Ilgos diskusijos
Miesto Savivaldybės taryba po ilgų aptarinėjimų pritarė naujoms, didesnėms vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo kainoms. Naujieji tarifai įsigalios nuo spalio 1 dienos.
Tokiam sprendimui prireikė nemažai laiko. Baigti diskusijų iki pietų pertraukos nespėta, tačiau svarstant klausimą, ar nevertėtų pietų pertraukos pusvalandžiui atidėti, su tuo nesutikta. Po pertraukos į posėdį atvykę gyventojai apgailestavo, kad iš daugiau nei dešimties rytą buvusių jų atstovų teliko keletas. Likusieji nebeištvėrė politikų kalbų ir nebegrįžo. Tarybos narys Viktoras Trofimovas buvo įsitikinęs, kad prasilenkiama su logika, ir siūlė svarstymą atidėti, geriau išanalizuoti situaciją.
Kainos įsigalios nuo spalio, o dumblo džiovinimo įrenginiai, dėl kurių paleidimo daugiausia ir turėtų brangti šaltas vanduo bei nuotekos, turėtų būti pradėti eksploatuoti tik lapkritį.
Visą šią situaciją V.Trofimovas lygino su dar neveikiančia kepykla, o gyventojai jau priversti mokėti už bandeles. Toks palyginimas sulaukė ne vienos Tarybos narių replikos ir ne kartą buvo linksniuojamas.
„Tegul gyventojai moka už produktą, o ne už pažadą, kad bus tas produktas“, – rėžė V. Trofimovas.
Povilas Vadopolas priminė, kad nuo spalio prasidės įrengimų derinimo darbai, pareikalausiantys energetinių resursų. Gemos Umbrasienės manymu, reikėtų apskaičiuoti ne tik įmonės išlaidas šiai įrangai, bet ir pajamas, kurias ji gaus. Tarybos nariai taip pat svarstė klausimą, kaip gali pasielgti Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, nustačiusi didesnes šalto vandens ir nuotekų kainas, jei Tarybos nariai nepatvirtintų naujųjų.
Suvienodino
Rimgaudui Pranui Misiūnui užkliuvo, kodėl daugiabučių namų gyventojams numatytas didesnis mokestis. „Kaip daugiabutininkui, užkliuvo vandens pardavimo kaina. Man, gyvenančiam daugiabutyje, reikės daugiau mokėti nei mano kolegai Rimantui Sankauskui, kuris gyvena individualiame name. Kodėl, mano skaitiklis brangesnis?“ – stebėjosi jis.
Įmonės „Aukštaitijos vandenys“ vadovo Sauliaus Venckaus teigimu, esą tokia metodika. Daugiabučių gyventojai mokės vieną pardavimo kainą, nepriklausomai nuo to, kiek name skaitiklių, o individualių namų gyventojai – nuo skaitiklių skaičiaus.
Gyventojai taip pat išsakė nuomonę, ir nė vienas nebuvo patenkintas. Panevėžietis Petras Jasiūnas siūlė įmonės atstovams pirma nusistatyti atlyginimų lubas, užkliuvo ir direktorių skaičius. Jo skaičiavimais, vien už skaitiklių keitimą gyventojai per ketverius metus sumoka nemenką sumą (skaitikliai keičiami kas ketverius metus).
Galiausiai sprendimas priimtas su pataisomis. Tai yra suvienodinta kaina daugiabučių ir individualių namų gyventojams. Pagal komisijos sprendimą, daugiabučių gyventojams būtų tekę mokėti 15,3 procento daugiau, o privačių namų gyventojams vanduo ir nuotekos būtų brangę mažiau.
Pagal Tarybos patvirtintą sprendimą, vartotojams, kurių vandens skaitikliai yra butuose ir individualiuose namuose, kaina nuo spalio 1 dienos didėja 4,7, o daugiabučio įvade – 3,3 procento. Gyventojai atitinkamai mokės – 6,06 ir 6,15 lito (su PVM).
Tarifai apskaičiuoti įvertinus UAB „Aukštaitijos vandenys“ sąnaudų pasikeitimus, planuojamas investicijas, šiemet rudenį pradedamą Panevėžio miesto dumblo džiovinimo įrenginių eksploataciją, aptarnaujamos teritorijos plėtrą ir kt. Dalies Tarybos narių siūlymui atidėti klausimo svarstymą nebuvo pritarta.