Vartotojų organizacija kreipiasi į teismą siekdama sustabdyti Vilniaus tarybos planus dar 20 metų pratęsti Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutartį su "Rubikono" valdoma bendrove.
Vartotojų teisių gynimo asociacijos "Viešasis interesas" vykdančioji direktorė Aušra Maldeikienė ir teisininkas Paulius Markevičius Vilniaus Apygardos administraciniam teismui įteiks minėtos organizacijos ieškinį, reikalaujantį sustabdyti neskaidrius ir vartotojų bei visos visuomenės teises ignoruojančius Vilniaus savivaldybės veiksmus, kuriais siekiama pratęsti Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutartį su "Rubikono" valdoma bendrove, nes vilniečiai nėra informuoti apie šiuos sprendimus ir nedalyvavo juos priimant, kaip reikalauja ES direktyvos, reglamentai ir Jungtinių Tautų konvencija dėl visuomenės teisės gauti informaciją, dalyvauti priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkos klausimais, rašoma pranešime.
Asociacija teigia, jog Vilniaus taryba balsavo už sprendimą, kuriuo atveriamas kelias artimiausioje ateityje pratęsti Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutartį su "Rubikono" (dabar "ICOR") valdoma bendrove iki 2036 metų.
Šis sprendimas, pasak visuomenininkų, buvo priimtas itin skubiai, visiškai neinformavus visuomenės ir jai nedalyvaujant, neskelbiant viešo konkurso, neįvertinus jokių kitų alternatyvų ir ligšiolinės "Rubikono" veiklos Vilniuje bei pačios Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutarties nuostatų, pažeidžiančių vartotojų teises, kaip yra nustačiusi Valstybės kontrolė ir Vartotojų teisių apsaugos tarnyba 2002 metais.
Savivaldybė šį sprendimą argumentavo neva veikiančia ES direktyva, kuri esą reikalauja, kad nuo 2012 m. Vilniaus miesto centralizuotai tiekiamos šilumos gamyboje ne mažiau kaip 70 procentų sudarytų atsinaujinantys energijos (biomasės) šaltiniai, o tiksliau - masinis buitinių atliekų deginimas - teigiama pranešime.
Be to, šis sprendimas iš esmės pažeidžia vartotojų teises ir 1993-04-05 Europos Tarybos direktyvą dėl vartojimo sutarčių nesąžiningų sąlygų ir sudaro prielaidas vartotojų energetinio skurdo didėjimui, sako visuomenės interesų gynėjai.
Visuomenininkų pranešime tvirtinama, jog "Vilniaus savivaldybės teiginiai, esą sutartį su "Rubikonu" būtina kuo skubiau pratęsti, kad būtų įgyvendinti aplinkosauginiai ES reikalavimai ir Vilnius pereitų prie biokuro deginimo, yra nepagrįsti faktais. Pirma - ES direktyvos, į kurias apeliuojama, geriausiu atveju įsigalios 2017 metais - jeigu įsigalios iš viso. Antra - jos yra skirtos tik mazuto deginimui, o Vilnius šilumos tinklai kūrenami gamtinėmis dujomis, todėl minėti direktyvų reikalavimai netaikytini. Trečia - astronominė kaina (670 milijonų litų), už kurią "Rubikonas" planuoja įrengti biomasės deginimo katilus, nėra paremta realiu finansiniu įvertinimu, nėra atlikta net tokio poreikio galimybių studija".
Protestuodamos prieš Vilniaus valdžios planus pratęsti sutartį su "Rubikonu", visuomeninės organizacijos renka parašus internetu: http://www.peticijos.lt/visos/3444