100 metrų iki jūros arba bent jau bangų mūšos, matomos pro viršutinių apartamentų aukštų langus, lietuviai reikalavo anksčiau. Šiandien patrauklaus būsto poilsiui sąrašas pildomas naujais pageidavimais.
Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai stebi antrojo būsto paklausos aktyvėjimą, o klientai atranda naujų kurortų. Reikalavimai skirtingi, tačiau visi lyg sutarę traukia toliau nuo šurmulio: iš miesto į kaimą, iš Palangos į Pamarį.
„DNB Būsto“ nekilnojamojo turto ekspertė Kristina Marciulevičienė aktyvesnę paklausą įsigyti antrąjį būstą poilsiui sieja su kritusiomis NT kainomis. Esą dabar, kai sąlygos palankesnės, žmonės investuoja.
„Vis dar populiari Palanga, Neringa. Taip pat Pamario kraštas, Druskininkai. Domintų ir Karklė ar Šventoji, bet ten nesutvarkyti uostai, negalima atsivežti savo katerių, jachtų“, – trūkumus vardijo K. Marciulevičienė.
Anot jos, tame pačiame kurorte būsto kaina gali skirtis keletą kartų: pavyzdžiui, Nidoje būsto vertę lemia atstumas nuo marių ar jūros.
Gero vėjo ir uostų
Pasak K. Marciulevičienės, klientai domisi ir kita Kuršių nerijos puse – Svencelės kaimu, kur renkasi jėgos aitvarų sporto mėgėjai. Paklausą antrojo būsto rinkoje turi ir Druskininkai, ir sodybos prie ežerų.
Nekilnojamojo turto kompanijos „Landtop“, kurios specializacija – sklypai ir sodybos vaizdingose vietose, vadovas Levaldas Arcimavičius savaitraščiui sakė, kad gerų objektų mažėja, o investuojantieji į būstą užmiestyje tampa tik išrankesni: patrauklių sodybų neretai ieško po keletą metų.
„Jūra traukia, bet neįsigysi sklypo, kuris ribotųsi su jūra, o sklypą prie ežero nusipirkti gali. Prie jūros mes pratę nuvažiuoti kartą per metus, o į sodybą – dažniau“, – sakė L. Arcimavičius.
Anot jo, pirmenybė teikiama erdviems sklypams, bet kuriuo metų laiku pasiekiamoms sodyboms toliau nuo kaimynų, arčiau miško ar ežero.
„Žmonės renkasi kuo arčiau didmiesčio, retai 150 kilometrų atstumą. Jei nusprendė pirkti, sukrapštyti dar 50 ar 100 tūkst. litų nėra problema, – sakė NT kompanijos vadovas. – Skaičiuojama, kiek kainuos kuras, per kiek laiko pasiekiama sodyba ir kad tie papildomi pinigai ilgainiui bus sutaupyti.“
Atranda Rusnę
Pamaryje, Rusnės saloje, buvusiose laivų remonto dirbtuvėse, kuriami loftai. Anot projekto „Amber Lofts“ vadovo Arno Petniūno, klientai aktyviai domisi netradicinėmis erdvėmis netradiciniame kurorte. Tarp planuojančiųjų įsigyti 50 kv. metrų loftą yra ir italas, ir šveicarė. Projekto vadovas jau skaičiuoja per 40 proc. rezervavimo sutarčių.
„Susidomėjimą lemia išskirtinumas: daugiau niekur Lietuvoje nėra galimybės gyventi šalia tokių didelių vandens išteklių, visiškai ant marių kranto. Rusnė – sala, kurioje yra visi įmanomi draustiniai, ten daugiau vietų nėra“, – sakė loftų kūrėjas.
Anot A. Petniūno, Lietuvoje per maža politinės valios ir per daug konservatyvumo, kad atsirastų daugiau panašių rekreacinių objektų.
Faktai: NT poilsiauti
Lietuvoje yra 8 kurortai: Anykščiai, Birštonas, Druskininkai, Ignalina, Neringa, Palanga, Trakai ir Zarasai
Būstų poilsiui Lietuvoje ieško ir šalių kaimynių piliečiai, ir užsienyje gyvenantys lietuviai.
G. Sabaliauskaitė