• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos sostinėje ketvirtadienio (07.17) vakarą paminėtas lietuvių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno transatlantinio skrydžio ir žūties 70-metis. Varšuvos Stepono Batoro fondo iškilmių salė, kurioje vyko jubiliejinė konferencija, buvo sausakimša. Pagerbti lietuvių lakūnų atminimą atėjo politikai, visuomenės veikėjai, kariškiai.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Darius Degutis perskaitė Lietuvos prezidento Rolando Pakso sveikinimo laišką, kuriame buvo pabrėžta, kad "didžiulis dvasinis palikimas, atitekęs lietuvių tautai po tragiškos skrydžio baigties, padėjo iškęsti slogius sovietinius dešimtmečius bei suartino lietuvių ir lenkų tautas".

REKLAMA

Apie S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio reikšmę aviacijos vystymuisi, apie lietuvių lakūnų nepakartojamą žygdarbį konferencijoje kalbėjo Lenkijos karinių oro pajėgų ir priešlėktuvinės gynybos vadas brigados generolas Mieczyslawas Kaczmarekas (Mečislavas Kačmarekas), Lietuvos karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Edmundas Adomynas, Lenkijos aeroklubo pirmininkas Janas Karpinskis.

REKLAMA
REKLAMA

Savo pranešime J. Karpinskis priminė lietuvių lakūnų drąsą ir pasiryžimą visiškai nepritaikytu tolimiems skrydžiams lėktuvu perskristi Atlantą.

"Mūsų tauta pergyveno garsiųjų lenkų lakūnų Franciszeko(Francišeko) Žwirkos ir Stanislawo Wigūros tragišką žūtį ir todėl Lenkijoje buvo gedima lietuvių lakūnų", - sakė Lenkijos aeroklubo pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pažymėjo, kad ir praėjus 70 metų po tragiškos "Lituanica" žūties, nėra žinomos tikrosios katastrofos priežastys. Tačiau nediskutuotina yra tai, jog lėktuvo įgula nuskrido be nutūpimo 6411 kilometrų, o ore išbuvo 37 valandas 11 minučių. Iki skrydžio tikslo - Kauno - buvo belikę tik 650 kilometrų.

REKLAMA

J. Karpinskis pabrėžė, jog lenkų tauta šventai saugos S. Dariaus ir S. Girėno atminimą, kuriems stovi paminklas jų žūties vietoje Lenkijos žemėje Pščelniko miške.

"Jų skrydžio tąsa - tai dabartinis abiejų tautų lakūnų bendradarbiavimas, kuris kiekvienais metais - vis glaudesnis" - sakė Lenkijos aeroklubo pirmininkas.

REKLAMA

Konferencijos dalyviams buvo parodytas prieš du dešimtmečius dokumentininkų Laimos Pangonytės ir Roberto Verbos sukurtas filmas "Lituanikos sparnai".

Iš Varšuvos lietuvių lakūnų skrydžio 70-mečio minėjimo iškilmės persikels į jų žūties vietą - Pščelniko mišką netoli Myslibožo miesto. Liepos 20 d. prie paminklo S. Dariui ir S. Girėnui bei vis dar tebestovinčios lėktuvo nulaužtos eglės įvyks lakūnų pagerbimo ceremonija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Darius ir S. Girėnas 1933 metų liepos 15 dieną pakilo iš Niujorko nedideliu vienmotoriu lėktuvu "Bellanca", pavadinę jį "Lituanica", kad be nutūpimo perskristų Atlanto vandenyną ir pasiektų Kauną.

Sėkmingai įveikę Atlantą ir didžiąją Europos dalį, dėl iki šiol neišaiškintų priežasčių jie žuvo liepos 17 dieną tuometinės Vokietijos Soldino miške (dabar Lenkijoje), belikus vos keliems šimtams kilometrų iki kelionės tikslo.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų