„Tai yra mokslas senas daugiau negu 3 – 4 tūkstančiai metų arba kitaip tariant, lotyniškas pavadinimas būtų fiziognomika, tai yra mokslas apie tai, kad žmogaus prigimtinė išvaizda – šiuo atveju veido bruožai, kūno sudėjimas leidžia daryti daug įžvalgų apie žmogaus charakterį. Jo elgsenos ypatumus“, - tvirtina veidotyrininkė Eglė Pelienė.
Pasak veidotyros specialistės, priklausomai nuo to, koks bruožas dominuoja veide: nosis, smakras ar pati veido forma, priklauso žmogaus asmeniniai bruožai, kaip, pavyzdžiui, jis elgiasi streso būsenoje. Žinoma, negalima ištraukti vieno bruožo, reikia žiūrėti į visus tiek veido, tiek kūno sandaros. Tačiau ir pavieniai bruožai turi savo reikšmę.
Neretai pas ponią Eglę ateina konsultuotis žmonės, kuriems svarbu suvokti kaip aplinkiniai juos mato.
„Savo elgseną koreguoti, suvokti, sakyti, kad mums būdingas pernelyg didelis dominavimas, kontroliavimas. […] Čia yra tas instrumentas, kuris leidžia visų pirma ne keisti kitus žmones, bet mums patiems prisitaikyti bet kuriame santykyje su žmogum“, - pasakoja veidotyrininkė.
Kad veido bruožai skirtingi – nėra nė abejonių. Netgi yra sudaromas vienai ar kitai tautai būdingas veidas. Tačiau kiek toks būdo bruožų nusakymas iš veido pagrįstas? Žmogaus studijų centro prezidentas psichologas Gintaras Chomentauskas šypsosi.
„Toks gydytojas buvo kriminologas Cezaris Liumbrozo 19 amžiuj, sakė, kad iš veido galima pasakyti, kas yra nusikaltėlis, kas – ne. Veide reikia ieškoti tokio primityvaus žmogaus bruožų: kakta žema, antakiai suraukti, žandikaulis atsikišęs kaip ir turėtų būti, nors kriminalinėj įskaitoj įrašytas“, - mano psichologas Gintaras Chomentauskas.
Tačiau kad ir kokias prielaidas darė kriminologas, skaitymas iš kaukolių nepasitvirtino.
Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros vedėjos, profesorės Janinos Tutkuvienės, vienu metu manyta, kad galvos forma priklauso nuo toje vietoje esančių smegenų. Esą kurie didesni, tuo jų kontroliuojama funkcija labiau išsivysčiusi. Tačiau esą tai nepasitvirtino.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.