvavo VEKS sostinės skelbtame konkurse dėl juvelyrinių gaminių, suvenyrų gamybos ir pateikimo, tačiau buvo pašalinta „už pasiūlyme pateiktų matmenų neatitikimą pirkimo dokumentams“, rašo „Respublika“.
„Skundą gavome dėl autorių teisių pažeidimo kuriant VEKS ženkliuką. Ūlos juvelyrų studija teigia sukūrusi produkto dizainą, o konkursą gaminti produktą laimėjo visai kita institucija, - „Respublikai“ pasakojo G. Paluckas. - Šiuo metu aiškinamės, kas yra teisus“.
Pašalinus Ūlos juvelyrų studiją, suvenyrų, juvelyrinių dirbinių gamybos ir pateikimo konkursą laimėjo UAB „Rodiklis“. „Rodiklio“ projektų vadovė Aistė Silkauskaitė „Respublikai“ sakė, kad konkursą laimėjo pateikdami žemiausias prekių kainas pagal VEKS nurodytas specifikacijas ir netrukus imsis gaminti suvenyrinius raktų pakabučius.
Autorystės teisės išnyksta
„Gavę elektroninę užklausą, „Vilniui - Europos kultūros sostinei 2009“ pasiūlėme savo kūrinių, nors konkursas dar nebuvo paskelbtas. Vėliau, prasidėjus konkursui, apstulbome pirkimo dokumentuose pamatę pavyzdžius, visiškai atitinkančius mūsų pateiktą kūrinį, - teigė Ūlos juvelyrų studijos atstovas Andrius Osadčis. - Mūsų su užsienio partneriais sukurtą kūrinį panaudojus kaip konkurso pavyzdį ir pateikus gaminti autorių teisių į šį kūrinį neturinčiai reklamos agentūrai, buvo suterštas mūsų 40 metų istoriją turinčios įmonės vardas“.
Ūlos juvelyrų studijos direktorius Paulius Zabielskas teigė, kad jų įmonės gaminamas dirbinys buvo įtrauktas į konkurso sąlygas, kuriame matyti jų firmos ženklas. „Tokie dalykai konkursuose nedaromi. Jei skelbiamas konkursas pirkti automobilius, tai skelbiama, kad perkama keturratė transporto priemonė, o ne mersedesas“, - sakė įmonės direktorius.
P. Zabielsko teigimu, konkursas buvo suskirstytas į keturis etapus ir Ūlos juvelyrų studija dalyvavo ketvirtajame etape dėl suvenyrų gamybos užsienio svečiams. Tačiau, pasak P. Zabielsko, kai buvo dalijamisuvenyrai po naujamečio renginio „@Hoffmann Spragtukas“, buvo duodami šalikai, kurių apskritai nebuvo jokiame konkurse.
„Mes sukūrėme raktų pakabučio pavyzdį: pasiūlėme jo storį, medžiagą, tačiau jis netiko dėl dydžio. Dėl to aš pretenzijų neturiu. O kitam etapui mes siuntėme gintarinę pagalvę, kuri yra užregistruota tiek Lietuvos rekordų knygoje, tiek užsienio organizacijose. Ji konkurso nelaimėjo, bet VEKS ją naudoja kaip techninį pavyzdį“, - teigė Ūlos juvelyrų studijos direktorius.
Komentarų nedalija
Paklaustas, kodėl VEKS naudoja Ūlos juvelyrų studijos jau dešimtmetį gaminamos gintarinės pagalvės pavyzdį, VEKS atstovas spaudai Albertas Barauskas komentuoti atsisakė. „Mūsų pozicija ir atsakymai į Ūlos juvelyrų studijos klausimus yra mūsų tinklalapyje - galite jais naudotis“, - „Respublikai“ sakė A. Barauskas.
Info
Oficialiame VšĮ „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ tinklalapyje pateikiamas atsakymas į Vilniaus savivaldybės užduotus klausimus:
„Dėl gintarinės pagalvės nurodome, kad perkančioji organizacija (VEKS - red. past.) pateikė bendrą ketinamo įsigyti suvenyro (jo savybių) aprašymą, nenurodydama jo techninės gamybos proceso. Šio gaminio pavyzdys buvo pateiktas tik pirkimo objekto iliustravimo tikslu. Įstaigai nėra žinoma apie tai, kad šis gaminys yra saugomas kaip dizainas ar patentas. Jis, įstaigos nuomone, nepatenka ir į Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 2 str., 4 str. apibrėžtą autorinių teisių objektų ratą“.
Agnė Vaitasiūtė