Šiauliai turi areną, vienintelį Europoje idealiai ledrogių sportui tinkantį Rėkyvos ežerą, vandens sportui tinkantį Talkšos ežerą. Jei sporto bazės būtų tinkamai finansuojamos ir išvystytos, Šiauliai galėtų Lietuvoje ir visoje Europoje garsėti kaip neprovincialus sporto miestas, rašo "Šiaulių kraštas".
Šiaulių laukia istorinis šansas
Šiauliuose vykstantys tarptautiniai čempionatai ir varžybos pritrauktų ne tik daugybę sportininkų, bet ir turistų, kiltų nauji viešbučiai, parduotuvės. Šiauliai realiai iš provincijalaus miesto taptų regiono ir vienu iš šalies centrų. Miesto vardas skambėtų pasaulio sporto entuziastų lūpose, tarptautinės televizijos transliuotų varžybas iš Šiaulių. Neseniai atidaryta Šiaulių arena, kurioje vyks Europos vyrų krepšinio čempionato varžybos, jau pakėlė miesto prestižą.
Šiaulių meras Genadijus Mikšys sakė, kad Šiauliai pasižymi aktyvumu sportiniame gyvenime. Miestas garsėja kaip regbio, žolės riedulio sostinė. Sporto bazių trūksta, daugelį jų reikia atnaujinti, tačiau potencialas, pasak mero, labai didelis.
Pagrindinė Lietuvos irklavimo bazė šiuo metu yra Trakuose, bet jau kalbama apie jos uždarymą, nes rūpinamasi paveldu. Todėl, pasak mero, Šiauliai gali tapti Lietuvos irklavimo centru, tik Talkšos ežere reikėtų įrengti 2 kilometrų irklavimo, kanojų bei baidarių trasą.
Šiuo metu valomas Talkšos ežeras. Tai kainuos 3,5 milijono litų, dar apie 11 milijonų ketinama investuoti į trasos įrengimą ir sporto infrastruktūros įkūrimą. Pinigus ketina skirti Kūno kultūros ir sporto departamentas. Visa tai gali būti atlikta ne kitame šimtmetyje, o per 3— 4 metus.
„2011 metais Šiauliuose turėtų vykti Europos neolimpinių sporto šakų žaidynės. O tai — fantastika! Tai apie 4000 dalyvių, tiek pat ar daugiau žiūrovų. Žaidynėms net rengtis daug nereikėtų, nes turime gerą regbio stadioną ir kitas sporto bazes. Trūktų tik viešbučių.
Pretenduojame tapti ir 2013 metų pasaulio neolimpinių sporto šakų žaidynių organizatoriais. Šios žaidynės — istorinis šansas Šiauliams, kuris nežinia kada galėtų atsrasti darį kartą. Surengti pasaulio žaidynes pretendavo 19 miestų iš viso pasaulio, Šiauliai pateko į antrą etapą. Šių metų lapkritį sužinosime, ar žaidynės vyks Šiauliuose„, — sakė meras.
Trūksta specialistų
Šiaulių savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Kęstutis Petraitis svarstė, kad garsiausiai Šiaulių, kaip sporto miesto, vardas nuskambės 2011 metais, kai vyks Europos neolimpinių sporto šakų žaidynės ir Europos vyrų krepšinio čempionatas.
„Turime jau dabar ruoštis. Iki 2011 metų Šiauliuose turi vykti renginiai, kurie taptų tam tikru patikrinimu ir pasiruošimu 2011 metų Europos ir galimoms 2013 metų Pasaulio neolimpinių sporto šakų žaidynėms“, — sakė K. Petraitis.
Daug vilčių siejama su šalia Šiaulių arenos turėsiančiais atsirasti stadionais, maniežais, plaukimo baseinu, BMX dviračių trasa. Atsiradęs sportinis kompleksas suteiktų galimybę rengti svarbius sporto renginius.
Pasak K. Petraičio, sporto renginių organizavimui trūksta specialistų, kurie galėtų ieškoti rėmėjų užsienyje ir Lietuvoje, reklamuoti renginius.
Tenkinami tik būtiniausi poreikiai
Šiaulių savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Ramutė Pilypienė svarstė, kad sporto infrastruktūros plėtojimas pirmiausia naudos atneštų patiems šiauliečiams. Tačiau daug problemų kyla dėl žemės nuosavybės.
Pavyzdys — Rėkyvos ežero buriavimo bazė. Elingas yra prastos būklės ir net pavojingas sportininkams. Trenerė Irena Žičkuvienė sakė, kad jei būtų sutvarkyti bazės detaliojo plano reikalai, būtų pritrauktos investicijos, įsigytas naujas inventorius, rengiamos tarptautinės varžybos. Šios savo ruožtu pritrauktų daugybę sporto mėgėjų, kurie neštų pelną vietiniams verslininkams. Tačiau žemės nuosavybės reikalai iš vietos nejuda jau porą metų.
R. Pilypienė teigė, kad kol kas skyrius tenkina tik „plikus sportinius poreikius, plikus skaičius, ko reikia norint vykdyti vienos ar kitos sporto šakos įvairiaus lygio čempionatus bei varžybas“.
Ji vardijo sporto šakas, kurių tarptautinės varžybos rengiamos Šiauliuose: futbolas, žolės riedulys, krepšinis, regbis, rankinis, tenisas, ledrogių sportas, shotokan karatė, motokrosas, kartingai.
Tarptautinius reikalavimus atitinka Šiaulių teniso lauko ir vidaus aikštynai, žolės riedulio, lengvosios atletikos aikštės, renovuojamas futbolo aikštynas.
„Džiaugiamės, kad tarptautiniai renginiai grįžta pas mus ne po vieną kartą. Mes iš to gauname moralinę, naudą, o miestas — ekonominę. Sportininkai gyvena viešbučiuose, perka parduotuvėse, valgo kavinėse“, — sakė R. Pilypienė.
Investuojama į Talkšą
Šiaulių savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėją pavaduojanti Rasa Macienė teigė, kad šiuo metu investuojama į Talkšos ežero valymą ir irklavimo trasos jame įrengimą. Buvusioje „Elnio“ fabriko teritorijoje ketinama įkurti kultūros fabriką, o buvusioje katilinėje — sporto bazę. Joje bus valčių remonto patalpos, kelios treniruočių salės.
Atliekant antrojo Talkšos ežero valymo etapo darbus ketinama ir pagilinti ežerą iki 3 metrų gylio. Talkša yra siaura ir ilga, todėl galima būtų įkurti vieną ilgiausių trasų Baltijos valstybėse ir organizuoti tarptautines varžybas.
„Šiauliai visada garsėjo kaip pramonės miestas. Būtų gerai, kad galėtų garsėti ir savo sportininkais, sporto bazių, ežerų galimybėmis“, — svarstė R. Macienė.
Lina Mustafinaitė