Seimas kaip tik svarsto, kokius fejerverkus Lietuvoje drausti, tačiau valdantieji linksta leisti pačioms savivaldybėms nuspręsti, kokiose šventėse ir vietose juos drausti.
„Kalbam apie pavojingiausius, didžiausius fejerverkus, kuriuos turi teisę leisti tik pirotechnikai. Kalbame apie taršiausius, pavojingiausius, kurie kelia grėsmę žmonėms sukelia didelę oro taršą, pavojingi gyvūnams“, – teigia Seimo narys, socialdemokratas Linas Jonauskas.
Pirotechnikos kontrolės įstatymo griežtinimas Seime stringa. Štai Teisės ir teisėtvarkos komitetas, anot jo pirmininko, linksta aplinkosaugininkų siekius stabdyti.
„Uždrausti fejerverkų tiesiog taip visoje valstybėje neįmanoma dėl europinio reguliavimo. Nėra ES tokių draudimų, tikriausiai prieštarautų direktyvoms“, – sakė Komiteto pirmininkas Andrius Vyšniauskas.
Pirotechnikos ir pramogų verslo atstovai ragina parlamentarus stabdyti draudimų politiką ir perspėja, kad Lietuva būtų vienintelė šalis ES, draudžianti profesionalius fejerverkus, dėl to į mūsų šalį nebeatvyktų pasaulinio lygio atlikėjai, filmų kūrėjai, negalėtų vykti Eurovizijos finalas.
„Jei būtų draudžiamas fejerverkų naudojimas, turbūt labai daug organizatorių, turbūt Eurovizijos ir pasaulio atlikėjų koncertai, kurie važiuoja šiandien į Lietuvą, svarstytų aplenkti Lietuvą“, – teigė M.A.M.A. asociacijos pirmininkas Martynas Tyla.
Pirotechnikų asociacijos pirmininko Ovidijaus Barkausko teigimu fejerverkų draudimas pakenktų ir kino industrijai.
„Tai paliestų ne tik pirotechnikos sektorių, bet ir kino pramonę, kur naudojami efektai filmų kūrimo procesuose, paliestų ir koncertines organizacijas, kurios organizuoja pasaulinio lygio žvaigždes, kurios atvažiuoja į Lietuvą, negalėtų pasirodyti publikai“, – aiškino O. Barkauskas.
Pirotechnikos asociacijos užsakyta naujausia apklausa rodo, kad apie ketvirtadalis lietuvių fejerverkų draudimui pritaria, tačiau du trečdaliai norėtų ir toliau Naujuosius metus ir valstybines šventes sutikti grožėdamiesi didžiuliais profesionaliais fejerverkais.
Šiuos metus trys šalies didmiesčiai Naujuosius metus jau sutiko be profesionalių fejerverkų, o Neringa uždraudė juos leisti net ir gyventojams. Kultūros ministras teigia, kad švęsti be fejerverkų įmanoma ir ragina jų vengti.
„Galima ieškoti kūrybiškesnių sprendimų, ne vienam pasaulio mieste, šaly, nėra kad nebūtų alternatyvų. Matome dronus, lazerius, kurie lygiai taip pat gali suteikti gerą vaizdą neturėdami pasekmių gamtai ir kontekstui“, – teigė S. Kairys.
Aplinkosaugininkams reikalaujant Lietuvoje uždrausti fejerverkus, valdantieji visgi tokiam griežtam draudimui nesiryžta ir planuoja leisti pačioms savivaldybėms palikti teisę spręsti dėl draudimų savo teritorijoje.
Nesiryždami uždrausti profesionalių fejerverkų, parlamentarai visgi ketina uždrausti nepilnamečiams parduoti lauke naudojamus fejerverkus, kad neturėdami 18 metų galėtų įsigyti tik silpniausius, kuriuos saugu naudoti gyvenamosiose patalpose, pavyzdžiui, tortų fontanus, bengališkas ugneles, pliauškynes, sprogalus, sprogstančias blusas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.